érzelmi szükséglet elhanyagolása

10 jel, ami arra utal, hogy elhanyagolod az érzelmi szükségleteidet

Könnyű elfeledkezni az érzelmi szükségleteinkről, pedig ezek ugyanolyan fontosak, mint a fizikai jóllétünk. Ha folyamatosan kimerültnek, szorongónak vagy kedvetlennek érzed magad, lehet, hogy elhanyagoltad a lelki feltöltődést. A megfelelő egyensúly visszaszerzése tudatosságot igényel, de néhány egyszerű változtatással sokat tehetsz az érzelmi egészségedért.
  • Az érzelmi szükségletek elhanyagolása kimerültséghez, szorongáshoz és akár depresszióhoz is vezethet.
  • Az érzelmi kimerültség testi tünetekben is megnyilvánulhat, például fejfájás, izomfeszültség vagy gyomorproblémák formájában.
  • A feltöltődéshez elengedhetetlen a tudatos pihenés, a határok kijelölése és az érzelmi szükségletek felismerése.

A mindennapi mókuskerékben – a munka, a család és egyéb, még oly kedves kötelezettségünk és feladatunk mellett – könnyen megfeledkezhetünk saját érzelmi szükségleteinkről. A legtöbb felnőtt ember nap-nap után végzi, többnyire robotpilóta üzemmódban a dolgát abban a meggyőződésben, hogy a végtelenségig lehet bírni önmaga kifacsarását. Vagy hogy egy hosszabb hétvégi alvás majd elegendő ahhoz, hogy visszapótoljuk az elveszett energiát. Ugyan kinek jut eszébe egy dolgos csütörtök délelőtt a saját érzelmi szükségletein agyalni?

Pedig érzelmi egészségünk legalább olyan fontos, mint a fizikai jóllétünk, és ha nem figyelünk rá, az hosszú távon kimerültséghez, szorongáshoz vagy akár depresszióhoz is vezethet. Sőt kihat fizikális egészségünkre is.

Az érzelmi szükségletek elhanyagolása nem válogat. Míg a nők elsősorban abban fáradnak el lelkileg, hogy igyekeznek szeretteik lelki és mentális terheiből is átvállalni, a férfiakat az meríti ki, hogy nehezebben tudatosítják érzéseiket és még kevésbé beszélnek róluk. Akármi is az ok, az érzelmi kimerültség olyasvalami, amit kezelni kell. 

Kapcsolódó: A gyerekkori érzelmi elhanyagolás felnőttkori érzelmeinkre is kihat. 

Úgy érzed mostanában, hogy valami nem kerek? Nem tudod megfogalmazni, pontosan mi nem stimmel, de elkezdted úgy érezni, mintha csak kívülről szemlélnéd az életedet? Nehezebben találsz örömöt benne, csökken a motivációd, kedvetlen vagy? Könnyen lehet, hogy elhanyagoltad érzelmi szükségleteidet.

erzelmi-szukseglet-elhanyagolasa

Az érzelmi kimerülés fokozatosan kiöli belőlünk a lelkesedést (Fotó: Getty Images)

Az érzelmi szükségletek elhanyagolása nem jelez azonnal látványos tünetekkel. Inkább több apró jel együttese utal arra, hogy elhanyagoltad érzelmi szükségleteidet. 

1. Állandóan kimerültnek érzed magad

Ha folyamatosan fáradt vagy annak ellenére, hogy eleget alszol, akkor lehet, hogy nem is annyira fizikai, mint inkább érzelmi kimerültségről van szó. Az elfojtott érzések és a belső feszültség sok mentális energiát igényelnek, és hosszú távon lemerítik az energiatartalékokat.

Kapcsolódó: Szülői kiégés – Nem nagy dolog, de beleroppan az ember

2.  Sokat szorongsz

Ha folyamatosan úgy érzed, egyszerűen nem tudsz lépést tartani a teendőiddel, és egyre inkább nyomaszt a mindennapok terhe, az annak a jele lehet, hogy nincs elég időd önmagadra és a feltöltődésre. A legtöbben akkor kezdik komolyan venni ezt a tünetet, amikor már alvászavart okoz a szorongás.

3. Nehezedre esik felismerni és megfogalmazni érzéseidet

Ha nem tudod pontosan megfogalmazni, mit érzel, vagy nehezen beszélsz róla másoknak, akkor lehet, hogy régóta elnyomod mindazt, ami benned van. Ez azt eredményezi, hogy már magad sem tudod, mi zajlik odabenn.

Ha nem figyelsz a saját belső jelzéseidre, a külvilág felé is nehezen artikulálod.

4. Magányosnak érzed magad, pedig nem vagy egyedül

Az érzelmi szükségletek kielégítetlensége miatt könnyen kialakulhat egyfajta belső ürességérzet, amelyet a külső kapcsolatok sem képesek betölteni. Mivel az érzelmi kimerültség megnehezíti az az emocionális kapcsolódást, az érzelmileg kimerült ember sokszor elszigetelődik. 

