Fenntarthatóságból ötös – Green School, Indonézia
Az elnevezése tűpontos ennek az indonéz iskolának, hiszen száz százalékig a fenntarthatóság jegyében született, a helyi viszonyoknak megfelelően bambuszból. Őshonos növények, organikus kert, és alternatív energiaforrások tömkelege (pl. napelem, bambusz fűrészpor). Így működik a 7542 négyzetméteren elterülő épületegyüttes.
Több információ és kép az iskoláról ezen a weboldalon.
Kreativitás mindenek felett – Vittra Telefonplan, Svédország
Kétségkívül a lista egyik leginnovatívabb iskolája a Stockholmban található Vittra Telefonplan, ahol tantermek helyett óriási közösségi terek és tanulókuckók váltják egymást, a színekkel és formákkal pedig a kreativitás fontosságát hirdetik. A gyerekek kiscsoportokban tanulnak, és nemcsak moziszoba, de olyan helyiség is található az épületben, ahol a nebulók nyugodtan relaxálhatnak.
További fotókért kattintsatok ide!
Újrahasznosítás a köbön – Vissershok konténersuli, Dél-Afrika
A Cape Townban található konténeriskolát elsősorban hátrányos helyzetű, kisiskolás korú gyerekeknek építették. Újrahasznosítás szempontjából példaértékű projekt jött létre: nemcsak kis könyvtár kap helyet a 12 méteres épületben, de játszótér, sőt saját veteményes is tartozik hozzá. Az, hogy az egykor valószínűleg unalmasan rozsdás konténer vidám és színes, már csak hab a tortán.
Még több képet találtok erre.
Bunkerből iskola – Ny Krohnborg, Norvégia
Milyen a végeredménye egy hibátlan bunkerátalakításnak? Csak meg kell nézni a norvég Ny Krohnborg iskolát, és kiderül. Az épület tulajdonképpen egy óriási kulturális közösségi tér, illetve tornaterem, a tőszomszédságában álló 1920-as években épült iskolaépülettel pedig tökéletes harmóniát alkot a kontrasztos külső ellenére.
Még több fotó a linken.
Úszva tanulni – Makoko Úszó Iskola, Nigéria
Vízen lebegve lényegesen izgalmasabb lehet tanulni, mint egy sima téglaépületben, ha pedig a klímaváltozás kényszerít a parti helyett vízi életre, kifejezetten hasznos is egy „hajósuli” építése. A lagoszi, hordókon álló iskola 2013-ban készült főként fából, és nem kell félteni az apály-dagály váltakozásától.
További információ és képek az iskoláról itt.
Képek a linkelt weboldalakról.