hangulatjavító színek lakás

Hangulatjavító színek a lakásba: így dobd fel a tereket

Lakásunk színei nem csupán hangulatunkra, hanem alvásunk minőségére, a teljesítményünkre, a stressz-szintünkre, sőt, még az étvágyunkra is kihatással vannak.

––– SZPONZORÁLT TARTALOM –––

A saját bőrünkön érezzük, környezetünk, de még ruháink vagy kiegészítőink színei is mennyire meghatározóak lehetnek hangulatunk szempontjából. A különféle árnyalatok pszichológiai hatása azonban nem újkeletű felfedezés, sőt, a jelenség kutatása hosszú múltra tekint vissza. Ennek hála napjainkban

a lakberendezők már komoly ismeretanyagra támaszkodhatnak és tudatosan aknázhatják ki a színekben rejlő lehetőségeket,

hogy mi jobban érezhessük magunkat otthonainkban. A lakás vizuális megjelenése ugyanis bizonyítottan befolyásolja érzelmeinket, hangulatunkat és viselkedésünket, sőt még tudatalatti reakcióinkat is. Amíg egyes színek energetizáló hatásúak, addig más árnyalatok megnyugtatnak vagy épp inspirálóan hatnak elménkre. Lássuk, melyek is ezek pontosan!

Így hatnak ránk a lakás színei

Lakásunk színei nem csupán az érzelmeinkre és a hangulatunkra, hanem alvásunk minőségére, a teljesítményünkre, a stressz-szintünkre, az étvágyunkra és még a térérzékelésünkre is kihatással vannak. 

A meleg színekről, a pirosról, a narancs- és a citromsárgáról például köztudott, hogy energiát sugároznak és felélénkítik a teret. Ezek a közkedvelt árnyalatok pozitív érzelmeket keltenek azokban, akik csak belépnek otthonunkba, ugyanakkor intenzitásuk miatt nem árt óvatosan bánni velük és semleges színekkel párosítani őket. Ezzel szemben

az olyan hideg tónusok, mint a kék, a zöld és a lila nyugtató hatással bírnak, hatékonyan támogatják a pihenést és a relaxációt.

De ahogy az élénkítő árnyalatoknál, itt is érdemes figyelembe venni, hogy a kevesebb néha több, hiszen a túl sok hideg árnyalat rideg érzetet kelthet a helyiségben. 

A semleges fehér, szürke és bézs színekről szinte mindannyian a tisztaságra, a tágas terekre és a harmóniára asszociálunk. Ezek az árnyalatok valamennyi szobában jól működnek, emellett kiváló alapot nyújtanak az élénkebb színek használatához. Kutatások kimutatták, hogy a színek még bizonyos fiziológiai reakciókat is képesek kiváltani. Például a piros fokozhatja a pulzusszámot, míg a kék csökkentheti azt, elősegítve ezzel a nyugalmat. De vajon mindezek tudatában melyik színt melyik helyiségben érdemes alkalmaznunk? 

Ezek a legjobb hangulatjavító színek 

Nappali, a mozgalmas közösségi tér

Általában igyekszünk az adott helyiség funkciójához választani a falak vagy a berendezések színeit, így a nappali tekintetében – mely alapvetően egy forgalmas, barátságos és energikus tér – a meleg, hívogató árnyalatok kerülnek előtérbe. A sárga vidámságot és optimizmust sugároz, különösen a világosabb, narancsos tónusai, melyek ráadásul növelik a fényérzetet.

Amennyiben mégsem vagyunk az intenzív benyomások hívei, mégis, ugyanezt a hatást szeretnénk elérni, akkor válasszunk lágyabb tónusokat a hangsúlyosabb dekorációhoz. A fal, a plafon és a padló színeiben is visszaköszönhetnek a természetesebb, semleges megoldások. Nyugodtan kísérletezzünk a szürke vagy a bézs különféle változataival, melléjük pedig párosíthatunk letisztult kiegészítőket a barna, a zöld vagy a homok elegáns árnyalataiban.

Hálószoba, a béke szigete

A hálószoba ezzel szemben egy meghitt, intim közeg, ahol a pihenésé, a feltöltődésé a főszerep, ezért itt a nyugodt, visszafogottabb színek a legideálisabbak. A világoskék kellemes, békés légkört teremt, emellett csökkenti a stresszt, különösen a fehér vagy más semleges árnyalatokkal kombinálva.

A zöld is ideális alternatíva lehet, hiszen frissességet és harmóniát sugároz, nem mellesleg elősegíti a mély alvást. A pasztellárnyalatokkal sem lőhetünk mellé, ez esetben jó választás lehet a világos rózsaszín és a halványlila, melyek ugyancsak pihentetőek és jó hatással vannak felfokozott érzelmeinkre. 

Dolgozószoba, avagy koncentráljunk!

A dolgozószoba színeinek ezzel szemben a koncentrációt és a produktivitást kell elősegíteniük. Használjunk itt a higgadt gondolkodást, a fókuszálást és a nyugalmat támogató színeket: világoskéket, zöldet, szürkét és bézst. A kiegyensúlyozott munkakörnyezet különösen fontos a végső eredmény szempontjából, ehhez azonban nem elég csupán alapárnyalatokat alkalmaznunk, egy-egy élénkítő részletet is be kell vinnünk a berendezésbe. 

LIVIA_SEHPA

Fürdőszoba, ahol a relaxációé a főszerep

Tisztaság és frissesség, ez jut először eszünkbe, ha a fürdőszobára gondolunk, elképzeléseinket pedig itt tudjuk a legegyszerűbben színekben is kifejezni. A fehér tisztaságot és egyszerűséget üzen, nem mellesleg tágas hatást kelt és jól kombinálható más, fürdőhelyiségbe illő naturális színekkel. Világoskék, türkiz, szürke és bézs árnyalatok – valamennyi a természet elemeit idézi és teremt ezáltal pihentető hangulatot a fürdőben, akár elegáns, akár modern berendezést álmodtunk meg magunknak. 

Konyha: finom ételek, jó beszélgetések

A konyha egy otthon igazi lelke, a családi étkezések, a finomságok mellett eltöltött vidám pillanatok központi helyszíne. Mivel ilyen vibráló térről van szó, a konyhában születő energiákat a berendezésbe is bátran belecsempészhetjük. A piros tónusai például serkentik az étvágyat – bár túlzott használata feszültséget is teremthet, ezért jobb, ha csak apróbb elemekben köszön vissza. 

A zöld, különösen a világosabb árnyalatok, frissességet és természetességet sugároznak, ami jól illik a konyha elsődleges funkcióihoz. A barna szín univerzális árnyalatai szintén jól érvényesülnek például egy étkező sarokban, de már néhány apróbb kiegészítővel, letisztult tálalószekrénnyel vagy egy tágas étkezőasztallal is melegséget teremthetünk az egész helyiségben. 

Kiemelt kép: Unsplash