Vekerdy Tamás Nők Lapja önbizalom tanács 2

Jól tanul, jól sportol, szeretik, még sincs önbizalma – Vekerdy Tamás rovata

Vekerdy Tamás örök érvényű tanácsa a Nők Lapja archívumából.

Vekerdy Tamás rengeteg hasznos tanáccsal látta el a Nők Lapja olvasóit évtizedeken át. A szülőség leggyakoribb problémái közül sok továbbra sem változott. Így Vekerdy Tamás tanácsai szintén ma is segíthetik a Nők Lapja olvasóit abban, hogy túljussanak a gyereknevelés nehéz időszakain. 

Ezúttal egy kétségbeesett nagyszülő levelét idézzük. Ő azért kéri Vekerdy Tamás segítségét, mert úgy látja, hiába ér el sikereket unokája, még mindig nem elég magabiztos.

Nők Lapja olvasójának kérdése Vekerdy Tamáshoz

Kilencéves fiúunokám öt éve sportol versenyszerűen. Már több bronz-, ezüst- és egy aranyérem tulajdonosa. Jól tanul. Szüleit szereti, szülei is szeretik őt, és ezt ki is tudják mutatni, aminek a gyerek láthatóan örül. Mindennek ellenére családon kívül túlzottan visszahúzódó. Önálló akaratot ritkán (talán soha nem) nyilvánít. Ezért én az önállóság, az önbizalom, az „én” fejlődésében zavarokat vélek felfedezni.

Ezt a szülei is látják, és két-három éve a gyerek szobájának a falát a gyerek évenként készült színes fényképeivel, arcképeivel díszítik. A gyerek soha nem mondta, hogy ez zavarja, de nem is látszik különösebben örülni neki. „Ha anyáék ezt teszik ide, ha anyáék így akarják, legyen.” Engem ez meglehetősen zavar. Ez a sajátkép-kultusz. Ezt látja elalvás előtt, erre ébred; én valami olyasmire gondolok, hogy ha egyáltalán hat a gyerekre, akkor nem önbizalmat, hanem valamiféle egoista tudatot fejleszthet ki benne.

Ön díszítené a gyerekszoba falát a gyerek saját arcképével? És ha a gyerek a szülők hálószobájának a falán látja a saját arcképét? És: mi segíthetne az önállóság, az önbizalom fejlődésében?

Vekerdy Tamás válasza a Nők Lapja olvasójának

Mi sikeresnek látjuk sportoló gyerekeinket, unokáinkat, ha különféle érmeket szereznek – bronzot, ezüstöt és ritkán aranyat –, de tapasztalatom szerint a sportoló gyerekek világában (és sajnos, ma már a felnőtt világban is) a bronz és az ezüst, az „csak”. Csak bronz, csak ezüst az aranyhoz képest – ami ilyenkor már tényleg tizedmásodpercnyi közelségben van – lemaradás.

Szerintem persze nem az, én kétségbeejtőnek tartom, hogy a sportból eltűnt a szabad játék öröme, és az a valódi tudat, hogy a részvétel a fontos, és az eredmény nem számít – de mégis így van. És ennek a sportoló gyerekek – különösen a kisgyerekek – is a kárvallottjai. Így aztán a sok jó eredmény – mivel sokszor nem az egyetlen legjobb – nem erősíti az önbizalmat, hanem rongálja.

Ehhez járul még az is, hogy nálunk, Magyarországon, a gyerekek nem sportolhatnak kedvtelésszerűen, hanem, életkoruktól függetlenül, tüstént bedobják őket a gyerekek nagy része számára felesleges, egészségtelen, testet és lelket károsító versenyhajszába, aminek a káros következményei – esetleg a neurózisok különböző formáiban, elsősorban a „lemaradtaknál” vagy azoknál, akik magukat annak érzik – évekkel később jelenhetnek meg.

Ugyancsak nem használ az önbizalom és az önállóság megerősödésének a kisgyerekkortól elszenvedett, esetleg túlzottan erős – nemegyszer terrorisztikus – edzői vezetés (időnként: megtörés).

Persze, az is lehet, hogy az ön unokája alkatilag befelé forduló, introvertált, és talán még lassan érő típus is. (A befelé forduló és lassan érő gyerekek között igen sok a különösen értékes, és szerencsés körülmények között később kibontakozó személyiség.)

Inkább a kimerülés lehet a gond

És most a képekről.
Nehéz a távolból megítélni, hogy mit fog fel a gyerek rezdüléseiből az anyai intuíció – vagy az apai éleslátás –, és hogy adott esetben nem hasznos-e egy ilyen díszítés akár a gyerekszoba falán is. De persze, sokkal egyértelműbben lehet arra válaszolni, hogy jó hatású a gyerekekre, ha azt látja, hogy szülei az ő műveivel, mondjuk, rajzaival tapétázzák ki a saját szobájuk falát, mert ebből érdeklődés és megbecsülés érződik, látszik.

Az se árt, ha esetleg egy fénykép is felbukkan a szülői íróasztalon, vagy a falon a családi képek között.

Persze ez receptként nem alkalmazható, mert az érdeklődésnek és a megbecsülésnek tényleg meg kell lennie ahhoz, hogy a dolognak valamiféle érzelmi hatása legyen, és ne csak üres formalitássá váljon. A gyerekek ilyesmire nagyon érzékenyek.

Fenyeget-e a veszélye annak, hogy egoista vagy önző lesz a gyerek, ha saját arcképei veszik körül a szobájában? Én talán inkább azt mondanám, hogy a sportolókat egyébként is fenyegető narcizmus – önszeretet, önimádat – erősödhet fel, kedvezőtlen esetben, és ha erre a gyereknek úgyis hajlama van.

De amit én a legfontosabbnak látok mindabból, amit írt, az az, hogy bizony éber szemmel kell a kisgyerekkortól sportoló gyerekekre figyelni – még ha látszólag minden a legnagyobb rendben van is, jól megy az edzés, jól megy az iskola –, mert a kimerülés, a túlterhelés, a kedvezőtlen lelkiállapotok néha éveken át csak egészen apró, lappangó (de visszatérő) tünetekben jelentkeznek, hogy aztán a kamaszkor táján súlyosabb, depresszív vagy más neurotikus formában, hirtelen teljesítményromlásban robbanjanak ki.

Vekerdy Tamás további írásait a linkre kattintva érheted el.

vekerdy-tamas-nok-lapja-kepek-tanacs

vekerdy-tamas-nok-lapja-kepek-tanacs

Nők Lapja 2000/42. (Forrás: Nők Lapja archívum)
Kiemelt kép: Getty Images