carbona stresszkezelés termálvíz

A víz és a mentális egészség: hogyan segíthet a termálvíz a stresszkezelésben?

A saját bőrünkön érezzük a felgyorsult életmód velejáróit, melyek között talán az egyre sokasodó stresszhelyzetek jelentik a legnagyobb kihívást. Bizonyos mértékig azonban ezek a szituációk kivédhetetlenek a modern ember életében. Szerencsére a természet kincsei bőven kínálnak könnyen elérhető, elődeink által már több ezer éve alkalmazott alternatívát a feszültség oldására.

–––SZPONZORÁLT TARTALOM–––

Gyakran mondjuk egymásnak a rohanó hétköznapokban, hogy egy kád forró fürdő majd biztosan megnyugtat és valóban, mintha azzal, hogy megmártózunk, gondolataink is egy csapásra kitisztulnának. Izmaink ellazulnak, enyhül a fájdalom, a feszültség, miközben háborgó elménk lecsillapodik és a vérkeringésünk is visszarendeződik normál működésébe. A kényeztető, nyugtató fürdőzésben azonban több rejlik puszta hétköznapi luxusnál.

Tudományosan igazolt, hogy a vízben, különösen a termálvízben való elmerülés pozitívan hat egészségünkre, ezért hidroterápia formájában bizonyos esetekben orvosi kezelések részeként is alkalmazzák.

A termálvízben fellelhető ásványi anyagok, például a magnézium, a kalcium, a kálium, és a nátrium is elengedhetetlenek a szervezet megfelelő működéséhez, továbbá támogatják annak természetes egyensúlyi állapotát. Az alábbiakban bepillantunk a múlt mozaikcsempéi mögé, hogy aztán a felszínre bukkanva napjaink korszerű gyógyfürdőinek stresszcsökkentő szolgáltatásaiba is betekintsünk. 

Ókori thermák avagy a régiidők spa-ja

A fürdők nyomában tett történelmi barangolásaink hamar elvezetnek a Római Birodalomhoz, amely világszerte híres fürdőkultúrájáról és korai wellness szolgáltatásairól. Az úgynevezett therma vagy thermae nevet viselték azok az ókori termálfürdők, melyekből már időszámításunk első néhány száz évében közel ezer létezett a Római Birodalom területén. Bár kétségkívül a római közfürdők számítottak mérvadónak, és hatalmas komplexumaikkal örökre beírták magukat a fürdőtörténelembe, az inspirációt nyújtó görögökről – akik elsőként alakítottak ki hasonló vizes tereket – sem szabad megfeledkeznünk.

A görögök ezeket a létesítményeket elsősorban tisztálkodásra használták, míg a rómaiak korukat megelőzve már a munka utáni feltöltődés lehetőségét is meglátták egy kiadós fürdőzésben. A közfürdők alapvető részét képezték a hideg-meleg váltó medencék, úszómedencék, szaunák és a különféle masszázshelyiségek, különösen azután, hogy felismerték a meleg vízben rejlő áldásos lehetőségeket. A neves görög orvos és filozófus, Galénosz a császárság tekintélyes orvostudósaként elsők között javasolta a tradicionális fürdőkúrákat, kifejezetten a test és a lélek regenerálódására. 

Carbona

Hiába az évszázados időugrás, a rómaiak „ép testben, ép lélek” felfogásában a mai napig osztozunk. Mi sem mutatja jobban, hogy mesterei voltak a korai spa-élmény megteremtésének, minthogy hazánkból is a római fürdőkultúra nyomán – és persze a Kárpát-medence geológiai adottságai révén – lett a termál- és gyógyfürdők országa. Ezt jól bizonyítja, hogy 1937-ben a Gellért Szállóban alakult meg a Nemzetközi Fürdőszövetség, melynek mindenkori székhelyéül Budapestet jelölték ki, de nem csupán a hangzatos cím, a termálvizek jótékony hatása is örökérvényű, sőt, ma még többek számára elérhető, hála a modern létesítményeknek.

Azon túl, hogy köztudott, a Föld mélyéből feltörő vizek számtalan mozgásszervi betegséget gyógyítanak, a feloldott ásványi anyagok és sók egyenesen nélkülözhetetlenek bizonyos betegségek legyőzésében.

A századokon átívelő garancia mellett ráadásul a modern kor embere már a korszerű megoldások nyújtotta eredményeket is élvezheti. Bőrünk, immunrendszerünk, izmaink, sőt, igenrendszerünk is meghálálja, ha rendszeresen betérünk egy ilyen komplexumba, mely a gyógyításon túl számtalan kikapcsolódási lehetőséget is kínál a pihenni vágyóknak – erre pedig valljuk be, egyre nagyobb szükségünk van.

Stresszkezelés mentális feltöltődéssel

Abban talán a legtöbben egyetérthetünk, hogy napjainkban mind közül mentális egészségünk megőrzése okozza a legnagyobb kihívást, hiszen folyamatosan váratlan és kéretlen ingereknek, állandó feszültségnek vagyunk kitéve, és sokszor érezhetjük úgy, hogy versenyt próbálunk futni az idővel. Ám hiába pipáljuk ki sorra a feladatokat, sok esetben ez sem jelent megnyugvást, észrevétlenül sodródunk bele a következő vállalásba, mely csupán újabb terhet ró mentális egészségünkre. A megállíthatatlan mókuskerékben szellemileg és lelkileg terhelődünk leginkább, egy idő után pedig ez a fajta életvitel fizikai tünetekben is jelentkezik. 

