Az alvás az egészség megőrzésének egyik alappillére, a felmérések mégis azt mutatják, keveset alszunk, és az éjszaka jelentős részében nem is pihentetően. De mintha elindult volna egy pozitív változás: egyre többen használnak alvásfigyelő okoseszközöket a javulás érdekében. Mire jók ezek, és mikor kell már szomnológushoz fordulni az alvásproblémáinkkal?
Csiki Judit, a Nők Lapja Egészség újságírója dr. Vida Zsuzsanna neurológus, szomnológus főorvossal beszélgetett arról, hogy hogyan alszunk, miért fontos jól aludni, és mit tehetnénk annak érdekében, hogy megfelelően kipihenjük magunkat.
A Nők Lapja Egészség április számában pedig arról olvashatsz, hogy miként vélekednek a szakértők az alvásfigyelő okoseszközökről,
Alvásfóbia
Nem csak „gyerekbetegség”, a felnőttek között is sokan vannak, akik rettegve várják az éjszakát, mert félnek elaludni. Bár az alvásfóbia első hallásra ártalmatlannak tűnhet, mégsem az. Ha tartósan fennáll és kezeletlenül marad, a fizikai és a mentális egészségünkre is káros lehet.
Ilyenkor hiába vagyunk fáradtak, tudjuk, hogy nem fogunk tudni elaludni… A nyugtalanságunk páni félelembe csap át, a kontrollvesztéstől való félelmünk mindent felülír. A testünkben elszabaduló adrenalin löket pedig gondoskodik róla, hogy újra tökéletesen éberek legyünk. A jelenségnek neve is van, ez az alvásfóbia (szomnifóbia), azaz magától az elalvástól való rettegés.
Kiemelt kép: Canva/nőklapja.hu