Az igazi első
A filmek jellegzetes nyitánya egy pisztoly csövének perspektívája. Talán emlékeztek a jelenetre, a cső követi James Bondot, aki egy ideig észrevétlenül sétál, majd szembefordul a fegyverrel és lő. Nos, az első három részben elején valójában Bob Simmons látható. Connery a negyedik epizódban jelent meg először a „csőben”.
Csak egy hétköznapi név
Ian Fleming író, a brit kém alakjának megalkotója hétköznapi nevet szeretett volna adni a karakterének. Célja csupán az volt, hogy realisztikussá tegye az ügynök figuráját. Az ikonikus nevet végül egyik kedvenc könyvéből, egy madarakról szóló útmutató írójától kölcsönözte: James Bond a valóságban egy philadelphiai ornitológus volt. Érdekesség, hogy a könyv a mozivászonra is felkerült, Pierce Brosnan a Halj meg máskorban vette a kezébe azt.
Azonos címmel
Ian Fleming tucatnál is több könyvet írt a 007-es ügynök kalandjairól, melyek mind nagyszerű alapjai voltak a moziknak. Nem mindegyik film követte azonban az eredeti történetet. A kém, aki szeretett engem például kifejezetten eltér az írott verziótól. Fleming, akinek főhőse valójában egy nő volt mindezek ellenére engedélyezte a cím használatát.
A rekorder
Bond és az ő csodálatos Aston Martinja nemcsak elképesztően legendás, de bekerült a Guinness Rekordok Könyvébe is. A 2006-os Casino Royale egyik éjszakai üldözéses jelenetében az ügynök (Daniel Craig) elrántja a kormányt, majd az autó hétszer is megpördül maga körül, amivel valójában egy komoly világrekordot ért el.
Kreatív megemlékezés
A Halj meg máskor az összes korábbi James Bond-film előtt adózott: a film producerei úgy döntöttek, hogy a 20. jubileumi részben mind a 19 korábbi filmre tesznek apró utalásokat. Habár a 007-es ügynök kalandjainak 40 évfordulójára készült filmben sok dolog rejtve maradt, számos régebbi kelléket és filmes relikviát is láthattunk, többek között Q laboratóriumában. Mindezek mellett emlékezetes jelenetek is újjászülettek, Halle Berry Ursula Andress legendás vizes jelenetét ismételte meg, de volt ismerős ejtőernyős landolás és gyémántok is, csak hogy néhányat említsünk.
A számok tükrében
Az 1. epizódtól (Dr. No) a 22. részig (A Quantum csendje) Bond ügynök mintegy 352 embert ölt meg és nagyjából 52 nővel bonyolódott viszonyba. Tekintélyes szám ez 46 év alatt.
Mit takar a név?
A különleges kütyük és eszközök mestere Q, akinek igazi neve Major Boothroyd, melyet a Dr. No, az Oroszországból szeretettel és A kém, aki engem szeretett című epizódokban meg is említenek.
Nők vagy férfiak?
Az 1964-es Goldfingerben Pussy Galore Repülő Cirkusza nőkből állt, a forgatáson azonban minden gépben szőke parókát viselő férfiak ültek.
Közös vonások
Sokak szerint James Bond karaktere több ponton is hasonlít Ian Flemingére: mindketten szerették a kávét, ugyanazt a fajta cigarettát szívták, imádták a nőket, a vodka martinit pedig rázva fogyasztották, nem keverve. Az író egyébként a tengeri hírszerzésnél lett John Godfrey admirális személyi asszisztense. Valószínűleg a férfi ihlette M karakterét.
Fóbiák
Minden jelenetben, amiben Roger Moore-t futni láttuk (összesen hét filmben), valójában egy dublőrt láttunk. A színész attól félt, hogy kínosan fog mutatni futás közben, ezért kért segítséget. További érdekesség, hogy annak ellenére, hogy rengeteg fegyveres összetűzésbe keveredett a vásznon, Moore egy gyermekkori baleset miatt kifejezetten félt a fegyverektől.
Szöveg: L. J.
Nyitókép: IMDb
Képek: Getty Images, Pinterest