Több generáció is az ő alkotásaikon cseperedett fel: van, aki a Tom és Jerryn, Foxi Maxin, Frédi-Bénin, Maci Lacin és a Jetson családon, az X és Y generáció a Flúgos Futamon, a Scooby-Doon, A bolygó kapitányán, a Turpi úrfin és a Hupikék törpikéken, a Z generáció pedig már a Dexter laboratóriumán, Johnny Bravón, a Boci és Pipin, az Én vagyok Menyuson és nem utolsó sorban a Pindur pandúrokon.
A Hanna-Barbera gyártmányai óriási hatással voltak a nyugati kultúrára, az alkotók útja a sikerig azonban egyáltalán nem volt akadálymentes…
Nők Lapja 1988/26: Két (nem) kőkorszaki szaki
Tom és Jerry, Frédi és Béni, Maci Laci és Foxi Maxi. — Willam Hanna és Joseph Barbera megunhatatlan mesefigurái. A világhírű alkotópáros — családnevük senkit se tévesszen meg: férfiakról van szó! — idén ünnepli félévszázados jubileumát. Rajzfilmsorozataikat eddig nyolcvan országban, több mint ötszázmillióén nézték végig. „Az animációs szakma General Motors-a” — így emlegetik őket.
Pályájuk a harmincas években indult. A szicíliai bevándorlók gyermekeként Brooklynban született Joe Barbera, megunván az egyhangú banktisztviselői munkát, grafikusként próbált szerencsét. Rajzokkal teli aktatáskáját a hóna alá csapva, sorra végigjárta a szerkesztőségeket. Az elutasítások végül arra indították, hogy egy levélben találkozót kérjen Walt Disneytől.
Disney nem késlekedett a válasszal, amelyben megígérte, hogy egyik New York-i útja során fogadja a fiatalembert. A randevúra soha nem került sor.
„Ha találkozunk, másképp alakult volna az életem. Valószínűleg még mindig az ő stúdiójában dolgoznék” — nyilatkozta évekkel később Barbera.
Ekkortájt vetett az utcára egy Új Mexikó-i úriházból való kaliforniai mérnökembert a gazdasági válság. William Hanna is a rajztehetségében bízott. S mint az ilyenkor lenni szokott, a két állástalan ifjút összehozta a véletlen szerencse.
A kedvenc epizódjainkkal emlékezünk a Hupikék törpikék alkotójára
A Metro-Goldwyn-Mayer filmgyártó vállalat éppen egy rajzfilmstúdió megnyitását fontolgatta, amikor beállított hozzá Hanna és Barbera. A szerzőpáros hosszas fejtörés után rátalált a készülő rajzfilmsorozat alapötletére: a cselekményt két, ellenségeskedő állatfigura mókás kalandjai köré építették fel. 1938-ban megszületett Tom és Jerry, a macska és az egér harcát vidám történetekben elbeszélő film. S ezzel megköttetett a két grafikus életre szóló „munkaszerződése”.
Hanna és Barbera nem őriz kellemes emlékeket az MGM-nél eltöltött évekről. Húsz éven át készítették a Tom és Jerry epizódjait, számos Oscar-díjat nyertek. Az ötvenes évek közepén, amikor a televízió támasztotta versenyben megroppant a filmgyár, és sorra leépítette alkotóműhelyeit, a rajzfilmstúdió sem kerülhette el a sorsát.
Bill és Joe, minden idők legnépszerűbb rajzfilmsorozatának két alkotója az utcára került — mint mondják — szinte üres zsebbel.
Úgy döntöttek, hogy saját vállalatot alapítanak. S mivel a televízió mind több hívet hódított el a mozitól, önként adódott az elhatározás: ezután a televízió számára készítenek rajzfilmeket.
Ceruzájuk nyomán életre kelt Maci Laci (Huggy Bear), majd az igazi nagy sikert hozó Flintstone család. Nagy nevek szerepelnek a kőkorszaki család tagjainak hangjukat kölcsönző színészek listáján: Tony Curtistől Sammy Davisig, Gábor Zsázsától Gene Kellyig. (A sorozat magyar változata nem kis részben Romhányi József remek fordításának köszönhette a sikerét.)
Kvíz: Felismered kép alapján a Cartoon Network régi rajzfilmjeit?
Idővel kibővült Hanna és Barbera vállalkozása. 1967-ben a Taft Broadcasting, később a Great American Broadcasting Co. kebelén belül tevékenykedtek, de alkotói függetlenségüket mindvégig sikerült megőrizniük.
A nyolcvanas években már-már leírták őket, ötleteiket elavultnak bélyegezték. De újabb sorozataikkal ismét az élre törtek. A gyakori nézeteltérések és viták ellenére, a filmvilág egyik legsikeresebb „házaspárja” dicsőségben ünnepelheti aranylakodalmát.
„Subidubidúúú” — kiálthatná erre Frédi.
H. K.
A Nők Lapja-archívum további cikkei a link alatt elérhetők.
Nők Lapja 1988/26. (Forrás: Nők Lapja archívum)
Kiemelt kép: Willam Hanna és Joseph Barbera – Fotó: Bettmann / Contributor / Getty Images