Nemrégiben megkoronázták ugyanis a világ első AI szépségkirálynőjét.
A mesterséges intelligencia által generált influencer, Kenza Layli lett a világ első mesterséges intelligencia szépségversenyének győztese. A nyertes Miss AI-t 10 döntős közül választották ki. A virtuális szépségkirálynő egy marokkói életmód- influencer, aki reméli, hogy „sokszínűséget és befogadást” hozhat a mesterséges intelligencia vidékére. A közel 200 000 Instagram-követővel és további 45 000 fős TikTok rajongótárborral rendelkező Laylit teljes egészében a mesterséges intelligencia generálta, ahogy ez az eszköz készíti posztjait, azok feliratait, és ez írta köszönőbeszédét is.
AI generálta köszönőbeszéd
„A Miss AI győzelem még inkább arra motivál, hogy folytassam a mesterséges intelligencia technológia fejlesztésében végzett munkámat” – hangoztatta Layli a beszédéről készült videóban. „Az AI ugyanis nem csak egy eszköz; ez egy olyan átalakító erő, amely képes felforgatni iparágakat, megkérdőjelezni a normákat, és lehetőségeket teremteni ott, ahol korábban nem léteztek… Ahogy haladunk előre az időben, egyre elkötelezettebb vagyok a sokszínűség és a befogadás értékének ünneplése mellett, és nagyon fontosnak tartom, hogy mindenki helyet kapjon a technológiai fejlődés asztalánál.”
Az első Miss AI verseny tavasszal indult el, és mintegy 1500 AI-programozót vonzott a világ minden tájáról. Laylit Myriam Bessa, a Phoenix AI ügynökség alapítója alkotta meg, aki 5000 dollár készpénzt és jelentős publicitást is kap a szervezőktől Layli ismertségének növelésére. A második helyezettek a francia Lalina Valina és a portugál Olivia C AI-versenyzők lettek.
Míg a virtuális influencerek ma már nem jelentenek újdonságot, a „régebbi” generáció tagjait még egy szövegírókból és művészeti igazgatókból álló csapat alkotta meg. Nem ez a helyzet ezekkel a versenyzőkkel, akiknek képeit kizárólag programok segítségével készítették, és akiknek a beszédeit és hozzászólásait teljes egészében a ChatGPT generálta.
Mint az igaz, csak éppen AI
Instagram-oldalán Layli pontosan úgy kommunikál, ahogy a szépségkirálynők szoktak. Mesél például arról, hogy imádja a piros színt, emellett azt tanácsolja követőinek, hogy bátran fektessenek be időt és pénzt is önmagukba, továbbá kifejti, hogy szakmai konferenciákra jár és lelkesen támogatja hazája sportcsapatait.
Az e heti bejelentés előtt a verseny szervezői közölték, hogy a nevezőket nemcsak a kinézetük, de a közösségi médiában való befolyásuk alapján is értékelik majd. A mesterséges intelligencia versenyzőknek a valódi, emberi szépségversenyeken előfordulókhoz hasonló kérdésekre kellett válaszolniuk, mint például: „Hogyan tennéd jobbá a világot, ha lehetőséged lenne rá?”.
A zsűri tagjai között volt Aitana Lopez, szintén AI influencer és Sally-Ann Fawcett szépségtörténész, aki a múlt hónapban a CNN-nek elmondta, hogy olyan versenyzőket keresett, akik „erőteljes és pozitív üzenetet tudtak közvetíteni”.
Mi a baj az AI szépségversennyel?
Szakértők azonban máris aggodalmukat fejezték ki egy mesterséges intelligencia-szépségverseny következményeivel kapcsolatban. A legtöbben úgy gondolják, hogy problémás lehet, hogy a a mesterséges intelligencia által generált stilizált képek tovább sematizálják a szépségszabványokat.
„Azt hiszem, egyre inkább kezdjük elveszíteni a kapcsolatot azzal, hogy hogyan néz ki egy szerkesztetlen, valódi arc – mondta Dr. Kerry McInerney, a Cambridge-i munkatársa a CNN-nek egy videóinterjúban. Ezek az eszközök arra jók, hogy megerősítsék és felnagyítsák a világban már így istúlságosan egyeduralkodó szépségideálokat” – tette hozzá. „Noha kreatív eszközöknek tekintik őket, nem feltétlenül azért készülnek, hogy megkérdőjelezzék a normákat. Sőt. Észreveszik és felnagyítják a szépségiparban jelen lévő szexizmust, kövérségfóbiát, irreális szépség-sztenderdeket, majd alaposan ki is hangosítják őket. ”
A szépségversenyek már jóval az AI megjelenése előtt is meglehetősen ellentmondásos megítélésűek voltak, és különösen nagy felháborodás övezte a gyereknek szervezett hasonló megmérettetéseket. Vannak, akik szerint a mesterséges intelligencia térnyerése ezen a területen végre pontosan annak mutatja a szépségversenyeket, amik. Befolyásos emberek nagy bevételt hozó játszóterének.
A mesterséges intelligenciában rejlő pozitív lehetőségekről például ebben a korábbi cikkünkben írtunk.
Kiemelt kép: Getty Images