A végeláthatatlannak tűnő feszültségre szervezetünk vészreakcióval reagál, mely a vérnyomás, a pulzusszám és a vércukorszint megemelkedését okozza. Az energiatartalékok elhasználódnak és megkezdődik a stresszhormonok termelése, az immunrendszer pedig legyengül, ami számos egészségügyi problémát von maga után.

Saját bőrünkön érezhetjük a stressz ártó hatásait: hajhullás, aknés bőr, gyomorpanaszok, hát- és derékfájdalom, szív- és érrendszeri problémák, valamint pszichés megbetegedések egyaránt bekerülhetnek a tünetek közé.

A stressz azonban nem csupán fizikailag, mentálisan is ránk nyomja bélyegét depresszió, szorongás, izoláció, ingerlékenység, aggodalom és más mentális betegségek formájában. 

Nem véletlen tehát, hogy már a huszonévesek és a harmincasok körében is egyre népszerűbb a termálfürdőzés. Az őszi-téli időszakban ráadásul különösen fontos nagyobb figyelmet fordítani a mentális feltöltődésre, hiszen az évnek ebben a szakaszában hajlamosabbak vagyunk a befelé fordulásra a hideg, szürke idő és a korai sötétedés miatt. Ilyenkor egy kényeztető fürdő forró ölelésként melengeti testünket, oldva ezzel a felgyülemlett stresszt és a feszültséget.

Már akár 10 percnyi merülés is elegendő, ugyanis a 36°C fok feletti fürdővíz segíti az erek tágulását, így a pulzus lecsökken, a stressz miatt megemelkedett szívverés pedig lelassul. Amint elménk lecsendesedik, a feszültséget felváltja az álmosság érzése, tehát a wellnessélmény után borítékolható a pihentető alvás, ami szintén hozzájárul a mindennapi stresszoldáshoz. A meleg víz ezen felül lazítja a görcsös összehúzódásokat és serkenti az anyagcserefolyamatokat, ezzel pedig a stressz alapú emésztési nehézségeket, a székrekedést, haspuffadást és teltségérzetet is csökkenti.

Carbona

Kimerülés ellen is receptre

Sok esetben nem kimondottan a mentális kimerülés, sokkal inkább a vele járó állandó fizikai fáradtság okoz a hétköznapokban nagyobb nehézséget, ezt pedig a sokadik csésze kávéval sem tudjuk mindig orvosolni. Ezesetben érdemes mélyebbre tekintenünk kávésbögrénk aljánál és inspirációt meríteni az ókori népek egyszerű, ám annál hatékonyabb megoldásaiból, melyek elsősorban a hideg-meleg víz jótékony kombinációjában keresendők.

Az úgynevezett váltófürdő felgyorsítja a véráramlást, a vérkeringés javulása pedig frissítő érzéssel tölti fel szervezetünket,

ráadásul a folyamat során a vérplazma több nonadrenalint és 250 %-kal több dopamint termel. És hogy ez miért jó nekünk? Ezek a hormonok felelnek az éberségért és a boldogságért, melyek termelődése a váltófürdő mellett egyébként bizonyos árnyalatú víztömeggel tovább fokozható. A gyógyfürdőkben leggyakrabban előforduló kék és zöld árnyalatok nyugtató hatását azóta már több kutatás bizonyította, nem csoda hát, hogy egy kiadós fürdőzés oldja bennünk a felgyülemlett stresszt. Ugyanakkor nem csupán a víz látványa nyugtatja az idegeket.

Hatását ugyancsak fokozzák azok a gyógyvízben megtalálható speciális kémiai anyagok is, melyek a bőrön keresztül felszívódva vagy belégzés útján a szervezetünkbe kerülnek. Akár már egy, 20-30 perces fürdőzés is elegendő ahhoz, hogy megváltozzon a test ásványi anyag összetétele, mellyel támogathatjuk szervezetünk természetes méregtelenítő folyamatait. 

Mókuskerékből a fürdők világába

Hazánk balneológiai és geotermikus adottságainak köszönhetően igen gazdag termálvízlelőhelyekben, melyek az elmúlt évtizedek során rendre felkerültek a világtérképre, mint a fürdőzők kedvelt úti céljai.

Magyarországon, a gyógyvizek országában Hévíz az egyik legnépszerűbb turisztikai fürdőváros, mivel vizének gazdag ásványianyag-tartalma számos betegségre kínál természetes gyógyírt.

Elsősorban reumás és mozgásszervi gondokkal küzdők érkeznek ide panaszaik enyhítésére, de ma már azok is szívesen felkeresik a fürdőkomplexumokat, akik inkább feltöltődésre, kikapcsolódásra vágynak.

A modernkori gyógyfürdők igyekeznek a szolgáltatások széles skáláját felsorakoztatni látogatóik számára, így a legtöbb létesítményben már nem kell választani élmény és pihenés között. Ezáltal akár idősebbek, akár kisgyermekes családok is tartalmasan, mégis zavartalanul tudnak közös időt eltölteni a termálvíz közelségében, kihasználva annak jótékony hatásait. A szolgáltatások között több helyen gyógykúrák is felkerültek a palettára, amely kiegészülhet stresszoldó masszázzsal, arckezeléssel és bőrápolással is. Az impozáns hévízi Hotel Carbona**** 1000 nm vízfelületű, 3 fürdős és 9 medencés fürdőkomplexumával épp ezeket a szolgáltatásokat kínálva segít elfeledtetni a mindennapi gondokat a víz gyógyító erejével.

Kiemelt kép és fotók: Getty Images, Hotel Carbona