Bálint György: Levél a kertből, Nők Lapja, 1982/38.
Kedves Húgom!
Naptár szerint a nyár végére értünk. Legutóbbi leveledben panaszkodsz, hogy a múlt ősszel ültetett ezüstfenyőd alig nőtt valamit. A panasz nem jogos, mert a leggondosabb ültetést is megsínylik az örökzöldek; már az is eredmény, ha az ültetés utáni évben nem hullatják tömegesen tűiket. A következő évben is meg kell elégednünk egy szerény növekedéssel, de aztán nekirugaszkodnak és lendületesen növekednek.
Az örökzöld tűlevelűek (fekete- és erdetifenyő, lucfenyő, tuja, boróka, hamisciprus stb.) és az örökzöld lomblevelűek (babérmeggy, magyal, borostyán, mahónia, puszpáng stb.) ültetésének szeptember a legalkalmasabb ideje. Nálunk is eredményesen telepíthető fajok és fajták választéka szinte kimeríthetetlen, ezért figyelmedbe ajánlom Józsa Miklós: Fenyők és örökzöldek a kertben című könyvét.
A faiskolák választéka bizony még nem bőséges és a csemeték ára is igen magas. Ezért az ültetéskor a legteljesebb biztonságra kell törekednünk, hogy a nehezen megszerzett csemetéből mielőbb pompás fa fejlődjék. Ezzel kapcsolatban csak néhány követendő szabály:
A csemete földlabdájának sértetlenségére nagyon kell vigyázni. Az ültetőgödör két-háromszor akkora legyen, mint a földlabda; a talaját szükség esetén meg kell javítani, de friss istállótrágyát erre a célra nem szabad használni, és a műtrágyával is igen csínján kell bánni. A csemetét pontosan úgy kell a gödörbe beállítani, ahogy a faiskolában állott, tehát függőlegesen, a megfelelő mélységre és irányban. Ültetés közben kétszer is alaposan öntözd meg a földet, hogy megülepedjék. A más fél-két méternél magasabb fenyőket ajánlatos karókhoz kötni.
Végül még két fontos tudnivaló: az örökzöldek —éppen azért, mert télen is folynak az élettevékenységeik— a fagyos időszakban is igényelnek nedvességet, de ezt az átfagyott talajból nem képesek felvenni. Ezért télen nem annyira a hidegtől, mint inkább a szárazságtól szenvednek. Tehát a frissen ültetett örökzöldeket télen, fagymentes napon legalább kéthetenként alaposan meg kell öntözni.
Az új ültetésű örökzöldeket ajánlatos lécből, nádból, napraforgószárból készített árnyékolóval védeni a téli napsütés ellen. A nap sugarai ugyanis felmelegítik a levelek egyik oldalát, míg a másik oldaluk hideg marad. Ennek a hő mérsékletkülönbségnek elfagyás a következménye.