CHIAMAG
Alig pár éve indult hódító útjára a chiamag, de most már a joghurtoktól kezdve a müzliken át a péksüteményekig szinte mindenben felbukkan.
Honnan ered? A chiamag a Mexikóban honos azték zsálya magja. Az aztékoknál, inkáknál és majáknál már 4000 évvel ezelőtt alapélelmiszer volt. Hírnökeik általában egy marék chiamaggal indultak útnak, mert ez elegendő energiát adott nekik ahhoz, hogy célba érjenek üzeneteikkel. A 15. században a spanyolok által került Európába, majd feledésbe merült, és csak néhány éve fedezték fel újra.
Mire jó? Értékes növényi fehérjeforrás, a gabonaféléknél is nagyobb fehérjetartalma van. Tele van omega-3 és -6 zsírsavakkal, és az ideális 1 : 3 arányban tartalmazza őket. A benne lévő antioxidánsok védik a sejteket, megkötik a szabad gyököket. Magas rosttartalma révén támogatja az emésztést. Segít a szívprobléma, a cukorbetegség, a rák és a depresszió megelőzésében.
Mire vigyázzunk? A chiamag magába szívja a vizet, és ha nem iszunk elég folyadékot, felduzzad a belekben, és székrekedést okozhat. Naponta legfeljebb 15 grammot fogyasszunk belőle, sok folyadékkal.
Hogyan alkalmazzunk? Vízbe vagy növényi tejbe keverve, kb. 2 órán át áztatva kocsonyás állagú anyagot kapunk, amit bele lehet keverni süteményekbe, kásákba, salátába, joghurtba, müzlibe, de áztatás nélkül is rá lehet szórni az ételre. Az értékes tápanyagok csak akkor tudnak felszívódni, ha alaposan megrágjuk a magocskákat.
BÚZAFŰ
Méregtelenítő és fogyókúrát segítő, rákellenes csodaszerként is elhíresült a búzafűlé. Ma már egész iparág épült köré, és különböző búzafajtákból állítják elő, de az otthon préselt változatnak nincs párja.
Honnan ered? A búzafű a frissen kihajtott, zsenge búza. Egyes források szerint már az ókori Egyiptomban is fogyasztották, és Ízisz ajándékának nevezték, immunrendszert erősítő hatása miatt. A középkorban háttérbe szorult, a 20. században fedezték fel újra.
Mire jó? Igazi tápanyagbomba: nyomelemek és enzimek tucatjait, a vitaminok és ásványi anyagok szinte teljes skáláját tartalmazza. A benne lévő enzimek meghosszabbítják a szervezet enzimjeinek életét. A benne lévő klorofill növeli a vörösvérsejtek számát, ami a sejtek jobb oxigén- és tápanyagellátását segíti. Serkenti és regenerálja a májat, így kiváló kiegészítője a méregtelenítésnek. Antioxidánsai megkötik és semlegesítik a szervezetre káros szabad gyököket, ezért számos betegség, így a rák megelőzését is segíti.
Mire vigyázzunk? Olyan erős méregtelenítő hatása van, hogy már egy kanál búzafűlé is okozhat nagyon komoly fejfájásos vagy hasmenéses görcsöket. Igyunk mellé sok vizet, de a búzafűlevet ne hígítsuk. Figyeljünk a fokozatosságra: addig ne emeljük az adagot, amíg a panaszok fennállnak.
Hogyan alkalmazzunk? Csináljunk egy kb. másfél hónapos méregtelenítőkúrát. Reggel, éhgyomorra együnk meg egy evő kanál frissen préselt búzafűlevet. Ezt emeljük fel fokozatosan haladva 1/2-3/4 dl-re. Ezt tartsuk legfeljebb egy hétig, majd fokozatosan vegyük vissza az adagot az egykanálnyi mennyiségre. Érdemes a búzafűlékúrát hús-, tejtermék- és gluténmentes étrenddel párosítani, akkor fejti ki igazán a hatását.
ALOE VERA
Jó húsz éve robbant be a köztudatba ez a multifunkciós csodanövény, és bár már sokan letaszították a trónról, mégis előszeretettel használjuk emésztésjavítástól kezdve bőrproblémák kezelésééig.
Honnan ered? Az ókori Egyiptomban a nők fiatalságuk és szépségük megőrzésére használták, és már Hippokratész is beszámolt gyógyító hatásáról. A földrajzi felfedezések idején az egész világon elterjedt ez a szépítő-gyógyító csodanövény.
Mire jó? Külsőleg gyulladáscsökkentő, ezért sebek gyógyítására, pattanásos bőr megnyugtatására nagyon jó. Belsőleg alkalmazva segíti az emésztőrendszer működését, kioldja a méreganyagokat, és székrekedés ellen is hatékony. Méregtelenítő hatású, és fogyókúráknak is jó kiegészítője lehet.
Mire vigyázzunk? Felhígított készítmények helyett jó minőségű, legalább 99%-os tisztaságú terméket használjunk, amiben nincsenek hozzáadott anyagok. Belsőleg akkor működik igazán, ha életmódváltás is társul hozzá.
Hogyan alkalmazzunk? Méregtelenítő- és fogyókúrákhoz kúraszerűen, ital formájában, külsőleg pedig a növény hajtásából vágjunk le egy darabot, nyomjuk ki a zselés állagú közepét, és azt kenjük a bőrünkre.
…
További 5 szuperélelmiszerről tudhattok meg érdekességeket a Nők Lapja Psziché 2019/2. számának A testem és én című mellékletében.
Szöveg: Zádrovich Aliz
Nyitókép: Getty Images