AROMATERÁPIA
Eredete: Az „illatos” orvoslás eredete hatezer évnél is régebbre nyúlik vissza, egészen a fáraók Egyiptomáig. Az ókorban és a középkorban sebkezelésre, járványok megfékezésére is használták.
Elmélete: Kenőcsökkel, masszázzsal, párologtatással, inhalálással juttatják a szervezetbe a hatóanyagokat a bőrön, illetőleg a nyálkahártyán keresztül. Nagy előnye, hogy otthon is alkalmazható – elsősorban feszültségoldásra, migrén, megfázás, bőrbetegségek tüneteinek enyhítésére alkalmas.
Tipp: Kiváló nyugtató fürdőt készíthetünk, ha semleges habfürdőben vagy pár kanál tejben feloldunk 10-15 csepp tiszta levendula-, citromfű-, narancsvirág-illóolajat vagy ezek keverékét.
BACH-VIRÁGTERÁPIA
Eredete: Feltalálója dr. Edward Bach 20. századi angol orvos, aki a virágok megjelenését, formáját, lelőhelyét, fejlődését párhuzamba állította az ember jellegzetességeivel. Víz, konyak és a virágok felhasználásával 38 esszenciát készített.
Elmélete: A cseppek „rezgésterápiával” közvetítik az információt, amelynek révén visszaáll a szervezet egyensúlya. Szemléletének kiindulópontja, hogy a testi problémák oka a lélekben keresendő. A kezelés során a betegség okát próbálják megszüntetni a lélek harmonizálásával. Alkalmazása veszélytelen, mellékhatása nem ismert.
Tipp: Munkahelyi stressz esetén a Bach-virágterápiás dióesszencia hatására a szorongás oldható, valamint segíthet a megfelelő döntés meghozatalában is.
AGYKONTROLL
Eredete: José Silva módszerét a második világháború után dolgozta ki. A mexikói származású texasi elektroműszerész agyhullámokat vizsgáló gépekkel is foglalkozott, ezért tudta, hogy a legerősebb agyi hullám az alfahullám. Lánya tanulását segítő kísérlete közben jött rá, hogy az agy gyorsabban és könnyebben megjegyzi azt, amit alfa-hullámban hall.
Elmélete: A test ellazult állapotában pozitív gondolatokat közvetítünk az agyunk felé. Ezzel a technikával az agy képességeit aktivizáljuk. A Harvard Egyetemen ma már kiegészítő orvosi tanszék működik, ahol az agykontroll elemeit is oktatják.
Tipp: Segít a káros szenvedélyektől való megszabadulásban, immunerősítő, stresszoldó hatása is ismert. Súlyos betegségek esetén azonban csak kiegészítő terápiaként használható.
KINEZIOLÓGIA
Eredete: Az 1960-as években egy amerikai csontkovács, George Goodheart dolgozta ki ezt a személyiségfejlesztő, egészségvédő, izomtesztelésen alapuló, speciális stresszkezelési eljárást.
Elmélete: Alapja, hogy fogantatás óta mindenre „emlékszik” a szervezet, és az elszenvedett traumák hatására megváltozik az izomtónus. Mivel az agy és az izmok szoros kapcsolatban állnak egymással, korrekcióval a negatív emlékek feloldhatók, semlegesíthetők. A kineziológus manuálisan teszteli a vázizomzatot, enyhe nyomással oldva az energiarendszerben lévő blokádot (biofeedback – visszacsatolás).
Tipp: Stresszoldó kineziológiai gyakorlatok könnyen elsajátíthatók. Rajzolj például a levegőbe fekvő nyolcast, az ujjadat kövesd a szemeddel úgy, hogy a fejed ne mozogjon. Ez segíti az agyféltekék működésének kiegyenlítődését.
FITOTERÁPIA
Eredete: A gyógynövényekkel való gyógyítás a legrégebbi terápia. Az európai orvoslás alapjául is szolgáló műben Hippokratész több mint 200 gyógynövényt gyűjtött össze, amelyek jótékony hatásúak az egészségünkre. Hazánkban 1997-től államilag elismert, hivatalos szakképesítést adó egészségügyi szakma a fitoterapeuta.
Elmélete: A gyógynövények egyedi hatása különleges vegyi összetételükből ered. Sok szintetikusan előállított gyógyszer alapanyaga is gyógynövényi eredetű. A mai nyugati fitoterápia a modern orvoslás módszereit ötvözi a természetgyógyászattal. Holisztikus gyógymódként a test, lélek és a tudat egységére koncentrál.
Tipp: Tavaszi méregtelenítésre 4–6 hétig reggel éhgyomorra kortyolj el csalánból (vértisztító, vízhajtó) és diófalevélből (salaktalanító, májműködést serkentő) készült langyos teát.
…
További 8 érdekes öngyógyító módszerről olvashattok a Nők Lapja Psziché 2019/2. lapszámának A testem és én című mellékletében.
Szöveg: Elek Orsolya
Nyitókép: Getty Images