Talán hihetetlennek tűnő szabály, de: a legkorábbi életkortól kezdve közölnünk kell a gyerekkel, hogy most orvoshoz visszük –vagy az orvos jön hozzánk– és várhatólag ez meg ez fog történni. („Megtapogatja a füledet, megnyomkodja a hasadat, a torkodba néz –és lehet, hogy egy kanállal lenyomja a nyelvedet, de az csak egy pillanatig rossz, köhécsel tőle az ember–, meghallgatja itt elöl meg hátul, hogy hogyan lélegzel, egy hallgatóval, ami biztos hideg lesz, mert most veszi ki a táskájából, és a csövét a fülébe dugja, hogy jobban hallja ezt a halk hangot…” – és így tovább.)
Persze a részleteket már csak a nagyobbacska gyerekekkel beszéljük meg, akik kérdeznek.
De még egyszer visszatérve arra, hogy már a legkisebb gyereknek is mondunk valamit a dologról: nem azt gondolom persze, hogy szavainkat, azoknak értelmét felfogja, megérti a néhány hónapos gyerek, de a helyzet, a szituáció, amelyben hozzá fordulunk, vele beszélünk – fontos. És ezen túlmenően: valamiféle rejtélyes úton még ennél több is átáramlik a gyerekbe, ami nem azt jelenti, hogy nem fog sírni vagy nyöszörögni, vagy ordítani a vizsgálat közben, de határozottan állíthatom, hogy a dolog –egy ilyen „felkészítés” után– másként fogja érinteni. És ha ez rendszeresen így történik, egészen másként alakul majd viszonya az orvoshoz és az orvosi vizsgálathoz, mint enélkül.
Miért fontos mindig közölni a gyerekkel, ha orvoshoz visszük? Vekerdy Tamás örök érvényű tanácsai a Nők Lapja archívumából.
Tovább olvasnál?
Ha érdekel a cikk folytatása, fizess elő csak
500 forintért, vagy regisztrálj, és 1 héten keresztül minden előfizetői tartalmat megnézhetsz.