Hagyomány szerint böjt előzi meg a karácsonyt, a visszafogott, zsírszegény étrend a lelki ráhangolódás mellett a testi megtisztulást is szolgálja. Böjtölés után azonban nagyobb odafigyelést igényel, hogy az ünnepi ételek és italok ne terheljék meg túlságosan az emésztőrendszert, mert senki sem szeretné betegen tölteni a karácsonyt. Felkészítő menüben és az ünnepnapok közötti időben jólesik a kalóriaszegény csontleves, a könnyű saláta, az élőflórás joghurt.
1. ALAPOZÁS
Általában nem jó reggel pálinkával vagy kávéval indítani a napot, mert mindkét ital izgatja a gyomor nyálkahártyáját, savtúltengést okoz, és vizet von el a szervezetből. Hasznosabb éhgyomorra egy pohár vizet inni, és reggelire megenni egy szelet rozskenyeret sajttal, egy péksüteményt joghurttal vagy egy tálka gyümölcsös müzlit. Utána jöhet a frissítő tea, tej, kakaó vagy kávé.
2. MÉRTÉKTARTÁS
Jobb többször keveset enni, mint degeszre tömött hassal feszengeni az ünnepi vacsorán. A vendégeket is nyomasztja a traktálás, ezért érdemes rájuk bízni, miből mennyit vesznek. Arra is gondolni kell, hogy nem jó gyomorrontással és kényszerű koplalással tölteni az ünnepeket, ezért érdemes kordában tartani a falánkságot, hiszen az ízek élvezete nem mennyiségi kérdés. Tízóraira, uzsonnára érdemes csak gyümölcsöt enni, mert energiatartalmuk általában alacsony, miközben értékes vitaminokkal, rostokkal látja el a szervezetet, és megkönnyítik az emésztőrendszer dolgát.
3. DIÉTA
A jó vendéglátó figyelembe veszi, ha vendégei között van, aki diétára kényszerül, vagy speciális étrendet követ. Legyen választási lehetősége a cukorbeteg, az epeköves, a gyomorfekélyes vagy a vegetáriánus vendégnek is, és ne kelljen magyarázkodni, hogy mit nem szabad megkóstolni a diétája miatt.
4. DESSZERT
Elmaradhatatlan sütemény a bejgli, amelynek töltelékébe tehetünk kevesebb cukrot vagy édesítőszert, így csökkenthető az energiatartalma. A nehéz, vajkrémes torta helyett jobb a mézes sütemény, ez készülhet Graham- vagy rozslisztből is. Természetes cukorpótlóként lehet használni az aszalt gyümölcsöket, a mazsolát, az aszalt szilvát, a sárgabarackot, az ananászt. A darált datolya édesítőszerként gazdagítja a tésztát, de az íze nem lesz érezhető a süteményben. Nagyszerű töltelék a gesztenye, de önmagában is igazi téli desszert a tejszínhabos gesztenyepüré.
5. ITALOK
Az üres gyomorra fölhajtott ital gyorsan kiüti az embert, ezért érdemes sajtos pogácsával vagy más sós süteménnyel alapozni. Az alkohol vizet von el a szervezetből, ezt a hatását vízivással lehet enyhíteni. • Akinek nem okoz gondot, nyugodtan ihat szénsavas ásványvizet, csak akinek gyomor-bélrendszeri panasza van, a kismamáknak szoktuk azt tanácsolni, hogy inkább a buborékmenteset válasszák – mondja Antal Emese dietetikus, szociológus. • Tömény szesz helyett érdemes inkább minőségi bort inni. Nem kell másnaposságtól tartani, ha az étkezés közben elfogyasztott egy-egy pohár bor után egy pohár vizet is megisznak a vendégek. • Jó választás a száraz vörösbor – de mértékkel –, pozitív élettani hatásának köszönhetően. Nagy a polifenol tartalma, ezen belül is az úgynevezett rezveratrol koncentrációja, mely jótékonyan hat a szív- és érrendszerre, gátolja a vérrögképződést, szabályozza a gyulladásos folyamatokat a szervezetben, antioxidáns hatású, rákmegelőző tulajdonsággal is rendelkezik. Nem jó keverni az italokat, mert csúnya másnaposságot okozhatnak.
Kolimár Éva
A cikk eredetileg a Nők Lapja 2015/51-52. lapszámában jelent meg.
Szöveg: Kolimár Éva
Fotó: Thinkstock