És, hogy mi is a lagom törvénye? A kifejezés valami olyasmit ír le, ami „éppen elég” vagy „pont helyes” – mint a megfelelő mennyiségű tej a kávéban vagy a tökéletes mér- tékű nyomás masszázs közben. Lagom az, ha elfogadjuk egy barátunk meghívását, hogy nála töltsük a hétvégét, de magunkkal visszük a saját ágyneműnket, mert úgy tisztességes, ha nem kell még mosnia is utánunk. Lagom az, hogy csak az egyik falat festjük ki dizájnosra a nappalinkban, a többit fehéren hagyjuk. Lagom az, ha élénkvörös rúzst viselünk, ám a sminkünk többi részét szolidra vesszük.
A kávészünet szentsége
Kevés dolog van Svédországban, ami jobban segíti a munkaidőbe iktatott pihenők és a szabadidő megbecsülését, mint a kávészünet (svédül a fika). A munkatársak délelőtt és délután tizenöt perces kávészünetet tartanak, ami nemcsak kávézás, hanem kommunikáció, a kapcsolatok ápolása. Arról szól, hogy kilépünk az adott feladatból, és részt veszünk a közös rituáléban a munkatársakkal, méghozzá igazi lagom stílusban. Ha pedig ez azt is jelenti, hogy a munkatársak nem csupán a monitoroktól távolodnak el tizenöt percre, hanem élénk beszélgetésbe bocsátkoznak a szakma híreiről vagy a délután tartandó prezentációról, akkor ez új szintre emeli mind a vállalati kultúrát, mind a cég termelékenységét. A kávészünet a svédeknek az, ami az angoloknak a pub, az olaszoknak az aperitivo: lehetőség arra, hogy elszakadjanak a teendőiktől. A közösségi média folyamatos üzenetei és az éjjel-nappal érkező e-mailek világában a fika módot ad arra, hogy megálljunk, ellazuljunk, és kötődjünk – önmagunkhoz, a szeret- teinkhez, a munkatársainkhoz.
Stresszoldó kreativitás
Ha naponta lemondunk egy tévéműsorról – ami múló élvezet, hosszú távú hatása pedig még kétségesebb –, vagy ha kevesebb időt fordítunk a közösségi médiára, értékes negyed- vagy félórákat nyerhetünk, amit a kreativitásunk kiélésére fordíthatunk. Tanuljunk meg kötni, vagy bármi más kézműves hobbit. Az ilyesmi ugyanis szinte addiktív módon megnyugtat: a vonatutak gyorsabban telnek, mint valaha, az otthonunk pedig személyes részletekkel gazdagodik, ami nem pótolható bolti holmikkal. Túrjuk fel szüleink, nagyszüleink padlását, pincéjét, és elő a csiszolópapírral! A legegyszerűbb kávézóasztal, a rozoga sámli és a viharvert képkeretek könnyen átalakíthatók karakteres darabokká, anélkül hogy sok pénzt elköltenénk, ráadásul ezzel a családi hagyomány érzését erősítjük.
Egyenlőség a családban
A svéd apák előszeretettel vesznek ki apasági szabadságot, és gyakori látvány a fél kézzel babakocsit toló, fél kézzel kávéspoharat tartó svéd férfi. 1974-ben Svédország volt a világ első állama, ahol a szülési szabadságot felváltotta a nemhez nem kötött szülői szabadság. Ez akkor három hónapnyi fizetett távollétet biztosított mindkét szülőnek, de az apa a magáét az anyára ruházhatta, ha így volt előnyösebb. Az igazi változást a „használd fel, vagy elveszíted” szabály bevezetése hozta 1995-ben: az „apák hónapja” már nem volt átruházható, mára pedig mindkét szülőre „kiróják” a három hónapnyi szülési szabadságot. Az Európai Unión belül egyébként Svédországban a legnagyobb a dolgozó nők aránya: 78,3%. De az apákat illető szülési szabadságon túl vannak más útjai is a családon belüli nagyobb egyenlőségnek. Például komolyabb részt vállalhatnak az otthoni feladatokban – a beteg gyerek ápolásán túl a tízóraisdoboz összeállításáig vagy a szennyessel foglalkozásig. Elvégre a lagom az élet apró dolgaiban rejlik…
Könnyed kiegyensúlyozottság
„Ha folyton az örömöket kergetjük, nem vesszük észre magát az örömöt – így néha unatkoznunk is kell” – állítja az egyik népszerű svéd gyerekkönyvfigura. Sok pszichológus és társadalomkutató is egyetért ezzel. Nemcsak azzal, hogy az élet összetettségének elfogadása alapvető a pszichés jóllétünkhöz, hanem azzal is, hogy a túlzott optimizmus önteltséghez és a veszély semmibevételéhez vezethet. A svédeket sokkal inkább jellemzik a „kiegyensúlyozott” jelzővel, mint a „rendkívül boldog” kifejezéssel.
…
A folytatást keresséte a Nők Lapja Psziché 2017./8. lapszámában!
Grafika: Lagom – A svéd életstílus, amely kiegyensúlyozottá tesz