Így teheted igazán otthonossá az albérletedet: a Z generáció tippjei

Magyarországon évről-évre többen laknak albérletben. Becslések szerint a fővárosban a fiatal felnőttek több mint 30%-a bérelt lakásban, az arány vidéken is jelentős.

Az albérlet különös műfaj, ha lakberendezésről van szó. A bérbeadónak nem fűződik különös különösebb érdeke ahhoz, hogy otthonossá tegye azt, a bérlőnek pedig átmenetisége miatt vannak kétségei. Mégis mennyire rendezkedjen be?

Ráadásul sokszor a bérbeadó nem is engedi, hogy komolyabb módosításokat hajtson végre a hosszabb-rövidebb ideig ott lakó. A legtöbb bérleti szerződés például tiltja, hogy a bérlő más színűre fesse a lakást, sok ingatlanban tiltólistás a háziállat, a bútorozott albérletek pedig megint csak megkötik az ember kezét.

Pedig az otthonosság nagyon fontos lenne egy albérletben is. A kényelmes, barátságos környezet segíthet csökkenteni a stresszt, növelheti a produktivitást (ez home office esetén lehet fontos) és javíthatja a hangulatot is.

Azoknak, akik sok időt töltenek otthon, pláne fontos, hogy a lakásuk olyan hely legyen, ahol feltöltődhetnek és jól érezhetik magukat. A Z generációsok (akik mostanság egyetemi éveik, vagy felnőtt életük kezdetekor élnek albérletben), szerencsére egy sor fifikás módszert kísérleteztek ki arra, hogy nagyobb módosítások nélkül otthonossá tegyék az albérleteiket.

Személyre szabott falak

A falak díszítése egy albérletben is kulcsfontosságú. Ha a fal színét megváltoztatni nem is engedi a főbérlőnk, érdemes a lehető leginkább a saját igényeinkre szabni annak díszítését.

Használjunk fotókat, különféle makramé díszeket, esetleg kisebb, különböző formájú tükröket falaink díszítéséhez.

Egyből lakájosabban érezzük majd magunkat odabenn.

Fontos viszont odafigyelni, hogy mivel rögzítjük a fali dekort. Ha kárt teszünk a festékben, a főbérlőnk jogosan követeli majd, hogy javítsuk, vagy térítsük meg a javítás árát, ezért keressük a legkevésbé invazív megoldásokat.

Lakástextilek

Az otthonosság egyik legfontosabb megteremtője a lakástextil. Ne spóroljunk ezért a hívogató színű párnákkal, takarókkal, függönyökkel, amelyek tükrözik az ízlésünket, és a lakásából otthont, szobából kuckót varázsolnak. A puha, meleg anyagok mindig segítenek egy barátságos légkör kialakításában. Tanuljuk el a Z generációtól, hogy milyen jó érzékük van az eklektikához is. Kombináljuk mi is a modern textileket és a vintage boltokból beszerzett darabokat. Csak arra ügyeljünk, hogy a színek tónusa harmóniában legyen.

A könnyű, világos függönyök nemcsak a fényt engedik be, hanem intim hangulatot is adnak a térnek. A nehezebb sötétítő függönyök pedig szigetelnek, és elzárják a kíváncsi szemeket is. A kisebb fali szőnyegek tovább tovább fokozzák az otthonos hatást, egy a kanapén pihenő meleg pléd megint csak kuckózásra csábít.

Világítás

A megfelelő világítás drámai módon megváltoztathatja a tér hangulatát, és azonnal otthonosságot kölcsönöz neki. A fényeknek különösen nagy jelentőségük van a hosszú őszi és téli estéken, amikor odakinn már hamar sötét lesz. Használjunk ezért különböző fényforrásokat, mint például állólámpák, asztali lámpák, színes fényfüzérek. A több fényforrás – pláne, ha nem vakító fehér fényt ad – mindig otthonosabb légkört teremt, mintha egyetlen lámpa adna világot.

alberlet-lakberendezes-dekoracio

A finom világítás egyből idilli hangulatot teremt (Fotó: ENZA Home)

Az LED fényfüzérek és a kisebb asztali lámpák meleg fényével a lakás bármely helyiségében hangulatos atmoszférát teremthetünk. Ezek nemcsak olcsók, de könnyen cserélhetők is, illetve költéskor sem okoz gondot a szállításuk.

Bútorok

Az otthonosság nemcsak a dekoráción múlik, hanem a kényelmes bútorok kiválasztásán is. Ha módunk van rá, hogy néhány bútort mi válasszunk meg az albérletbe, esetleg bútorozatlan albérletet veszünk ki, keressünk olyan bútorokat, amelyek nemcsak szépek, hanem funkcionálisak is. Az ülőgarnitúra és az ágy különösen fontos, hiszen ezek a leggyakrabban használt bútorok, így ezekre érdemes kicsit többet is áldozni. 

A bútorok elrendezése is kulcsfontosságú az otthonos érzet kialakításához. Próbáljuk meg a bútorokat úgy elhelyezni, hogy azok kényelmesen összekapcsolják a teret, ugyanakkor szabad mozgást is biztosítsanak. Az ülőgarnitúrákat és a székeket úgy helyezzük el, hogy beszélgetésre, közös időtöltésre csábítsanak.

