A tűzcsapon ülő búváralak a Dohány utca és Osvát utca kereszteződésénél őrzi a kulcsot
A figura a New York Kávéházhoz köthető legendák egyikét kelti életre, miszerint a kultikus hely kulcsát a megnyitó után Molnár Ferenc ellopta, majd a Dunába hajította. Ezzel szerette volna elérni, hogy az többé ne legyen zárva. A történet szerint egy búvár megkereste a folyóban a kulcsot és visszavitte a kávéházba, amit azóta is ott őriznek.
Noé bárkája az Állatorvosi Egyetem közelében
Szintén a hetedik kerületben kapott helyet az a bronzszobor, mely az özönvíz idejét idézi. A szobrász célja ezúttal a bárka történetének felelevenítése volt. Különlegesség, hogy a hajó színes ablaküvegeket kapott, többek között ezért is érdemes belenézni a szobor belsejébe.
A tizennégy karátos autó a Hevesi Sándor téren gurul tovább
A bejegyzés megtekintése az Instagramon
Kolodko Mihály alkotása Rejtő Jenő szülőházának közelében, a Magyar Színház melletti téren állít emléket a szerző 1940-es népszerű művének. A többi miniszoborhoz képest a jármű sokkal nagyobb, ráadásul az eredeti történethez hasonlóan – habár nem teljesen ugyanazokon a helyeken – valódi aranyberakás található.
A hajtogatott lufikutya csonttal játszik a Duna-korzón
Májusban avatták a lufiból hajtogatott eb szobrát, mely kissé megosztó darab lett: a feltehetően Jeff Koons kortárs művész által létrehozott fényes lufikutya előtt tisztelgő alkotást ugyanis sokan kutyaguminak nézték. A képeken azért jól látszik az állat formája, aki ráadásul egy csontot is kapott maga mellé.
A Rubik-kocka a Bem rakpart lépcsőjén
A Batthyány tér közelében, a Vám utca magasságában kapott helyet ez év februárjában Rubik Ernő világhírű logikai kockája, méghozzá egészen közel a Főkukac figurájához. A legnagyobb magyar találmányok között számon tartott bűvös kockát nézegetve csodás panorámában is része lehet az arra járónak: a Duna és a Parlament díszeleg a háttérben.
Magyar Sárga, vagyis Lisa Simpson a Balassi Bálint utcába került
Augusztus elején egy oszlophoz rögzítették a 2-es villamos Jászai Mari téri végállomásán, pontosabban a fent említett utcában az amerikai rajzfilmsorozat egyik szereplőjét, Lisa Simpsont. A magyar származású amerikai rajzfilmes, Csupó Gábor által életre keltett figurát sokak szerint a sorozat egyik epizód jelenete miatt „kötözte ki” Kolodko. A miniszobor további különlegessége, hogy társaitól eltérően színes.
A szobrász munkáját a Kolodko Art Facebook-oldalán követhetitek nyomon, a miniszobrok pontos elhelyezkedéséről pedig a Köztérkép oldalán tájékozódhattok.
Összeállította: L. J.
Nyitókép: facebook.com/statuesbudapest