5. Irritáltabb vagy

Ha az olyan apróságok is könnyen kiborítanak, amiken egyébként csak megvonnád a vállad, vagy gyakran érzed magad frusztráltnak, az annak a jele lehet, hogy jóval feszültebb vagy a kelleténél. Ilyenkor nincs elég érzelmi tartalékod ahhoz, hogy konstruktív módon dolgozd fel belső érzelmi konfliktusaidat. 

6. Egyre kevésbé élvezed azokat a dolgokat, amiket korábban szerettél

Az érzelmi kiégés egyik figyelmeztető jele, hogy már nem tudod úgy élvezni a hobbijaidat, a társasági eseményeket vagy a pihenést, mint korábban. Ez azért is nagyon veszélyes, mert éppen ezek a dolgok tudnák feltölteni érzelmi tartalékaidat, viszont a kiégés miatt hajlamos lehetsz elhanyagolni őket.

7. Nehézségeid vannak a határok kijelölésével

Ha folyamatosan mások igényeit helyezed előtérbe, és nem tudsz nemet mondani, az annak a jele lehet, hogy nem figyelsz eléggé a saját szükségleteidre. Amikor pedig igent mondasz olyasmire is, ami nem tölt, hanem kimerít, vagy kellemetlenséggel jár, tovább amortizálod magad. 

8. Önbizalomhiánnyal küzdesz

Ha gyakran kételkedsz magadban, és nehezen ismered el a saját sikereidet vagy értékeidet, az azt jelentheti, hogy nem adsz elég teret az önmagaddal való pozitív kapcsolódásra.

Pedig saját sikereid megünneplése az egyik legjobb módja az érzelmi kimerülés elleni védekezésnek. 

9. Fizikai tüneteket tapasztalsz

A tartós stressz és érzelmi kimerültség testi tünetekben is megmutatkozhat, például fejfájás, izomfeszültség vagy gyomorproblémák formájában. Ha olyan fizikai tüneteid vannak, aminek nem találjátok orvosi okát, az arra utalhat, hogy érzelmi kimerültség van a háttérben. 

10. Úgy érzed, hogy valami hiányzik

Ha egy állandó, megfoghatatlan hiányérzet van benned, az annak a jele lehet, hogy az érzelmi szükségleteid nem kapnak elegendő figyelmet és törődést. Ilyenkor az ember nem tudja pontosan megfogalmazni, mi bántja, de úgy érzi, nem jó helyen van. 

Mit tehetsz az érzelmi jóllétedért?

Az első és legfontosabb lépés az, hogy tudatosítod magadban, hogy egészen eddig elhanyagoltad az érzelmi szükségleteidet. Ezután szánj egy kis időt arra, hogy tervet dolgozol ki a helyzet jobbítására. Egyéni élethelyzettől is függ, persze, hogy mik azok a lépések, amiket be tudsz építeni az életedbe, de a cselekvési terved fő részei mindenki számára hasonlók. 

Kezdd például azzal, hogy tudatosan beiktatsz a napodba rövid, szüneteket, akár csak 5-10 perces sétát vagy nyugodt teázást. Csodát tud tenni!  Próbáld meg emellett csökkenteni a felesleges stresszforrásokat is, például tekerd lejjebb a multitaskingot és kapcsold ki munka közben a telefonos értesítéseket.

Kezdj el nemet mondani olyan dolgokra, amelyek túlterhelnek vagy nem teremtenek számodra értéket.

Ütemezz be rendszeres feltöltődést is a naptáradba, legyen szó egy könyv elolvasásáról, egy hobbiról vagy akár egy baráti beszélgetésről. Mozogj rendszeresen, még ha csak napi 15 percet is, mert a fizikai aktivitás csökkenti a stresszt és javítja a hangulatot. Az érzelmi kimerültséget oldhatja egy-egy olyan film vagy színházi előadás megtekintése is, ami erős, akár nehéz érzelmeket mozgat meg. 

Figyelj az alvásodra, mert az érzelmi kimerültség gyakran abból fakad, hogy nem pihensz eleget vagy nem megfelelő minőségben. Táplálkozz kiegyensúlyozottan, mert a feldolgozott ételek és a túlzott koffeinfogyasztás fokozhatja a fáradtságérzetet. Oszd meg az érzéseidet egy megbízható baráttal vagy szakemberrel, mert a beszélgetés segíthet enyhíteni a lelki terheket.

Végül emlékeztesd magad arra, hogy nem kell mindig tökéletesnek lenned, és a pihenés nem luxus, hanem szükséglet, ha az ember meg szeretné őrizni lelki egészségét. 

Kapcsolódó: Ebben a cikkünkben az elfojtás káros hatásairól írtunk.

Kiemelt kép: Getty Images