A bécsi klasszika egyik nagymestere, Franz Joseph Haydn kulcsszerepet játszott a szimfónia és a vonósnégyes fejlődésében – nem véletlen, hogy életműve ma is meghatározó a klasszikus zene világában.
Esterházy Pál Antal herceg rajongott a művészetekért. Amikor megtudta, hogy Karl Joseph Morzin gróf anyagi nehézségekre hivatkozva felmondott udvari zenészeinek, elhatározta, hogy megszerzi magának az akkor már meglehetősen neves, munka nélkül maradt zeneszerzőt.
Franz Joseph Haydn így került az Esterházy család szolgálatába 1761-ben, ahol három évtizedet töltött házi karmesterként és zeneszerzőként – és ahol a család elismert, tiszteletbeli művésze maradt még nyugdíjazása után is. Számos művét az Esterházy család kérésére írta – ez idő alatt tökéletesítette a szonátaformát, illetve életművének legjelentősebb műfajait, a szimfóniát és a vonósnégyest.

Franz Joseph Haydn portréja (fotó: Getty Images)
Kapcsolódó: Für Elise – valójában kinek írta Beethoven?
Amikor Pál Antal herceg elhunyt, helyét „Pompakedvelő” Esterházy Miklós vette át, aki elődjénél is nagyobb zenerajongó hírében állt. Haydn munkásságát különösen tisztelte, ezért hamarosan főkarnaggyá léptette elő a zeneszerzőt. A kismartoni birtok, valamint a fertődi Esterházy-kastély (vagyis a „magyar Versailles”) területén több mint 100 Haydn-szimfónia született.
Nők Lapja kvíz: Ismered a legnagyobb zeneszerzők munkásságát?
Franz Joseph Haydn művészete máig meghatározó a klasszikus zenében. Születésének évfordulója remek alkalom arra, hogy a legnagyobb külföldi és hazai zeneszerzők előtt tisztelegjünk.
Töltsd ki Nők Lapja kvízünket a témában, és teszteld, mennyit tudsz a híres zeneszerzők munkásságáról!
Kapcsolódó: Mennyire ismered a komolyzenét?
Kiemelt kép, tesztfotó: Getty Images