A válásra hajlamosak vagyunk posztmodern társadalmunk és a női emancipáció következményeként tekinteni, ebből az 1974-es Bozóky Éva cikkből azonban kiderül: nem volt ez kisebb probléma már 45 évvel ezelőtt sem. De mit tanácsolt akkor a szerző: hogyan lehetne ezt jól csinálni?
Bozóky Éva: Nemcsak jog, kötelesség, Nők Lapja, 1974/47.
Megszületik egy gyermek: a szülők boldogan fedezik föl egymás vonásait rajta. Egymást szeretik benne is, és ez megsokszorozza iránta való érzelmeiket.
Aztán múlik az idő, és olykor szétoldja a kötelékeket. Hétköznapok apró bosszúságaival, csalódás, hűtlenség hirtelen drámájával, vagy talán csak azzal, hogy mindkét fél másképp változott az idők során. De mi köze ehhez a gyermeknek?
Ha az emberek nagyvonalúbbak, türelmesebbek lennének, esetleg vissza is találhatnának egymáshoz később. De ezt rendszerint nem várják meg. Vándorolnak inkább és viszik magukkal a gyermeket, aki két felnőtt érzelmi viharának kárvallottja. Még akkor is az volna, ha az a két felnőtt tapintatos, nemeslelkű, csupa-szelídség ember.
Csakhogy ez a ritkább: a közömbös, nagyvonalú, udvarias válás. Sistergő szenvedélyek sűrűbben dúlnak valamelyik vagy mindkét fél lelkében. De mi köze ehhez a gyermeknek?
Akit két szülő hívott életre. Akinek két szülőre volna szüksége. Arra, hogy ha már kettészakították az ő kis világát, legalább őrizzék meg mindkét részét valamennyire is épen. Ne egymást gyűlöljék az ő személyében, ne a bosszú eszközének nézzék, bármi történt, őt ki kell menteni a széttört otthon romjai alól.