Martha Washington, minden First Lady közül a legelső
Amerika első elnökének, George Washingtonnak a felesége erős és hűséges asszony volt. Ő fektette le a szabályokat arra vonatkozóan, hogyan kell egy elnök feleségének viselkednie. George Washingtonnal való házasságuk stabil és szeretettel teli volt. Martha még attól sem rettent vissza, hogy rendszeresen látogassa férjét a csatamezőn. Negyven évig voltak házasok, Washington halálát követően pedig többé nem lépett be a hálószobájukba, ezzel is kifejezve hűségét.
Edith Roosevelt ízig-vérig családanya volt
Egy valódi gyerekkori szerelem teljesült be azzal, hogy Theodore Roosevelt két évvel első felesége halála után elvette Edith-et. A First Lady mindig is józan ítélőképességű asszony volt, aki hatékonyan és gazdaságosan vezette óriásivá duzzadt háztartását is. Minden szeretete és figyelme a családjára irányult, anyatigris módjára védte magánéletüket a nyilvánosságtól. Sőt, még a Fehér Házat is átalakíttatta azért, hogy otthonosabb és kényelmesebb legyen egy nagyobb családnak.
Grace Coolidge a gyerekek jólétéért harcolt
Korábban siketeket tanított, a gyermekek oktatása és jólétének védelme First Ladyként pedig szinte missziójává vált. Annak ellenére, hogy férje ritkán konzultált vele politikai kérdésekben, nagyon erős, szeretettel teli kapocs fűzte őket össze. Az ő finom és nyitott természete jól kiegészült férje kimértségével és komolyságával. Tizenéves fiuk hirtelen halála alapjaiban rengette meg a családot, de Grace ezt követően is folytatta áldozatos munkáját a gyermekekért, amivel kivívta az amerikai nép tiszteletét és szeretetét.
Eleanor Roosevelt, az elesettek védelmezője
Viszontagságos gyermekkora volt, tízévesen maradt árván miután mindkét szülője meghalt. Szívén viselte az elesettek sorsát, szinte az egész életét arra tette fel, hogy nekik segítsen. Férje, Franklin Roosevelt halála után is aktív politikai szerepet vállalt: az ENSZ amerikai küldöttje és az Emberi Jogok Bizottságának vezetője volt. Többek közt ő állította össze, és szavaztatta meg a legfontosabb szabadságjogokat tartalmazó dokumentumot, az Emberi Jogok Egyetemes Nyilatkozatát.
Mamie Eisenhower a Fehér Ház legismertebb háziasszonya volt
Mindenben támogatta férje katonai karrierjét: évtizedeken keresztül hűségesen követte őt, bárhová is hívta a kötelesség. Mamie hitt a társadalmi összejövetelek erejében, még First Ladyvé válása előtt is rendszeresen vendégül látta a katonai és politikai nagyságokat. Így nem csoda, hogy a Fehér Háznak is tökéletes háziasszonya lett. Annak ellenére viszont, hogy aktív társasági életet élt, magánéletüket annyira őrizte, amennyire csak lehetett.
Jacqueline Kennedy, az igazi túlélő
A világ ma is csodálattal adózik az egykori First Lady kifinomultsága, intelligenciája és tartása előtt. Veleszületett diplomáciai képességekkel rendelkezett, és odaadó családanya volt, aki kedvelte a művészeteket és a divatot. Ami azonban igazán csodálatra méltóvá tette az, ahogyan a legnagyobb tragédia után is képes volt talpra állni és újrakezdeni az életét. Hihetetlen erővel viselte férje elvesztését – akit mellette lőttek fejbe – utána pedig képes volt újra szeretni. Második férje a hajómágnás, Arisztotle Onasszisz volt.
Pat Nixon férje legelkötelezettebb híve volt
Befolyását arra használta fel, hogy önkéntességre és a rászorulók megsegítésére hívja fel az amerikaiak figyelmét. Törekvésének részeként folytatta a Jackie Kennedy által megkezdett munkát, hogy hozzáférhetővé és bejárhatóvá tegye a Fehér Házat a külföldiek és a mozgássérültek számára is. Eltökélt támogatója volt férje politikájának, és minden alkalmat kihasznált, hogy megvédje őt kritikusai előtt.
Nancy Reagan, aki a háttérből irányított
A korábbi színésznő szívén viselte a vietnámi veteránok sorsát, időseknek és speciális nevelési igényű gyerekeknek is segítőprogramot indított. Emellett nagyon aktív drogprevenciós kampányt vezetett, aminek keretében rehabilitációs intézeteket is nyitott. Legendás erejű nő volt, akinek rengeteg nehézséggel kellett szembenéznie: férje ellen merényletet követtek el, nem sokkal hivatalba lépését követően pedig mellrákot diagnosztizáltak nála, ami miatt emlőeltávolítást kellett elvégezni rajta. Nancy azonban arról is ismert volt, hogy a háttérből irányította férjét, így pedig közvetve beleszólt a kabinettagok megválasztásába és más fontos kérdésekbe is.
Hillary Rodham Clinton saját politikai karriert épített
Erős kezű, határozott nő, a történelem egyik legsikeresebb First Ladyje. Annak idején férje, Bill Clinton legfontosabb politikai tanácsadója volt, mára viszont magasra ívelő, önálló politikai pályafutást tudhat magáénak. Nagy eséllyel lehetett volna az Amerikai Egyesült Államok első női elnöke, a november 8-i választásokon azonban alulmaradt ellenfelével, Donald Trumppal szemben.
Michelle Obama, a modern First Lady megtestesítője
Rengeteg nő szimpatizál világszerte az első színes bőrű amerikai elnök, a most leköszönő Barack Obama feleségével. Nem is csoda, hiszen amellett, hogy Michelle rendkívül intelligens, gondos családanya és feleség, olyan nő, aki odaadó harcot vívott az egészséges életmód elterjedéséért és a gyerekkori elhízás ellen. De a katonai családoknak is hatékony támogatást nyújtott. A modern First Lady igazi megtestesítője, Jackie Kennedy után pedig egy újabb stílusikon született a személyében.
Szöveg: F.R.
Fotó: Pinterest