Hűséges társa Csalogány, a macska volt
Egyetlen olyan élőlény volt a Földön, aki nélkül Kincsem nem volt hajlandó egyetlen versenyre sem elindulni: ő Csalogány volt, egy fekete-fehér nőstény macska. Számos legenda kering arról, mekkora volt a riadalom, amikor a cicának a boulogne-i kikötőben kóborolni támadt kedve, Kincsem egész istállószemélyzete pedig kétségbeesetten kereshette.
Kényes volt az ivóvizére
A hírességekhez hasonlóan neki is megvoltak a maga rigolyái, az ivóvizére például nagyon érzékeny volt. A baden-badeni verseny előtt egy napig nem volt hajlandó inni, mivel nem tetszett neki a felkínált víz. A személyzetnek ezért körbe kellett járnia az egész környéket, mire megfelelő italt találtak neki.
Gazdája sem ismerte a vereséget
Az 1878-as baden-badeni versenyt még sokáig emlegették, Kincsem ugyanis holtversenyben maradt alul Prince Giles The Firsttel szemben. A magyar csodakanca tulajdonosa, Blaskovich Ernő azonban nem fogadta el az eredményt, szót emelt ellene – az akkori versenyszabályok értelmében ennyi elég volt ahhoz, hogy újraindítsák a futamot. Ebben az utolsó körben pedig már hat hosszal győzött Kincsem.
Utódai nem szárnyalták túl
Miután a versenyzői pályafutása véget ért, Kincsemet tenyészlónak használták. Öt csikót ellett, első ivadéka, Budagyöngye 1882-ben látta meg a napvilágot. Olyan Nincs sok sikert ért el a versenypályán, Talpra Magyar pedig eredményes fedezőmén volt. Kincsőrt, aki 1886-ban született, a német derbire akarták benevezni, de a sors közbeszólt, a fiatal csődör korán elpusztult. A magyar csodaló utolsó csikója Kincs volt, akit 1887-ben ellett. Az ő ivadéka Napfény később sikeres versenyző lett. Kincsem vérvonala pedig a mai napig tovább él.
Kisbolygót neveztek el róla
2007-ben Sárneczky Krisztián egy kisbolygót fedezett fel, a 3-4 kilométeres égitestnek pedig a Kincsem nevet szánta. A szokásosnál azonban sokkal tovább tartott, mire a Nemzetközi Csillagászati Unió elfogadta az elnevezést, mivel a szervezet alapvetően tiltja, hogy kisállatokról nevezzenek el égitestet. Végül a bizottság is belátta, hogy ebben az esetben egy nemzeti ikonról van szó, ezért engedélyezte az 161975 Kincsem nevű kisbolygó bejegyzését.
Ugyanarra a napra esett a születése és a halála
Kincsem születési helyéről máig heves viták folynak: egyesek szerint Tápiószentmártonon, míg mások szerint Kisbéren látta meg a napvilágot 1874. március 14-én. Egy azonban biztos, pontosan 13 évvel később, 1887. március 17-én egy súlyos kólikarohamban elpusztult. Emlékét egy egész nemzet őrzi.
Összeállította: F.R.
Forrás: lovasok.hu, 24.hu
Fotó: Wikipedia