Vekerdy Tamás: Barátok, Nők Lapja, 1992/13.
Amikor gyerekeink kilenc-, tíz-, tizenegy évesek lesznek, feltűnnek körülöttük a barátok. Pontosabban: a fiúk körül a barátok, a lányok körül –általában– a barátnők. Ezek már tartósabb – és főleg: elmélyültebb kapcsolatok, mint az óvodai vagy kisgyerekkori barátságok voltak.
Ilyenkor meg kellene nyitnunk lakásunkat gyerekeink barátai előtt – mondhatnám azt is: lakásunkat és szívünket. Jó ha rokonszenvvel –vagy legalábbis: nem eleve elutasító ellenszenvvel– tudunk nézni gyerekeink barátaira, akkor is, ha „betódulnak” a lakásba, akkor is, ha sáros a cipőjük –legfeljebb leveszik az előszobában– akkor is, ha hangosak.
Jó volna, ha nehezen szerzett –és többnyire kissé szűkös– lakásainkba feljöhetnének ezek a gyerekek, és még esetleg egy zsíros vagy vajas kenyeret is kaphatnának vagy egy teát, vagy éppen a gyerekünk fele ebédjét, ha úgy hozza a sor, a hiányokat majd kipótolják bőven befalt kenyérrel –van aki éppen séggel hagymával!–, bár manapság már a kenyér is drága.
Ha most megismerjük gyerekeink barátait, ha hozzánk lehet jönni – akkor néhány év múlva is ismerni fogjuk gyerekeink társaságát s a kamaszkori fájdalmas el-elszakadások következményei is kevésbé lesznek veszélyesek.