Lady Diana halál évforduló Sisi

„Ég veled, Anglia Rózsája” – Lady Diana halálának évfordulójára

Koronczay Lilla írása a Nők Lapja archívumából.

1997. augusztus 31-én hunyt el Diána walesi hercegné – mindössze 36 éves korában. A tragédia híre és a szörnyű balesetről készült felvételek az egész világot megrázták, és a mai napig nem hagyják nyugodni a rajongókat. Már a karambol utáni órákban is volt, aki összeesküvést kiáltott, és ennek az elméletnek manapság is él a visszhangja. (Hiába próbált A korona című sorozat pontot tenni a találgatások végére.)

Annak idején sokan Grácia monacói hercegné, azaz Grace Kelly hirtelen elhunytával állították párhuzamba a Diana életét követelő autóbaleset megtörténtét. Hiszen mindketten fiatal, gyönyörű és nem mellesleg a legnépszerűbb tagjai voltak egy-egy híres, európai uralkodócsaládnak. Koronczay Lilla azonban úgy látta, ha nem is Diana halála, de az élete egy másik, híres hercegnőével mutat hasonlóságot. Alábbi írásában – a Nők Lapja archívumából – felfedi, mi mindenben hasonlított egymásra Lady Di és Sisi.

Nők Lapja 2007/36: 10 éve hunyt el Lady Diana

Istenem, már tíz éve! Mintha csak tegnap lett volna, amikor felhangzott Elton John búcsúdala a bájos walesi hercegnő, Diana gyászszertartásán. Emlékszem, az egyik koszorún – amelyet közel hozott a kamera – ez állt: „Mummy!” Akár egy segélykiáltás! Ez volt a televíziós közvetítés talán legtorokszorítóbb pillanata…

Tina Brown újságírónő Diana című, frissen megjelent életrajz-kötetét lapozgatva időnként önkéntelenül felkiáltottam: de hiszen ezek ugyanazok a mondatok, amelyek a mi Erzsébet királynénk szájából is elhangzottak! „Néha azt kérdezem magamtól, mi a csodát keresek én itt. Olyan kicsinek, magányosnak és elhagyatottnak érzem magam!” – írja Diana kétségbeesetten az esküvője után néhány héttel egy barátnőjének az angol királyi nyaralóból.

Pontosan száz évvel korábban, 1881-ben, Sisi lánya, Mária Valéria, ugyanezt a jelenetet rögzíti a naplójában:

„Mama megmutatta nekünk az íróasztalt, amelynél oly sok levelet írt Possiba, s oly sokat, de oly sokat sírt a honvágytól.”

Az aranykalitka

A két nő sorsa szinte pontról pontra megegyezik. Kezdetben mindketten csinos, életvidám csitrik, a felső tízezer lányai, akikért előbb-utóbb úgyis eljön a herceg. Legalábbis a szentimentális lányregényekben így olvasták. Aztán rendszerint valóban megérkezik a királyfi, de legalábbis egy gróf, és attól kezdve nincs szabadulás az aranykalitkából. Az arisztokrata családok törvényei ma is csaknem olyan merevek és áthághatatlanok, mint több száz évvel ezelőtt.

A lányok hamar rájönnek: ez a bezárt élet nem nekik való, de már nincs menekvés! Vagy megszoknak, vagy megszöknek.

Diana édesanyja az utóbbi lehetőséget választotta. Miután teljesítette kötelességét, és három lány után végre világra hozta a Spencer dinasztia fiúörökösét, beleszeretett egy ügyvédbe, és el kellett hagynia a családját. Lady Di az apja mellett nő föl ugyan, de a női mintát, nyilvánvalóan az édesanyjáét viszi tovább. Fiatal éveit, ahogy az ő köreiben szokás, lánynevelő intézetekben tölti. Különösebb ambíciók nélkül hagyja el az iskolapadot.

Egyetlen dologhoz van tehetsége: hihetetlen empátiával rendelkezik az emberek, különösen a gyermekek iránt. Ha hétköznapi lány lenne, valószínűleg kedves, szeretnivaló óvónőként telne el az élete, de így csupán ideiglenesnek tekinti a Londonban vállalt állását. Tizenkilenc éves, derűs és kiegyensúlyozott. Senki nem gondolná, milyen zaklatott gyerekkor áll mögötte. Mindig is rendkívüli képessége volt ahhoz, hogy a valóság elől az ábrándozásba meneküljön.

Tudtad? Sisi sem csoda folytán volt feltűnően „karcsú”

A házasságában is jó ideig ezt teszi, pedig már első találkozásuk alkalmával kiderül: a walesi herceg valójában nem rá vár, Diana azonban nem akarja látni ezt, repked a boldogságtól. Károly hosszasan tépelődik: feleségül vegye-e ezt a „csodaszép lányt”, aki ugyan „valóságos baba, de… még csak gyerek.” Úgy érzi, a köztük lévő szakadék áthidalhatatlan: tizenhárom év, neveltetési és műveltségbeli különbségek, de ami a legfontosabb, egy érett asszony szerelme ékelődik közéjük. Az asszonyt Camilla Parker Bowles-nak hívják.

