Komposztálás okosan
A gallyakat, megbarnult és lehullott leveleket, növényeket tegyük egy helyre (konténerbe vagy egyéb tárolóba) barna karton- és papírhulladékainkkal. Az így összehalmozott anyagokból keletkező nedves komposztanyag nagyon értékes tápláléka lehet a kerti talajnak. Egyszerűen oszlassuk el a földön. Hulladékból érték!
Ültessünk látványos helyekre!
A nyári időszakban üdítő látvány a teraszon vagy a párkányon egy összefüggő, dús növényzet, ezért friss cserjéinket ültessük egymás mellé – akár egy nagyobb és hosszabb edénybe – és tegyük olyan helyre, ahol sokat láthatjuk. Ősszel aztán ezeket a növényeket állandó helyükre ültethetjük majd.
Vágjuk le az elszáradt hajtásokat!
Fontos, hogy növényeink és virágaink elhalt részeit – folyamatosan – eltávolítsuk. Ezzel új hajtások megszületését segíthetjük elő.
Ültessünk egynyári virágokat!
Választhatunk olyan virágokat is a kertünkbe, amelyek a nyári időszakra szép, színes és vadregényes hangulatúvá varázsolják kertünket. Egészen az ősz első feléig gyönyörködhetünk majd bennük.
A rózsák metszése
Az elhalt részek lemetszése a rózsák esetében is nagyon fontos, hiszen ezzel elősegíthetjük az új hajtások és virágok növekedését. Ollóval, metszőollóval és védőkesztyű használatával „vághatunk bele” a növények királynőjébe.
Gyomláljunk!
A gyomlálás, vagyis a kertünk megtisztítása ebben az időszakban is meg kell, hogy történjen. Élesebb eszközzel vagy kézi kapával lazítsuk fel a talajt és szedjük ki a nemkívánatos gyomokat.
Gyógynövények ültetése
Ha leszüreteljük a gyógynövényeket, például a mentát, kamillavirágot, bazsalikomot vagy kaprot, gondoskodjunk az utánpótlásról, hogy a nyári hónapokban is élvezhessük jótékony hatásaikat.
Itt a paradicsom ideje!
Végre eljött az ideje a paradicsompalánták kiültetésének. A napsütésben hamar növésnek fognak indulni és csodás terméseket hoznak majd a nyáron, amikből finom fogásokat készíthetünk.
Még több kertészeti témáról olvashattok a Nők Lapja Kert és Virág különszámaiban.
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Unsplash