A nyolcvanas évek egyik legmeghatározóbb filmje nemcsak azért különleges, mert abban az időben a People Choice Awardson a kedvenc mozinak választották, vagy mert a főcímdala 1987-ben elhozta a legjobb eredeti filmzenének járó Golden Globe- és Oscar-díjat, hanem azért is, mert a történet annyira nagy hatással volt a nézőire, hogy egyszerre szinte mindenki pilóta akart lenni. A Top Gun az egész világon nagy sikert aratott, olyannyira, hogy még videójátékot is készítettek a mintájára.
Nem csoda hát, hogy 2010 óta tervezik a film folytatását. Májusban a Paramount Pictures végre bejelentette, hogy az új rész 2019. július 12-én látható is lesz, és legnagyobb örömünkre Tom Cruise újra elvállalta Maverick szerepét. Mellette az első részben riválisként feltűnt Iceman, azaz Val Kilmer is visszatér a folytatásban. A Top Gun: Maverick forgatókönyvéről a készítők még annyit elárultak, hogy a modern csúcsvívmányok, a drónok köré építik a sztorit, és a két hős bebizonyítja, hogy tehetséges pilótákra mindig szükség lesz.
Addig is, amíg Tom Cruise és a stáb az első forgatási napon szorgoskodik, mi elárulunk néhány érdekességet a három évtizede bemutatott első részről:
Cikkből film
A Maverick és a többi vadászrepülős fiú történetét feldolgozó 1986-os film alapjául Ehud Yonay a kaliforniai Magazinban megjelent Top Gun című cikke szolgált.
Az a bizonyos liftes jelenet
A tesztelő közönség több románcot szeretett volna látni a filmben, ezért a rendező, Tony Scott úgy döntött, hogy utólag felveszik a liftes jelenetet.
Verseny a főszerepért
Rengeteg színészt meghallgattak Maverick szerepére, többek között Sean Penn, Patrick Swayze, Nicholas Cage és John Cusack is versenyben volt, de végül Tom Cruise-ra esett a választás.
Sajnos baleset is történt a forgatáson
A film forgatása alatt Art Scholl, kaszkadőrpilóta életét vesztette. A repülőgépe a Csendes-óceánba zuhant. A filmmel rá is emlékeztek.
Nézeteltérések
A rendezőt a film forgatása közben többször is elutasította a stúdió, de aztán mindig visszahívták. Egyik alkalommal az összezördülés oka például az volt, hogy míg a női főszerepet alakító Kelly McGillist Tony Scott gyönyörűnek, addig a stúdió elképesztően közönségesnek tartotta.
A vadászgépek ára
És, hogy vajon mennyibe kerülhet egy F-14-es vadászrepülőgép használata, ha netán szeretnénk pilótás akciófilmet forgatni? Nos, 1986-ban minden megkezdett óra 10.000 dollárt kóstált.
Kasszasiker
Mindent egybevéve a stúdiónak így is nagyon megérte: a Top Gun volt 1986-ban a legsikeresebb film. Csak az Egyesült Államokban 177 millió dollár bevételt hozott, világszerte pedig 353 millió dollárt. Ezt a bevételt a szintén akkoriban bemutatott, nagy sikerű film, a Krokodil Dundee sem tudta beelőzni.
Motiváció a maximumon
A producer, John Davis a film elkészülte után elmondta, hogy a történet során nagyon jól sikerült visszaadni a haditengerészet mindennapjait. Azt gondolta, hogy amikor a nyilvánosság elé kerül a mozi, mindenki azt fogja majd mondani: „Wow! Én pilóta akarok lenni.” Igaza volt. Az Egyesült Államok haditengerészete a film bemutatója után nem sokkal arról számolt be, hogy 500%-kal megnövekedett a hozzájuk jelentkezők száma.
Szöveg: D. E.
Fotó: IMDb