A bőrápolás világában egyre többen keresnek olyan hatékony összetevőket, amelyek segíthetnek megőrizni bőrük egészségét és hidratáltságát. Az urea, más néven karbamid, pontosan egy ilyen összetevő, amely nemcsak a hidratációban, hanem számos bőrprobléma kezelésében is kiemelkedő szerepet játszik.
Az urea egy szerves vegyület, amely természetes módon is megtalálható a bőrben.
Az urea az emberi szervezetben a fehérjék lebomlása során keletkezik. Egy vízmegkötő anyagról van szó, amely segíti a bőr hidratáltságának fenntartását. Ezért nem meglepő, hogy a bőrápoló termékek egyik alapvető összetevője. Az urea például az emberi vizeletben is előfordul.
A bőrápoló kozmetikumokban általában szintetikus formáját használják, és különböző koncentrációban kerül a kozmetikumokba.
Miért fontos az urea a bőrápolásban?
Az urea legfőbb szerepe a bőr hidratálása, amiért a száraz bőr rendkívül hálás. A bőr legfelső rétegében, az epidermiszben az urea és más természetes hidratáló vegyületek segítenek megőrizni a víz egyensúlyát. Amikor a bőr száraz vagy sérült, az urea koncentrált formában képes segíteni a vízmegkötésben, ezáltal megakadályozva a kiszáradást és elősegítve a bőr regenerációját.
De az urea nem csupán hidratál: keratolitikus hatása miatt a bőr felső elhalt hámsejtjeit is segíthet eltávolítani, így
különösen hasznos lehet az olyan bőrproblémák kezelésében, mint a szárazság, pikkelysömör, ekcéma vagy a repedezett bőr.
Ezenkívül segíti a bőr rugalmasságának és simaságának megőrzését, mivel elősegíti a sejtek közötti vízmegkötést.
Így hat az urea a bőrre!
Az urea legfontosabb tulajdonságai, amelyekért a bőrünk is rajong:
1. Hidratálás
Az urea képes a víz egyensúlyának fenntartására a bőrben, segítve a kiszáradás megelőzését, így bőrünk puhábbá és hidratáltabbá válik.
2. Keratolízis
Alacsonyabb koncentrációkban az urea segít eltávolítani az elhalt hámsejteket, ami elősegíti a bőr megújulását és simaságát. Magasabb koncentrációkban a bőr intenzívebb hámlásában is segít, így csökkentve a bőrkemikáliák (mint a pikkelysömör) kialakulását.

A száraz, repedezett bőr különösen hálás az ureás törődésért (Fotó: Getty Images)
3. Puhító hatás
Segít megpuhítani a durvább bőrfelületek körüli bőrt, mint a sarkak, könyökök, térdek. Ezáltal a bőr sokkal lágyabbá válik, és könnyebben alkalmazkodik a különböző külső hatásokhoz.
Milyen koncentrációban használjuk?
Az urea koncentrációja a kozmetikai termékekben változó, és a kívánt hatástól függ. Az alacsony koncentrációjú (1–5%) urea hidratáló hatást biztosít. Ilyen koncentrációban főként a bőr lágyítására és hidratálására használják.
A közepes koncentrációjú (5–10%) termékek alkalmasak a bőr felszínén található szaruréteg hidratálására, és enyhe keratolitikus (hámlasztó) hatással is bírnak.
Ezek a koncentrációk különösen száraz bőrre, repedezett sarkakra vagy ekcémás bőrre ajánlottak.
A magas koncentrációjú (10–20%) urea erőteljesebb hámlasztó és hidratáló hatással bír. Gyakran alkalmazzák a bőrpuhító, intenzív bőrápoló termékekben, például pikkelysömör vagy durva bőrfelületek kezelésére.
Különösen a száraz, ekcémás vagy repedezett bőr lesz hálás, ha ureás készítménnyel ápoljuk. Körbejártuk, hogy milyen csodakészítményeket dobtak piacra az utóbbi időben: számos gyártó részesíti előnyben az összetevőt, és jó hír, hogy akár már ezer forint körül is megvásárolhatjuk.
Kattints a galériára a leghatékonyabb ureás, hidratáló termékekért!
Kiemelt kép: Getty Images