Van abban valami mélyen elgondolkodtató, hogy mi, nők, sokszor harminc-, negyven-, ötven-, hatvanévesen sem ismerjük igazán a testünket, annak működését, a rezdüléseinek okát, és nem éljük meg a nőiségünket. A menstruáció szó hallatán például előbb kezdünk fintorogni, mint hogy örömünkben mosolyognánk, amiért az a termékenységünket szimbolizálja. A szex még sok mai harmincas kamaszkorában is szitokszónak számított, pedig az élet természetes velejárója. Az ovulációról már nem is beszélve – van, aki nem is tudja definiálni, mi is az pontosan.
Cserháti-Herold Janka nem kisebb célt tűzött ki maga elé, mint hogy ledöntse a nőiséggel kapcsolatos tabukat, és olyan tudást adjon át az arra nyitott nőknek, ami megváltoztatja az önmagukhoz fűződő viszonyukat. Janka eredetileg újságírónak készült, majd nemzetközi kapcsolatok szakon diplomázott, végül termékenységtudat-oktató, vállalkozó, youtuber, és nem utolsósorban kétgyerekes édesanya lett belőle. Az ő szavaival élve ez a téma már kamasz-, sőt gyerekkora óta ott lappangott benne.
A lány
– Későn érő típus voltam, ami tizennégy évesen zavart kicsit, de otthon a nőiséggel kapcsolatos kérdések egyáltalán nem számítottak tabunak. Ez valószínűleg annak is köszönhető, hogy a dédnagymamám bába volt, és édesanyám nevelésében sokat segített, aki már úgy adta át nekem az emlékeit, hogy éreztem, nem kell feszengeni, ha ezekről a dolgokról beszélünk. Egyedül a szexualitás témaköre volt más: mivel konzervatív szellemben neveltek, ahogy egyre teltek az évek, magamnak kellett engedélyeket adnom, felfedezni, megismerni, merni és kimondani dolgokat, ami hosszú és nehéz folyamat volt – meséli.
Sok más tényező mellett ez is közrejátszott abban, hogy tavaly áprilisban Janka elindította a ma már több mint százezer követővel rendelkező YouTube-csatornáját, ahol közvetlen stílusban, a kamaszokat és a szülőket ügyesen megszólítva tesz közzé tabutémákról szóló videókat. Beszélgetett már szakorvossal az AIDS-ről, őszintén vallott a #metoo kapcsán a saját, keserű tapasztalatairól, illetve beszélt arról is, hogy milyen a női nemi szerv kívülről és belülről. A YouTube azonban csak az egyik legújabb állomás az életében, ne szaladjunk ennyire előre!
A nő
Jankát egyetemistaként is kísértette a szakmai végzete. Az egyik órán a tanárnője például egy otthonszülésről szóló könyvről kért tőle recenziót, amitől megváltozott a nézőpontja, és elmúltak a félelmei a szülést illetően. Ebben az időszakban találkozott a férjével is, akivel másfél év ismeretség után házasodtak össze.
– Mint sokan mások, a kapcsolatunk kezdetén egy jó darabig én is hormonális fogamzásgátlót szedtem, de egy idő után migrénes fejgörcseim és pánikrohamszerű tüneteim lettek a gyógyszertől. Hogy miért hatott rám így, nem tudom, de amikor abbahagytam a szedését, hamar elmúltak a panaszaim. Ekkoriban kezdtem kutatni, hogy milyen nem hormonális fogamzásgátló lehetőségek léteznek, és így találtam rá a termékenységtudat- módszerre, ami a ciklusunk és a termékenységi jeleink megfigyeléséről szól. Az első fiunk érkezése előtt nem alkalmaztuk szigorúan fogamzásgátlásra a módszert, úgy voltunk vele három év házasság után, hogy ha jönni akar a baba, akkor jöjjön. A második kisfiunk érkezése előtt már tudatosabban figyeltem a termékenységemet, amelynek köszönhetően hamar meg is fogant a baba.