A szenvedélyes viszony immár öt éve tart, de a nyilvánosság előtt gondosan titkolják. Nem véletlenül: Camilla házasságban él, két gyermek édesanyja. Márpedig a trónörökösnek ártatlan lányt kell feleségül vennie! Minél erősebben kötődik Károly az asszonyhoz, a királyné és férje annál inkább sürgetik fiuk döntését. Akarata ellenére becserkészik számára a Spencer lányt. Elég naivnak és ostobácskának látszik ahhoz, hogy kedvükre irányíthassák. Hamarosan kiderül, mekkorát tévedtek.

Elveszett illúziók

„Hárman voltunk a házasságban” – Diana kétségbeesett vallomása ez a válása előtt. Élettörténetét maga mondja magnószalagra, és adja át egy független újságírónak, Andrew Mortonnak, aki könyvet ír belőle Diana igaz története címmel. A megrázó dokumentum bombaként robban, és azonnal a hercegnő oldalára állítja a közvéleményt. Nem mintha eddig nem lett volna elég népszerű. Kezdettől fogva zseniálisan manipulálja a sajtót. Nem kell mást tennie, mint bűbájos mosolyával a kamera elé állnia, és önmagát adnia.

Éppen az a legnagyobb fegyvere, hogy a királyi családdal ellentétben rendkívül őszinte. Tekintetéből valami olyan melegség, ugyanakkor megható védtelenség árad, ami emberivé és végtelenül szerethetővé teszi az alattvalók szemében. Végül is csak egy szerencsétlen asszony, akit folyamatosan csal és megaláz a férje! A másik leleplező dokumentum, amely szinte a könyvvel egy időben kerül napvilágra: egy lehallgatott telefonbeszélgetés, amelyben Camilla és Károly épp a következő randevújukat tervelik ki.

A herceg ezek után nem tehet mást, mint hogy egy televíziós beszélgetés során töredelmesen bevallja szerelmét és szerencsétlen házasságát. A királynő, hogy mentse a mundér becsületét, azonnal felszólítja menyét és fiát a válásra. Diana irtózik a gondolattól, hogy mások döntsenek a feje felett, de az uralkodó ellenében nemigen tehet semmit.

Ezután csak arra koncentrál: legalább ne vesztesként kerüljön ki a válási procedúrából.

A sajtó – nem minden üzleti megfontolás nélkül – ezúttal is pártját fogja, és minden lehető eszközzel támogatja elkeseredett küzdelmét a gyerekeiért, Kensington-palotabeli otthonáért, és nem utolsósorban a walesi hercegnői címért. Diana végül győzedelmeskedik! Férjével közösen felügyelheti Harryt és Williamet, és hercegnőként továbbra is betöltheti nemes feladatát, Anglia jótékonysági nagykövetének tisztét. 

Az utolsó esély

A történet itt véget is érhetne, de még hátra van a tragikus végkifejlet.
Diana, miután ezer sebből vérezve, betegen – gyakorlatilag az esküvő óta súlyos bulémiában szenved –, de mégiscsak kiszabadul az aranykalitkából, azonnal elkezdi felépíteni új életét.

Még nem adta fel, hogy megtalálja igazi párját, akivel végre szeretetben, megértésben élhet.

Először egy lovaskapitánnyal kezd röpke liezonba, majd reménytelenül beleszeret barátnője férjének pakisztáni orvosába. Sajnos, azonban a férfi nem vállalja a hercegnővel járó állandó rivaldafényt. Diana kénytelen belenyugodni a kudarcba, és szeretetéhesen keresgél tovább. A kiszolgáltatottság azonban rossz tanácsadó. Egy percig sem hihetjük, hogy az egyiptomi milliárdos léha fia, Dodi al Fayed oldalán megtalálhatná a hőn óhajtott boldogságot. Vigasztalódni azonban ideig-óráig megfelel.

A sors fintora, hogy ezt a jobb sorsra érdemes nőt éppen az ő autójában éri halálos baleset azon a tíz évvel ezelőtti szörnyű éjszakán… Azt mondják, Dianának legalább volt választása. Sisi legfeljebb időnként kétségbeesetten elmenekülhetett az udvarból. Megfeledkeznek egy apró, ám korántsem elhanyagolható tényezőről! Nevezetesen a médiáról.

Lady Di életét, nagylánnyá cseperedése óta akarva-akaratlanul a média irányította.

Az újságírók addig dagasztották a bájos, fiatal lány népszerűségét, míg a walesi herceg családja és a közvélemény unszolására el nem vette feleségül. Diana később is, hol tudatosan, hol gyanútlanul, de folyamatosan táplálta az újságokat az életéről szóló pletykákkal. Észre sem vette, hogy miközben ő hátországot igyekszik építeni magának, lassan, de biztosan bekebelezi a sztárcsinálás lélektelen gépezete. Mire rádöbbent tévedésére, már késő volt.

A válása után, már ha akart volna se tudott megszabadulni a hálószobatitkai után szaglászó sajtóhiénáktól. Szinte sorsszerű, hogy életének utolsó, tragikus kimenetelű kalandjába, az éjszakai ámokfutásba a párizsi Alma alagútban is egy csapat motorbiciklis paparazzi hajszolta bele.
Koronczay Lilla

Nők Lapja-archívum további cikkei a link alatt elérhetők.

lady-diana-halal-evfordulo-sisi

lady-diana-halal-evfordulo-sisi

Nők Lapja 2007/36. (Forrás: Nők Lapja archívum)
Kiemelt kép: Diána walesi hercegné 1982. szeptember 18-án, Grácia monacói hercegné (Grace Kelly) temetésén – Fotó: Anwar Hussein/Getty Images