Legyünk jól! podcast 5. rész: Endometriózis

Legyünk jól! podcast 5. rész: Endometriózis

Az endometriózis szinte már népbetegségnek számít, az érintettek mégis sok évig szenvednek az általa okozott panaszok miatt, mire az orvosok egyáltalán gondolnak a lehetőségre és diagnosztizálják. A Nők Lapja Egészség podcastjában erről a betegségről és pszichológiai vetületeiről lesz szó.

Bár az endometriózis kialakulásának pontos oka nem ismert, valószínűleg szerepet játszik benne a genetikai hajlam, az immunrendszer rendellenességei és az embrionális sejtek átalakulása – de előfordulhat az is, hogy a császármetszés vagy gátmetszés hege mellett jut a méhszövet a hasüregbe.

A kezelési lehetőségek közé tartoznak a fájdalomcsillapító gyógyszerek, a menstruáció csökkentését vagy megszüntetését célzó hormonterápia, az endometrium szövetének műtéti eltávolítása, és súlyos esetekben méheltávolításra is szükség lehet.

De hogy mi is ez a rettegett nőgyógyászati kórkép? Amikor a méh belsejét borító szövet a méhen kívül megtapad és ott kezd el növekedni, endometriózisról beszélünk. Ezek

a kinövések érinthetik a petefészkeket, a petevezetékeket, a méh külső felületét, a medencén belüli egyéb szerveket, sőt ritkábban a szervezet távoli szerveit is.

Gyakori tünetei közé tartozik a kis- medencei fájdalom, különösen a menstruáció alatt, a fájdalmas közösülés, a menstruációs időszak alatti fájdalmas székletürítés vagy vizelés, erős menstruációs vérzés, két ciklus közti vérzés és meddőség. 

Endometriózis: a rettegett kórkép

Ha már ilyen sok minden tudunk az endometriózisról (bár kétségtelenül nagyon sok még a fehér folt), hogy fordulhat elő mégis, hogy annyi nőt félrediagnosztizálnak, vagy egyenesen gázlángoznak akár az orvosok is (ilyenkor elhitetik velük, hogy az egész csak a fejükben van…) Csiki Judit, a Nők Lapja Egészség újságírója Árvai Nóra pszichológussal beszélgetett nemcsak arról, hogy miért övezi ennyi félreértés ezt az állapotot, hogyan alakulhat ki akár már menopauzán átesett nőknél is, és miből gondolhatjuk, hogy mi magunk is ezzel állunk szemben? Illetve az endometriózis pszichológiai vetületeiről, ami cseppet sem elhanyagolható. 

Egyformának tűnnek, de nagyon is különbözőek!

Hasonló szavak, tünetek, gyógymódok, mégis teljesen más betegségeket takarnak. A köznyelvben gyakran összetévesztett nőgyógyászati gondokat (például policisztás petefészek szindróma, policisztás petefészek betegség, adenomiózis, fibróma, mióma, endometriózis…) nem könnyű megkülönböztetni egymástól – a Nők Lapja Egészség legújabb számában összegyűjtöttük a legfontosabb tudnivalókat.

A Nők Lapja Egészség legújabb száma már kapható az újságárusoknál

Nők Lapja Egészség

Nők Lapja Egészség

Kiemelt kép: Getty Images/nőklapja.hu