Kezdjük a reggelivel
Ahhoz, hogy megismertessük őket a főzéssel, elsőként jobb, ha a legegyszerűbb ételek elkészítésébe avatjuk be őket. Dobjunk össze egy ráérős reggelit közösen, legyen szó akár palacsintáról, goffriról, smoothie-ról, vagy akár egy omlettről. Nagyon fogják élvezni, és néhány alapmozdulatot is elsajátíthatnak így.
Válasszunk projektet
Szánjunk rá időt hétvégén vagy egy ráérős estén, és válasszuk ki a gyerekekkel közösen az ételt, amit megfőznénk a héten vagy másnap. Böngésszük át a szakácskönyveket, ezt követően pedig vásároljuk be az alapanyagokat. Nagyon fogják élvezni, hogy bevonjuk őket az előkészületekbe.
Ne avatkozzunk bele
Persze nagy késztetést érzünk majd, hogy a gyerekek nyomában legyünk egy törlőronggyal, illetve, hogy néhányszor átvegyük tőlük a fakanalat, de ilyenkor igyekezzünk visszafogni magunkat. A cél ugyanis az, hogy megismertessük őket az ételek elkészítésének világával, amiben jobban kibontakozhatnak, ha kellő szabadságuk van. Takarítani meg ráérünk később utánuk. ;)
Adjunk nekik szabadságot
Mit tegyünk a pizza tetejére? Mivel pakoljuk meg a melegszendvicset? Van-e olyan tésztaforma, ami szerintük jól működik majd az adott a mártással? Hagyjuk, hogy a gyerekek hozzák meg a döntéseket, mi pedig élvezzük, hogy nem nekünk kell gondolkodni rajta.
Játsszunk a tésztával
Mutassunk meg nekik, hogy a tésztából – akárcsak a gyurmából – mennyi formát és alakot tudnak készíteni. Süssünk velük kenyeret, perecet vagy muffint. Így megtanulják, mi mindenre képes a tészta textúrájából kifolyólag, és hogyan alakítható.
Hagyjuk, hogy az érzékeikre hagyatkozzanak
Ismertessük meg velük jobban a különböző hozzávalókat, élelmiszereket: hallgassuk meg, milyen hangja van a szalonna sercegésének, vagy a forrásban lévő víznek, milyen lágy a friss zsálya a „tüskés” rozmaringgal ellentétben. De az is jó trükk, ha bekötött szemmel a különböző fűszerek felismerésére tanítjuk őket.
Aktivizáljuk őket folyamatosan
Olyan sok mindennel tudjuk a kis kezüket munkában tartani, ne fogjuk vissza magunkat, ha a feladatok kiosztásáról van szó. Nyugodtan válasszák szét a tojásokat, „fessék” át az olajos kenőecsettel a sütőtálat vagy zúzzák össze a hozzávalókat egy edényben. A lényeg, hogy mindig foglaljuk le őket valamivel a konyhában, így önállóságot és önbizalmat is kapnak.
Bármilyen módon szeletelhetik
A késsel való szeletelés megtanulása során a legfőbb szempont a biztonság! Kezdjük kis lépésekkel. Adjunk nekik egy puha gombát, amit a szinte teljesen életlen kenőkéssel is felvághatnak. Mutassuk meg nekik, milyen nagyságúra kell, de ha nem sikerül, akkor se csináljunk belőle problémát. A lényeg, hogy élvezzék a folyamatot és tanuljanak!
Szöveg: F.R.
Fotó: Thinkstock