Vekerdy Tamás: A második születés, Nők Lapja, 1992/7.
A kamaszkort szokták a második születés korának is nevezni. Ahogy az első születésben egy elkülönült kis test jön világra (vérben és kínban – ő is szenved és az anyja is, bár ez a szenvedés sokszor örömteli), úgy most, ebben a második születésben egy elkülönült személyiség akar a világra jönni, és az bizony kínokkal jár a maga és a környezete számára.
Ahogy legtöbbször az a gyerek tud jól és viszonylag könnyen megszületni, aki magzatkorában jól volt az anyaméhbe beágyazva, úgy annak a kamasznak a serdülése könnyebb és fájdalommentesebb, aki kisgyerek korában nagy biztonságban érezhette magát a család érzelmi közegében, melegében.
(Újabb kutatások egyébként is arra világítottak rá, hogy –bizonyos kivételektől eltekintve– még az intellektuális fejlődésnek is a nagyfokú érzelmi biztonság adja meg tartós és szilárd alapját.)
A kamaszkorról néha úgy beszélünk –a hormonális változásokról és egyebekről–, mintha mindent tudnánk róla, holott nagyon is keveset tudunk ezekről a rejtélyes folyamatokról, s csak a szembeszökő változásokat észlejük.
Melyek ezek?