Vekerdy Tamás örök érvényű tanácsa a Nők Lapja archívumából.

Vekerdy Tamás rengeteg hasznos tanáccsal látta el a Nők Lapja olvasóit évtizedeken át. A szülőség leggyakoribb problémái közül sok továbbra sem változott. Így Vekerdy Tamás tanácsai szintén ma is segíthetik a Nők Lapja olvasóit abban, hogy túljussanak a gyereknevelés nehéz időszakain. 

Ezúttal egy kétségbeesett édesanya levelét idézzük. Ő azért kéri Vekerdy Tamás segítségét, mert rokonai azzal riogatják, baja lesz a gyerekeinek, ha ő nem takarít eleget

Nők Lapja olvasójának kérdése Vekerdy Tamáshoz

Három kisfiam van. Öt-, három- és másfél évesek. Az ötéves Balázs már óvodába jár. Szívesen megy, de szívesen is jön haza délben. Jól elvagyok, és azt kell mondanom, hogy jól szórakozom a gyerekeimmel, szerintem aranyosak. A gyerekek körül, ha ráér, a férjem is segít. A nagyobbiknak ő mesél este, én a kicsiket fektetem, nekik énekelek, mesélgetek. De: szalad a lakás! Szerintem a gyerekeim azért nem nagyon betegek, mert immunizálódtak nálunk – már bocsánat – a porban, mondhatnám piszokban.

Néha éjjel még takarítok, de ilyenkor még másnap reggel is ingerült vagyok. Az ágyneműt régen nem vasaljuk. (És ha nem muszáj, az ingeket se.) Anyám és az anyósom néha eljönnek, és rémülten néznek. Szólni még nem mertek. Érzem, hogy nem bírok többet.

A múltkor az unokanővérem járt nálunk, és ő azt mondta, nem jó a gyerekeknek, hogy ilyen rendetlenséget látnak maguk körül.

Kicsit megrendített. Azóta töprengek, lehet, hogy észre sem veszem, és végképpen elrontok valamit, ami most még nem látszik a gyerekeken, de hosszú távon ártalmukra lesz? Mi a fontosabb, mi a legfontosabb a gyerekeknek későbbi sorsuk alakulása szempontjából?

Vekerdy Tamás válasza a Nők Lapja olvasójának

Itt a karácsony, idézzük az érzelmek evangélistáját, Lukácsot. Az ő leírásából ismerjük az istállóban születő, jászolban fekvő Jézus történetét, akit a pásztorok látogatnak meg. Lukács evangéliumának 10. részében (a 38. verstől) arról ír, hogy Jézus betér egy faluba, ahol egy Márta nevű asszony vendégül látja. Mártának van egy Mária nevű testvére, aki Jézus lábaihoz ül, és hallgatja beszédét, míg Mártát teljesen lefoglalja a sok házimunka.

Egyszer csak beviharzik Márta, és szemrehányóan így szól: „Uram, nincs gondod rá, hogy a testvérem teljesen magamra hagyott a házi szolgálatban? Szólj már neki, hogy segítsen nekem!” Jézus pedig ezt mondja: „Márta, Márta, sok mindenért aggodalmaskodol és töröd magad, pedig egy csak a szükséges dolog, és Mária ezt, a jobbik részt választotta…” (Máriával még egyszer találkozunk, amikor túláradó szeretetében drága alabástromkenetet tölt Jézus lábaira, és hajával törli meg; a többiek akkor is megszidják ezért.)

A jobbik rész – mint a tanítás más helyeiről tudjuk – az örökre megmaradó, embert emberrel (és embert istennel) összekötő szeretet.

A pszichológus ma azt mondaná – először két idegen szóval –, hogy ami a gyerek számára a legfontosabb a mindennapi életben, az az érzelmi intimitás és spontaneitás; vagyis: a meghitt, bensőséges hangulat és az őszinte, a pillanat átérzéséből fakadó közvetlenség, a gyerek számára érzelmi biztonságot adó jelenlét.

Kapcsolódó: Ezért nagyon fontos a spontaneitás – Vekerdy Tamás rovata

Ha a gyerekek testileg-lelkileg jól érzik magukat (a jelek szerint: igen!) és maga szívesen van velük, akkor megkapják azt, ami a legfontosabb, akkor is, ha „a lakás szalad”. Akkor maga is – mint a háztartást a beszélgetés kedvéért elhanyagoló Mária – a jobbik részt választotta.

Jó volna, ha a gyerekekkel közös ünnepeink is a meghitt hangulat és a valódi és derűs érzelmek jegyében telnének, és ezeket a belső fényeket nem homályosítaná el sokak számára az ajándéktárgyak csillogása és az eltúlzott étkezések okozta kábulat (miközben sokan nem kapnak ajándékot, és alig van mit enniük).
Nők Lapja 2001/51–52. (Forrás: Nők Lapja archívum)
Kiemelt kép: Getty Images

Megjelent a Nők Lapja évkönyv bookazine! A linkre kattintva meg is rendelheted!