Rendezett tárolás

Az albérletek gyakran kicsik, ezért a rend és a tárolás itt nagyon fontos lakberendezési kérdés. Ha azt szeretnéd, hogy a munkádból hazaérve ne a sírás kerülgessen a felfordulás miatt, és home office-ban ne csak innen-oda pakolássz, ha valahol enni vagy dolgozni szeretnél, használj tárolódobozokat, polcokat és kosarakat. A jól megválasztott bútorokkal rendszerezett és rendezett lesz a tér. Az átlátható tárolás csökkenti a stresszt és javítja az otthonosság érzését.

A beköltözéskor tervezd meg pontosan, hogy hol fogod tárolni az egyes holmikat, és a kezdetektől ragaszkodj ahhoz, hogy amit előettél, oda is tedd vissza. Ezzel máris óriási léptél előre egy otthonos lakókörnyezet irányába.

Személyes tárgyak

A személyes tárgyaknak hatalmas jelentőségük van a tér berendezése szempontjából. Ha azt szeretnénk, hogy otthonos legyen az albérletünk, hozzunk létre személyes teret a kedvenc könyveink, emléktárgyaink számára. Ezek a tárgyak sokkal személyesebbé teszik a teret, és segítenek abban, hogy jobban érezzük magad otthon.

Akármilyen rövid ideig is laksz az albérletben, ha egy polcot teleraksz szeretteid fényképeivel, kedves emléktárgyaiddal, máris otthonosabban fogod magad érezni. Ne spórolj a holmikkal és az otthonos kuckókkal. Minél több olyan pontja van a lakásnak, ahová nézve kedves emlékek, vagy épp szeretteid jutnak az eszedbe, annál jobban érzed majd magad egy idegen városban vagy akár országban is. 

Növények

A növények nemcsak szépséget és harmóniát hoznak a térbe, hanem frissebbé és egészségesebb is teszik azt, ezért igazi lakberendezési aduászok! A Z generáció nagyon tudatos, hogy növényápolásról van szó, mi pedig sokat tanulhatunk tőlük. Válasszunk könnyen gondozható növényeket, mint például a pozsgás növények vagy a fikuszfélék, amelyek jól bírják, ha nem vagyunk a legszorgosabb kertészek. Ha ilyenekkel rakjuk tele az albérletet, úgy érezzük majd, egészen természetközeli lett a kuckónk. 

Növényből sosem elég egy albérletben sem! (Fotó: Unsplash)

Helyezzük növényeinket a legkülönfélébb tárolókba, kaspókba, függő növénytartókba: ezzel játékossá is tesszük a teret! Szintén a Z ge nerációsoktól tudhatjuk, a zöld növényeknek a lakás bármely helyiségében lehet helye: bátran tegyünk belőlük a konyhába és a wc-be is. 

Zajcsökkentés

Ha az albérleted zajos, keress zajcsökkentő megoldásokat: a vastag függönyök vagy szőnyegek nemcsak dekorációs céllal válnak be, de erre is jól használhatók. Nemcsak szigetelik a hangot, hanem otthonosabbá is teszik a teret, míg az ürességtől kongó albérlet miden, csak nem otthonos.

Túlzsúfolni ezért persze nem jó a lakást, de a berendezésnél érdemes figyelembe venni, hogy minél több bútort és apróságot helyezel el benne, annál kevésbé lesz hangos, és annál otthonosabban érzed majd magad benne. 

Illatok

Az illatgyertyák, potpourrik és diffúzorok használata nemcsak kellemes légkört teremt, de szép emlékeket is idéz, és otthonos hangulatot teremt. A jó illat az egyik legfontosabb lépés a lakás otthonossá válásához. Szerezz be, vagy készíts házilag olyan illatosítókat, amik már megérkezéskor erősítik benned a hazaérkezés érzését.

Kisállat

Az elbérletek nagy többsége tiltja a cica vagy kutyatartást, és sajnos a legtöbb helyen nem örülnek a rágcsálóknak sem. Viszont egy akvárium ellen legtöbbször nincs kifogás. Érdemes kihasználni ezt a kiskaput. Nem is hinnéd, mennyivel otthonosabb a lakás, ha van benne rajtad kívül is élet. Ráadásul az akvárium – ha szépen meg is van világítva és rendesen gondozod – látványnak sem utolsó.

Zene

Te is egész nap zenét hallgatsz, ugye? A kellemes zene azonnal otthonosá teszi a lakást, ezért érdemes lehet egy kis hangszóróra beruháznod, ha még nincs. Ha hazaérve azonnal elindítod, és kellemes hangerőn hallgatod kedvenc zenédet, egyből otthonosan érzed majd magad. Állíts össze tematikus playlistet, amit hazaérve szívesen hallgatsz és cserélgesd szezonról-szezonra. 

Otthoni hacuka

Bár nem bútor és nem is lakberendezés, sokat hozzá tud tenni az otthonosság érzéséhez az, ha rendszeresítünk magunknak egy csak házon belül viselt, kényelmes szettet. A Z-generációsok például egyszerűen oda vannak a hatalmas otthoni pulóverekért, mackónadrágokért és lábmelegítőkért. Nem véletlenül. Ha hazaérve azonnal otthoni mamuszba és ruhába bújunk, otthoni üzemmódra váltunk: ez segít a magánélet és a munka szétválasztásában. Ha home offie-ban dolgozol, szintén érdemes lehet rendszeresítened munkaruhát és otthoni göncöt. Utóbbira váltva máris otthonosabban érzed majd magad. 

Íme néhány lakberendezési trükk, amitől nagyobbnak tűnik a lakás. 

Kiemelt kép: Unsplash