- Nézettségi rekordot döntött a négy részből álló Kamaszok című minisorozat.
- Ezért tartja erős, fontos filmnek a sorozatot a film két szereplője Stephen Graham és Ashley Walters, utóbbi a tanácsait is megosztja a mobilhasználat korlátozásáról.
- Szülőként így kerülhetjük el tragédiákat – a pszichológus szakértő tanácsai.
A Netflix Kamaszok (Adolescence) című sorozata két hete jött ki, de ennyi idő elég volt ahhoz, hogy nézettségi rekordot döntsön (több mint 66 millióan nézték meg eddig), cikkek garmadája szülessen arról, milyen átkozottul nehéz ma boldog kamasznak lenni. A film fő mondanivalója talán, hogy rengeteg veszélyt rejt a kontrollálatlan internethasználat, és hogy hogyan hozhatja ki ez a szülők számára rejtett világ a normális, átlagos környezetben felnőtt tinédzserekből is a gyilkost.
A Kamaszok írója, Jack Thorne azért lobbizik – és erre már egy mozgalmat is felépített –, hogy 14 éves kor alatti gyerekek ne használhassanak okostelefont. Az író fia még csak 8 éves, tehát Thorne még saját tapasztalatból nem tudja, hogy a mai kamaszok a karjukat is odaadnák az okostelefonjukért. Sokaknál a függőség határát súrolja az a ragaszkodás, amivel a mobiljukhoz és az általa biztosított szabadsághoz kötődnek. És akkor elérkeztünk oda, hogy miért történhetett meg a filmbeli fiktív tragédia – csak az okostelefon tehet róla? Hántsuk le a rétegeket erről a komplex problémáról!
A film a miértekre keresi a választ
Spoiler nélkül lehetetlen írni a Kamaszokról, tehát ha még nem láttad a sorozatot, és nem szeretnéd tudni, mi történik a négyszer egyórás minisorzatban, akkor most ne olvass tovább! Ennek a bűnügyi sorozatnak nem az áll a középpontjában, hogy vajon ki szúrta agyon az áldozatot, hanem az, hogy miért tette. A gyilkosság utáni reggelen indul a történet, és a gyanúsított, Jamie Miller (Owen Cooper) tárgyalása előtti napon ér véget másfél évvel a bűn elkövetése után.
A történet sokkolóan kezdődik: rendőrök törik be egy négyfős család kertvárosi házának ajtaját, hogy letartóztassák a 13 éves Jamie Millert, aki az utcai kamera felvételei alapján megölte iskolatársát, a nála alig idősebb Katie Leonardot.
A második részben abba kapunk betekintést, ahogy a rendőrök a gyanúsított iskolájában nyomoznak, információkat kérnek a gyerekektől és a tanároktól, de csak közönyt kapnak. Egyetlen kislányt, az áldozat legjobb barátnőjét érint mélyen Katie halála, őt viszont egyenesen traumatizálja a brutális gyilkosság – a kamasz lány érdemi segítséget azonban nem kap. A rendőrök a gyilkos fegyvert keresik, de az iskolában rájönnek, hogy Jamie környezete nemhogy toxikus, de súlyosan bántalmazó, a tanárok pedig eszköztelenek az elvadult, rideg fiatalokkal szemben.
Ahogy a nyomozók egyre mélyebbre ásnak Jamie életében, kirajzolódik előttünk a modern kamaszkor válsága.
Mit jelent jó pasinak lenni? Mi a szerepük a közösségükben – áldozatok vagy bullyk? Mit jelent férfinak lenni? Ehhez hasonló kérdések feszítik őket, de választ és támaszt nem kapnak sehol.
Fekete-fehér, jó szülő-rossz szülő
A harmadik epizód világít rá igazán Jamie karakterének összetettségére: ebben a részben az egy kirendelt igazságügyi szakértő, pszichológus beszélget Jamie-vel a nevelőintézetben. A megtört kisfiú, aki addigra már hét hónapja él bezárva, az egyik pillanatról a másikra lesz domináns, erejét fitogtató férfi, aki nem engedi magát lenyomni a felnőtt nő által.

Owen Cooper mint Jamie és Erin Doherty, a pszichológust játszó színésznő (Fotó: Netflix)
A negyedik részben már nem is látjuk Jamie-t, csak addig szerepel, amíg telefonon felköszönti édesapját a születésnapján. Ez az epizód is tovább viszi a kérdést az apa szerepéről, a férfiasság kérdéséről, hogy milyen felelősséget jelent szülőnek lenni. És itt történik el a sorozat egyik legfontosabb pillanata:
az elkeseredett szülők felteszik maguknak a kérdést, hogy elég jó szülők voltak-e.
Az anyuka megkérdezi férjét, hogy sikerült egy kedves, ártalmatlan kamaszlányt felnevelniük (Jamie nővérét) és egy 13 éves gyilkost? Igaz, a sokat dolgozó, kétkezi munkás apuka alig volt jelen a fia életében, de igyekezett jó példát mutatni a gyerekeinek. Nem lehet csak a szülőket, csak az okostelefont, csak a társadalmat vagy a gyerek szűk közegében élő elnyomó gyerekeket okolni.
Kapcsolódó: Suliból kitiltva – Egy lapra kerül az okostelefon és a rugós kés
Azt kell mindenkinek észrevennie, hogy Jamie története azért különösen aggasztó, mert látszólag mindene megvan ahhoz, hogy lelkileg ép gyerek legyen: szerető család, viszonylag jó oktatás, intelligencia. Mégis egy folyamatos küszködés az élete, amiből a szülei és a tanárai semmit nem vettek észre. Pontosan úgy, ahogy számtalan más kamasz is küzd a mindennapokban. Egy ártó környezet fokozatosan alakította át őt gyilkossá, azzal, hogy folyamatosan visszautasította.
