———SZPONZORÁLT TARTALOM———
A stresszes hétköznapok egyik leggyakoribb kellemetlensége az álmatlanság. Mindannyiunk számára ismerős, hogy gyakran nem úgy telnek az éjszakák, ahogyan kellene, esetleg gondjaink lehetnek magával az elalvás folyamatával is. Bárányszámolgatás ide vagy oda, olykor neked is nehézségeid akadnak mindezzel?
Felgyorsult és stresszes világunkban különösen fontos, hogy kipihenten vágjunk bele a mindennapokba. A kialvatlanság okai összetettek és szerteágazóak lehetnek, sokan azonban nem is gondolnánk, hogy mennyi minden múlik a hálószoba kialakításán – vagyis könnyen meglehet, hogy nem a legpihentetőbb környezetben próbáljuk álomra hajtani a fejünket.
A nyugodt, rendezett és komfortos hálószoba elengedhetetlen eleme a kiegyensúlyozott éjszakai pihenésnek. Tanulmányok kimutatták, hogy az emberek jobban, mélyebben alszanak, ha hálószobájuk a kényelemre van optimalizálva. Mivel az alvás minősége és időtartama közvetlenül kapcsolódik a testi-lelki egészség más aspektusaihoz is, egy megfelelően berendezett tér a mindennapos stressz csökkentésében is segíthet.
Így lesz pihentető a hálószobád
Te is a pihenés szigetévé varázsolnád a hálószobádat? Ami a kisimult, kellemes ébredést illeti, szerencsére nem kell nagy vagy túlzottan bonyolult változtatásokra gondolni. Mutatjuk, hogyan hozhatod ki a maximumot egyszerűen a hálószobádból!
1. Gondoskodj a tiszta levegőről!
A rendszeres szellőztetés természetesen a hálószobában, illetve azon kívül is elengedhetetlen, hiszen segít eltávolítani a felgyülemlett port, pollent és egyéb – rossz közérzetért, légúti problémákért, fejfájásért és rossz alvásminőségért felelő – szennyeződéseket.
Friss levegő mellett az alvás is mélyebb és pihentetőbb lehet, tekintve, hogy a megfelelő oxigénellátás a test regenerációs folyamatait is támogatja. Szellőztetéssel ráadásul a magas páratartalmat is csökkenthetjük, ami segít megelőzni a penész kialakulását, valamint a kellemetlen szagok felhalmozódását.
És azt tudtad, hogy mindebben a növények is segítségünkre lehetnek? Amellett, hogy a szobanövények, dísznövények dekoratív elemei a lakásnak, és segítenek otthonos, barátságos légkört teremteni,
a méreganyagokat is képesek lehetnek kiszűrni a levegőből, elősegítve ezzel a kiegyensúlyozott alvást.
A NASA Clean Air Study felmérése szerint az alábbi növényekkel biztosan nem lőhetünk mellé, ha a pihentető alvás a cél:
- zöldike,
- anyósnyelv,
- szobafikusz,
- borostyán,
- szobapáfrány,
- aranypálma,
- vitorlavirág.
2. Figyelj a fényszintre!
A fény óriási hatással van a hangulatunkra és az alvási ciklusokra, ezért ha hálószobáról van szó, az ablakokon beáramló természetes fény mellett a mesterséges fényhatásokra is gondolnunk kell.
A megfelelően szabályozott fényviszonyok kulcsfontosságúak a nyugodt környezet kialakításához.
Míg a napfény segít szabályozni a cirkadián ritmust (az alvás-ébrenlétért felelő biológiai óránkat), addig a halvány, mesterséges fények a melatonin, vagyis az alvási ciklust irányító hormon termelődését serkentik, felkészítve ezzel szervezetünket az alvásra.
Az erős, kékes-sárgás színű mesterséges fények megzavarhatják ezt a folyamatot, ezért is fontos, hogy minimalizáljuk őket lefekvés előtt. A hálószobában különösen érdemes alacsonyan tartani a fényszintet, és a mennyezeti lámpa helyett olvasólámpát használni lefekvés előtt. Nincs redőnyöd, a beszűrődő hajnali fény pedig könnyen felébreszt? Akkor mindenképp gondoskodj sötétítő függönyökről, illetve, ha igazán biztosra szeretnél menni, használj kiegészítésként éjszakai szempárnát is!
3. A szín sem mindegy
Legyen szó kiegészítőkről, bútorokról vagy falakról, gondoltad volna, hogy az alvás minőségét még a hálószoba színei is befolyásolhatják? Az olyan nyugtató, természetes, melegséget sugárzó árnyalatok, mint a bézs, a homokszín, a világosbarna, a tört fehér, a lágy szürke, a világoskék, a halványzöld vagy a pasztellszínek, segítenek lecsillapítani az elmét lefekvés előtt, csökkentik a stresszt és fokozzák a relaxációt.
Az olyan energikus, élénk és stimuláló színek használatát, mint a piros, a lila és a narancssárga, inkább kerüld a hálószobában!
4. Fontos az ágynemű és az ágy minősége
A kielégítő alvás legfontosabb elemei természetesen a kényelem és komfortérzet, melyeket memória habszivacsokkal, párnákkal és matracbetétekkel is fokozhatunk. Ha nincs különösebb hát- vagy izomfájdalmunk, a legjobb az, ha közepes keménységű, testünk vonalait követő matracot választunk, hiszen nem túl puha, nem túl kemény, tehát amellett, hogy kényelmes, megfelelő alátámasztást nyújt a gerincnek is. Ha valamilyen izomzatot, gerincet érintő betegségben szenvedsz, kérd ki kezelőorvosod tanácsát a számodra legmegfelelőbb termékről, vásárlás előtt pedig minden esetben próbáld ki a kiszemelt matracot, hogy tényleg kényelmes-e számodra!
Az ágy minősége szintén kulcsfontosságú. Pihentető éjszakára számíthatunk, ha kényelmesen elférünk benne, masszív, nem nyikorog, a komfortérzetünket pedig tovább növelheti az ágykeret stabilitása és a jól megválasztott párna is. Azoknak, akik hasra fekve, illetve háton szeretnek szunyókálni, vékonyabb, akik pedig az oldalukra fordulva alszanak, vastagabb párnákra van szükségük, elősegítve ezzel a kényelmet és a gerinc egészségét.
5. Végezetül pedig: mindennek megvan a maga helye
Szokás mondani, hogy sok kicsi sokra megy – azaz jelen esetben tovább fokozhatjuk a harmóniát és a kényelmet, ha a hálószobánk kiegészítőire is figyelünk. Felmérések szerint az alvásminőség is jobb, ha rend van körülöttünk, így jól jöhet, ha minden hálószobai tárgyat rendszerezünk, és egy arra kijelölt helyen tárolunk.
Praktikus tárolóbútorokkal; gardróbbal és a komóddal könnyedén búcsút inthetünk a zsúfolt tereknek, az ágy melletti éjjeliszekrény pedig elérhető közelségben tartja a legszükségesebb, kényelmet és pihenést biztosító tárgyakat (pohár víz, ébresztőóra, könyv, gyógyszerek, olvasólámpa, stb.), amikért így az ágyból sem kell kibújnunk éjjel, illetve lefekvés előtt.
Kiemelt kép: Enza Home