Vekerdy Tamás: … és mit tudjon a gyerek?, Nők Lapja, 1991/22.
… és mit tudjon a gyerek?
Mit tudjon a gyerek?
Az örökbefogadott?
MINDENT!
Mikortól?
Hát, úgyszólván: örökbe fogadása első pillanatától fogva!
Hogy akkor még nagyon kicsi?
Hogy még beszélni se tud?
Ez nem számít!
Egyedül az a fontos, hogy milyen szándék él kezdettől fogva a szülőkben. Az örökbe fogadó szülőkben.
Ez fogja ugyanis megszabni minden gesztusukat, egész magatartásukat a gyerek, a külvilág – és önmaguk – felé az örökbefogadás első percétől fogva.
Mindazok a kollégáim –pszichológusok, gyermekorvosok, óvónők, tanítók, tanárok, jogászok, a gyerek ügyeivel foglalkozó igazgatási szakemberek–, akik jó néhány évet, esetleg két-három évtizedet gyerekközelben töltöttek – velem együtt beszámolhatnak arról, hogy milyen megrázó vagy éppen tragikus eseteket kel lett átélniük azokkal a családokkal együtt, akik –„a gyerek érdekében” (!)– úgy döntöttek, hogy „soha” nem mondják meg a gyereknek –nem tudhatja meg a gyerek–, hogy ő örökbefogadott. (Esetleg egy vagy több költözés terheit is vállalták ennek érdekében!)
Mit szól, ha megtudja, hogy nem az én gyerekem!” – „Úgyis mindig azt hiszi, hogy mi nem is szeretjük, biztos azt hinné, hogy azért nem!” – „Mindig a testvéreire féltékeny! Ha valamit is megtudna, nem lehetne kiverni a fejéből, hogy ő idegen közöttünk!”
Ezek a családok azt határozták el, hogy hazugságban fognak élni. (Jóllehet: kegyes hazugságban. „Az ő érdekében.”)
És hazugságban – sajnos vagy hála Istennek minden ellenkező híresztelés ellenére, nem lehet élni. Legalábbis tartósan nem.
(Tudják ezt mindazok a férfiak és nők is, akik hosszabb-rövidebb ideig úgy gondolják, hogy fenntartják nem is olyan rossz házasságukat, de azért külön utakon is járnak, de úgy, hogy arról „semmit se tudjon meg” a másik. A „kő-tagadás” álláspontjára helyezkednek, mint ezt egyszer egy barátomtól hallottam. Sziklaszilárdan tagadni, akármilyen bizonyíték bukkan is fel. Ezek a házasságok mind tönkremennek, hosszabb-rövidebb –inkább rövidebb– idő után.)
Rettenetes, először csak a gyereket, azután családját és környezetét is pusztító módon tud kitörni az élethazugság légkörében felhalmozott feszültség a gyerekből, vagy a kamaszkorban, vagy egy-két évvel később, az ifjúkor kezdetén.
Elcsavargás, hazudozás, kisebb-nagyobb –az érzelmi kielégítétlenséggel is összefüggő– lopások… Esetleg zuhanásszerű hanyatlás az iskolai teljesítményben – majd egyre gyorsabb sodródás a neurotikus vagy pszichoszomatikus (vagy még súlyosabb) megbetegedések vagy a deviáns, antiszociális, kriminális magatartásformák felé…
A gyerek –ki tudja honnan?, de– mindig „tud” vagy legalábbis „sejt” valamit.
Persze, előfordulhat, hogy a villamoson felbukkan egy régebbi szomszéd, és valamiféle megjegyzést tesz, lehet, hogy valamelyik nagyszülő, unokatestvér vagy nagynéni „néz úgy” a gyerekre, esetleg a testvérek tudnak meg valamit…
De ami a legkülönösebb: ha semmi ilyesmi nem történik – a gyerekkel akkor is „baj van”, baj lesz, baj lehet kamaszkora körül. Tünetei meghaladják a normális kamaszkori tüneteket – és persze, ez a fokozódás mindig összefügg egy kölcsönös, a szülőkre is kiterjedő elbizonytalanodással.
Az örökbefogadásnak egyik legnagyobb nehézsége éppen az, hogy azokat a nagyon is szélsőséges konfliktusokat, szülők és gyerekek, testvérek és testvérek között, melyek minden családban előfordulnak, az örökbe fogadó szülők sokkal feszültebben, sokkal bizonytalanabbul élik át. „Most üt ki belőle az idegen vér?” – Pedig, ha a saját gyereke lenne, épp ilyen bajok lehetnének vele.
Ezzel szemben az a gyerek, aki „kezdettől fogva” tudja, hogy a szülei sok gyerek közül éppen őt választották és akarták magukénak – és ez már az induláshoz éppen elegendő érzelmi biztonságot ad! és akivel már egész kicsi korában elsétáltak ahhoz az intézethez, ahonnan őt örökbe fogadták, és –kérésére– mindig újra elmesélték neki, hogy mindez hogyan is volt, miképpen zajlott – ez a gyerek (az én tapasztalataim szerint) soha nem kerül a fent leírt, vagy inkább csak jelzett, szélsőségesen kritikus és tragikus helyzetekbe kamasz- és ifjú korában.
Természetesen mind az örökbefogadottak, mind a saját gyerekek között vannak, lehetnek olyanok, akik más okokból –s ez lehet testi, idegrendszeri vagy pszichikus eredetű– fokozott gondot okoznak szüleiknek; és mindig vannak olyan szülők is, akik mind saját, mind örökbe fogadott gyerekeik nevelésére úgyszólván alkalmatlanok lehetnek (köztük olyanok is, akik „tájékozottan és alapelvszerűen” követik el a legsúlyosabb nevelési hibákat, akár az engedékenység, akár a szigor végletein).
De amit búcsúzóul még mondani szeretnék: minden a klinikai praxisban dolgozó gyerekpszichológus számtalanszor kell, hogy átélje, hogy a gyerekek szüleik tudattartalmaiból nagyon sok mindent tudnak –persze csak féltudatos vagy éppen tudattalan módon, bármilyen ellentmondásosan hangzik is ez– nagyon sok olyat, amit a szülők mint legmélyebb titkot őriznek, természetesen a titokhoz mindig hozzátartozó nagy lelki feszültségben.
Hogy honnan tudják?
Erről vagy nagyon sokat kellene beszélni – vagy nagyon keveset lehet róla elmondani.
Mindenesetre a titok –minden titok– rendkívüli teher mindannak számára, aki hordozza, mind pedig az egész család, egész környezete számára is (akik pedig nem is „tudnak” róla).
És még valamit: „Majd megmondjuk! Majd később! Most még túl kicsi! Most? Most nem lehet… Most ment iskolába… Épp elég megterhelés ez neki… Nem… most nem mondhatjuk meg, mert úgyis mindig arról beszél, hogy mi a testvérét jobban szeretjük… Már kamaszodik! Nem akarjuk most megzavarni!” – és így tovább, a végtelenségig. Ezekben a családokban soha nem mondják meg – ezekben a családokban a titoknak úgy kell kipattannia –s általában ki is pattan–, és általában a lehető legrosszabb helyzetben és időpontban.
Vekerdy Tamás