Az édesanya
– Miután neki is életet adtam, tudtuk, hogy egy darabig nem szeretnénk kistestvért, ezért még inkább elmerültem a hormonmentes fogamzásgátlók világában, és meglepődve tapasztaltam, hogy a legmodernebb eszközök itthon nem kaphatók. Azzal a céllal, hogy a fogamzást vágyó vagy éppen elkerülni kívánó nőknek segítséget nyújtsak, egy blog és egy webshop ötlete körvonalazódott a fejemben.
Janka 2015-ben váltotta valóra elképzelését, de már előtte elkezdett blogolni a témáról, az angol nyelvű szakirodalom fokozatos felfedezésével párhuzamosan. Mivel látta, hogy igény van arra, amivel foglalkozik, autodidakta módon, valamint a férje, a családja és egy kis külső segítséggel fokozatosan építette fel a vállalkozását.
Piciben indultunk, eszközszinten gondolkodtam, mert szerintem ezt könnyebben megértik az emberek, mint valamit, amit tanulni kell. Ugyanakkor folyamatosan ott motoszkált a fejemben, hogy a termékenységtudat-módszerrel komolyabban is foglalkozni kellene, főleg, hogy olyan kérdéseket kaptam, amelyekből kiderült, sokan azt sem tudják, mi hol van a testükben. Ekkoriban már érlelődött bennem az ismeretterjesztő videók gondolata, de közben utolért a hírhedt imposztorszindróma is. Noha sokkal többet tudok az átlagnál a női test működéséről, mégis féltem, hogy meg fognak szólni, amiért nincs egészségügyi végzettségem. Mivel Magyarországon a termékenységtudatról nem lehet intézményes keretek között tanulni, ezért egy angliai kurzust végeztem el, amelynek során a gyakorlatra is nagy hangsúlyt fektettek.
Janka ezt követően kidolgozta saját, online termékenységtudat-tanfolyamát, amivel rengeteg nőnek segített az elmúlt években. 2016-ban volt még egy fontos mérföldkő az életében: úgy döntött, hogy az arcát adja ahhoz, amit csinál, és jelentkezett a hazai TEDx Talksra, ahol tabudöntögető előadása igen népszerű lett. Ezzel egy időben már futott az első online tanfolyama is, innentől pedig nem volt megállás.
Határ a…?
Jelenleg a férjével közösen vezetik a vállalkozást, és Janka egyre több felkérést, elismerést kap – noha a saját kompetenciahatárait figyelembe véve közel sem mond mindenre igent. A tanfolyamát egyre többen végzik el, vállalkozók kérnek tőle szakmai tanácsokat, az Instagram-oldalán pedig olyan őszinteséggel oszt meg személyes, ám közérdeklődésre is számot tartó információkat, hogy azokra szinte kizárólag pozitív reakciók érkeznek, ami ritka a közösségi médiában. Vajon mi jöhet még ezután?
– Hosszú távon az a célom, hogy itthon is létező szakma legyen a termékenységtudat-oktatás, egyrészt, mert látom, mennyien lelkesek a gondolattól, másrészt pedig, mert úgy gondolom, hogy az, amit csinálok, egy fontos kapocs a saját testünk és az egészségügy között. Emellett két újabb tanfolyamot is szeretnék kidolgozni mielőbb, illetve egy könyv megírása is a lelki szemeim előtt lebeg. A legfontosabb pedig, hogy továbbra is arra tanítsam a nőket, hogyan ismerhetik meg a termékenységük egyedi ritmusát, és miként tudják ezt az ismeretet akár babatervezésre, akár biztonságos fogamzásgátlásra vagy az egészségügyi állapotuk nyomon követésére alkalmazni. Ameddig van rá igény, addig arról is folyamatosan szeretnék kommunikálni, hogyan lehet tabuk nélkül beszélgetni a szexualitásról, a szexuális nevelésről, mert ez nagyon hiányzik a hazai párbeszédből.
Bárcsak lett volna ilyen segítségük? – azért, hogy a jövő generációinak sose legyen ez a felismerése, én személy szerint nagyon drukkolok, hogy Jankának mindez összejöjjön. Önök is?
A cikk eredetileg a Nők Lapja 2019/20. lapszámában jelent meg.
Fotó: Bulla Bea