Nézőpontok egy rémtetthez
A Kamaszokban az apát játszó Stephen Graham több interjúban is elmondta, az motiválta a forgatás alatt, hogy rájöjjön, hogyan lesz képes egy gyerek késsel elvenni egy társa életét. A színész szeretné megérteni, miért nő a hazájában, az Egyesült Királyságban járványszerűen a késelések száma a fiatalok körében, ez a tendencia egyébként Magyarországon is megfigyelhető az elmúlt néhány évben.
Gondoljunk csak a napokban 4 év javítóintéztre ítélt bőnyi 13 éves lányra, aki egy éve hátba szúrta egy osztálytársát, vagy az idei ollós támadásra az újpesti Könyves Kálmán Gimnáziumban, amikor az egyik diák nyakon szúrta a másikat, de hasonló eset történt tavaly Székesfehérváron is.
A sorozat másik sztárja Ashley Walters, aki az ügyben nyomozó rendőrt játszotta. Ő az újságíróknak elárulta, hogyan próbálja óvni a gyerekeit. A Walters családban minden vasárnap digitális detox van, vagyis elzárja gyerekei telefonjait, kütyüjeit, hogy ezzel beszélgetésre ösztönözze őket. Tapasztalatai szerint sokkal kevesebb így otthon a feszültség.
„Mindannyiunknak vannak okoseszközei. És bár ezek fantasztikus találmányok, elvettek tőlünk valami fontosat. A személyes kapcsolatokat.
A képességet, hogy elmondjuk valakinek, mit érzünk – állítja a színész, aki nyolc gyerek apja. – Egy kibeszélt probléma feleakkora probléma. Ez tényleg így van. Működik. Ha tudunk beszélni arról, mi bánt, kevésbé leszünk feszültek, nem nyomaszt bennünket.”
Dr. Justin Coulson ausztrál pszichológus és tanácsadó szakterülete a kamasz fiúk lelki fejlődése, és a következő gondolatokat osztotta meg a Kamaszok kapcsán. „A tragikus igazság az, hogy Jamie torz férfiképe nem valahol az internet legsötétebb bugyraiban született meg, hanem az Instagramon zajlott, mindenki szeme előtt. A felnőttek – szülők, tanárok, rendőrök – nem tudták, hogy Katie elutasította Jamie-t. A tinédzsereknek saját nyelvezetük van. De amikor Katie nyilvánosan megalázta Jamie-t az Instagramon, a fiú törékeny önképe teljesen megsemmisült, és a benne rejlő szorongás brutális haraggá vált.
Kinek a felelőssége?
A pszichológus szerint miközben a techóriások hihetetlen vagyont keresnek a közösségi oldalakkal, semmilyen felelősséget nem vállalnak az általuk teremtett mérgező online környezetért. Emellett az igazságszolgáltatás felnőttek számára kitalált rendszerben próbálja büntetni a sérült, gyerek elkövetőket, és ez nem elriasztja a kamaszokat a bűntől, hanem egyszerűen tönkreteszi őket. A mai oktatási rendszer sehol nem volt képes eddig igazodni ehhez társadalmi változáshoz, hogy érzelmileg biztonságos közeget tudjon teremteni a diákoknak.
És elérkeztünk a szülőkhöz: a szülők többsége nincs tisztában azzal, hogy mi zajlik a gyerekek online világában. Úgy érzik, úgysem értenék meg, vagy nem befolyásolhatják a folyamatokat. Mintha az ignorálással megszűnne a probléma, pedig csak egyre gyarapszik. A mai gyerekek pedig a társadalom közönyének áldozataiként életre szóló lelki sérüléseket szenvednek, és
szinte csak szerencse, ha ők maguk nem válnak bántalmazóvá.
Beszélgess, legyél jelen, szeress!
Dr. Justin Coulson a következő tanácsokkal látja el a szülőket, hiszen szerinte sohasem késő változtatni, jobban odatenni magunkat, hogy az elég jó szülőnél egy kicsivel még jobbak legyünk!
- Figyeljünk oda a gyerekeink online tevékenységére! Ellenőrizzük, korlátozzuk, ha úgy érezzük, szükséges!
- Beszélgessünk a gyerekekkel rendszeresen. És tanuljuk meg a beszélgetés legfontosabb szabályát: hallgassunk kétszer annyit, mint amennyit beszélünk.
- Csökkentsük a képernyőidőt, és támogassuk a valódi kapcsolatok ápolását, teremtsünk lehetőséget több személyes találkozásra másokkal.
- Töltsünk velük több időt, csináljunk olyan programokat, ami örömet okoz a gyereknek.
- Biztosítsunk számukra szeretetteljes és stabil környezetet. A gyerekeknek mindig legyen lehetősége kapcsolatot teremteni velünk, legyünk nyitottak, legyünk jelen.
- És mondjuk el nekik a „szeretlek” után a legeslegfontosabb mondatot, amit minden gyereknek hallania kellene: bármi is történjék, mindig fontosak és szerethetők lesznek.
Kapcsolódó: Ami tovább ronthatja a helyzetet – A szülők mobilozása is katasztrofális hatással van a gyerekekre
Kiemelt kép: Jelenet a filmből, a gyilkossággal gyanúsított Jamie és az apja a fogdában (Fotó: Netflix)