A bélrendszer mikrobiomjával kapcsolatos kutatások az utóbbi időben valósággal forradalmasították a tudományt, és az elmúlt néhány évben az élelmi rostok váltak a diétás étkezés sztárjaivá. Bőségesen adják őket a legkülönfélébb élelmiszerekhez, hogy táplálják bélrendszerünket és fokozzák egészségünket. Na meg hogy segítsék az arra vágyókat megszabadulni felesleges kilóiktól.
Az élelmi rostok kiemelkedően fontosak emésztésünk szempontjából, a világ nyugati felén mégis nagyon kevesen vannak, akik rendszeresen elfogyasztják a napi ajánlott 25-30 gramm rostot. Azzal párhuzamosan, hogy egyre többen tudjuk, hogy a rostra szükség van, egyre népszerűbbek a különféle rostokkal dúsított élelmiszerek is. Mivel azonban a rostok nagyon sokfélék, egyáltalán nem mindegy, hogy a sokféleségből végül mit választunk.
Nem minden rost egyforma
Egyes rostok vízben oldódó, más néven vízoldékony rostok, ami azt jelenti, hogy a bélbaktériumok könnyen erjesztik őket. Mások kevésbé oldódnak vagy akár teljesen oldhatatlanok, ami pedig azt jelenti, hogy más anyagokhoz tapadva székletet képeznek, növelve annak volumenét és segítve a kiürülést.
Egy nemrégiben egereken végzett tanulmány arra utal, hogy nem minden rostkiegészítő egyformán előnyös, ha a célunk az, hogy emésztésünk karbantartásával fogyjunk is.
Az Arizonai Egyetem és a Bécsi Egyetem kutatóinak legutóbbi vizsgálata szerint a zabban és az árpában megtalálható keményítőforma, az úgynevezett béta-glükán képes volt szabályozni a vércukorszintet és segítette a magas zsírtartalmú étrenddel táplált kísérleti egerek zsírvesztését. A többi vizsgált rost, köztük a búzadextrin, a pektin, a rezisztens keményítő és a cellulóz nem mutatott ilyen hatást, annak ellenére, hogy az egerek mikrobiomjának összetételét ezek is jelentősen megváltoztatták a rostkiegészítők nélkül táplált egerekhez képest. A kutatók azt találták, hogy az árpa és a zab keményítői 18 héten belül csökkentették az egerek testzsírját és testsúlyát is.
Egy jóféle rost, a béta-glükán
A béta-glükán egy természetes poliszacharid, ami számtalan különböző módon hat pozitívan egészségünkre. Segíti az immunrendszer működését, csökkentheti a koleszterinszintet és a vérrögképződés kockázatát. Hozzájárul az érfalak rugalmasságához, kordában tartja a vérnyomást, emellett gyulladáscsökkentő hatása miatt krónikus betegségek esetén különösen ajánlott. Fő forrásai az élesztő, a gabonakorpa és a gombák, emellett érdekesség, hogy a modern élelmiszeripari eljárások, a gombaellenes élelmiszerkezelések miatt ételeinkben ma már jóval kevesebb béta-glükán található, mint száz évvel ezelőtt.
Rosttal fogyni gyógyszer helyett
A mostani kutatás célja az volt, hogy a szakértők megtudják, melyik típusú rost a legelőnyösebb a fogyás és a glükózanyagcsere javulása szempontjából: egészen mostanáig ugyanis nem volt olyan tanulmány, amely a különböző rostok szerepét ugyanazon kísérleti alanyokon vizsgálta volna. A mostani tanulmányban többféle rostot vizsgáltak egyetlen egérkohorszban, de csak a béta-glükánról derült ki, hogy az ezzel etetett egerek testsúlya és testzsírtartalma csökkent a más rostformákkal etetett egerekéhez képest. Az eredmények ráadásul összhangban vannak egy másik, nemrégiben végzett vizsgálattal, amelyben béta-glükánban gazdag árpalisztet etettek rágcsálókkal. Annak ellenére, hogy az abban a kísérletben vizsgált patkányok továbbra is ugyanannyit ettek a magas zsírtartalmú étrendjükből, mint korábban, az energiafelhasználásuk megnőtt, és így is fogytak.
Az új vizsgálatban hasonló eredményt figyeltek meg a béta-glükánnal etetett egereknél. Ezeknél az állatoknál a bélben megnőtt a egy olyan anyagcseretermék koncentrációja, amely akkor keletkezik, amikor a mikrobák lebontják a rostokat, ezeken keresztül pedig szabályozzák az étvágyat és a testsúlyt. Ez a folyamat kísértetiesen hasonlít ahhoz, amit egy a sztárvilágban ma nagyon népszerű fogyasztószer vált ki, ezért a jelenség további tanulmányozása különösen érdekes lehet.
Noha a jövőben további kutatásokra lesz szükség a jelenség jobb megértéséhez, és főleg ahhoz, hogy az eredményeket emberekre is kiterjeszthessék, a tanulságok azt sugallják, hogy egyes rostok jobban alkalmasak lehetnek a fogyásra és az inzulinszabályozásra. Akár annyira hatásosak, mint a kifejezetten fogyásra kifejlesztett gyógyszerek.
Akár le szeretnénk adni a súlyunkból, akár nem, a rostfogyasztás kiemelkedő jelentőségű az egészségünk szempontjából.
Ha viszont fogyni szeretnénk, keressük a 8 legjobb rostforrást!
Kiemelt kép: Getty Images