Üres szobából lakályos kuckót: a lakberendezés 10 legfontosabb lépése

Ha elsajátítjuk az alapokat, bármilyen térből otthont varázsolhatunk.

—SZPONZORÁLT TARTALOM—

Álmaink otthonát megtervezni egyáltalán nem könnyű feladat. A világítástól kezdve a dekoráción át az álmennyezet vagy a padló színéig bezárólag számos tényezőt figyelembe kell venni. A lakás legyen kényelmes és hívogató, esztétikus, ugyanakkor praktikus. Legyen egy fal más színű, válasszunk nagy bútort vagy legyünk inkább minimalisták? Számos kérdésre kell válaszolni, de az alábbi tíz szempont remek kiindulópontot nyújt.

Kapcsolódjanak egymáshoz a helyiségek

Noha a lakberendezés területén is fontos az egyéni látásmód, ha a lakás egészét nézzük, érdemes a kohézió mentén gondolkodni. Harmonikus lesz az összhatás, ha az egyes helyiségeket hasonló formákkal, anyagokkal vagy épp a kiegészítő színek használatával tesszük egységessé. Ez természetesen nem azt jelenti, hogy minden szoba egyformának tűnik, hanem azt, hogy a helyiségek egy organikus egész részeit képezik, amelyek között könnyed az átjárás.

Hármas színszabály

A színpaletta meghatározása a lakberendezési folyamat első lépései közé tartozik, hiszen a színek alapvetően megteremtik a lakás hangulatát. Fontos a személyes választás, hiszen rengeteg időt töltünk otthon, ezért olyan árnyalatokat válasszunk, amelyektől jól érezzük magunkat. A szakemberek is javasolják a 60-30-10-es szabályt. Az elsődleges szín a domináns, ami általában egy semleges háttérszín. A másodlagos szín többnyire egy mélyebb vagy élénkebb árnyalat, ami élettelivé teszi a teret. A harmadik a kiemelő szín, leginkább egy szembeszökő árnyalat, ami felhívja valamire a figyelmet.

A kis tér hatékony maximalizálása

A bútorok elrendezésének gondos megtervezésével elérhetjük, hogy a kis tér nagy szobává váljon. Érdemes ügyelni arra, hogy ne toljunk rá mindent a falra, mert így kisebbnek és zsúfoltnak tűnik a szoba. Ehelyett a tágas és természetes érzés megteremtése érdekében hagyjuk áramlani a teret az egyes tárgyak között. A sötét színektől sem kell megijedni, a közhiedelemmel ellentétben jól működhetnek kis térben, mivel elrejtik a határvonalakat.

Figyeljünk a minta méretére

A tapéta kiválasztásakor a szubjektív ízlésünk mellett célszerű figyelembe venni az adott helyiség méretét. A kisebb minták jól funkcionálhatnak a nagyobb szobákban, a kisebb tereket viszont összenyomhatják. A nagyobb minták a legtöbb helyiségben remekül mutatnak, de a világításra is gondolni kell, hiszen befolyásolhatja a tapéta színeit.

Törekedjünk felfelé

Nem túl magas mennyezet esetén praktikus megoldás lehet, ha alacsonyabb bútorokat, például kanapét és dohányzóasztalt, választunk, hogy ezzel is megteremtsük a magasság illúzióját. Ha mindezeket magas, vékony könyvespolcokkal kombináljuk, az garantáltan felfelé vonzza a tekintetet.

Adjunk helyet a kanapénak

A kanapé nappaliban való elhelyezése kulcskérdés. Ökölszabályként hagyjunk kb. 45 centit a dohányzóasztal és a szófa között. Az ennél kisebb tér fojtogatónak tűnhet, a nagyobb viszont kényelmetlen lehet, ha egy könyvéért vagy a pohárért nyúlunk. Figyeljünk rá, hogy az asztal ne uralja a teret. Ideális arányoknál az asztal a kanapé hosszának maximum a kétharmada.

Mindenhol legyen főszereplő

Minden helyiségnek szüksége van egy központi darabra, ami meglepő, örömet okoz és hatást ér el. Ez lehet egy merész színű, túlméretezett bútor, egy pazar szőnyeg, egy eltérő színű fal vagy egy műalkotás – bármi, ami azonnal feltűnik a belépő vendégnek, és ellopja a rivaldafényt a többi darabtól.

Prémium és fenntartható anyagok

A gyönyörű dizájn mit sem ér tartósság nélkül, ez különösen igaz a lakberendezés területén. Kiváló minőségű prémium anyagok alkalmazásával nem csupán az időtállóságot garantálhatjuk, de elkerülhetők a gyakori felújítások is. A minőségi bútorok használatával ráadásul finom luxust is csempészhetünk a mindennapokba.

Rétegzett világítás

A világítás az egyik legmeghatározóbb, látványos része a lakásnak, amely kiemeli a jellegzetességeket. Kettős célt szolgál: praktikus és dekoratív, mint egy jól szabott ékszer, mely az utolsó simítást adja. Érdemes ötvözni a természetes és mesterséges fényeket, hogy minden tér hívogató legyen. Különösen ajánlott a rétegezett világítás alkalmazása, tehát bátran kombináljuk a fali és asztali lámpákat spotlámpákkal vagy állólámpákkal.

Személyesség

Végig tartsuk szem előtt, hogy a trendek helyett igazodjunk a személyes ízlésünkhöz, végtére is a saját otthonunknak minket kell tükröznie. Otthonosságot leginkább az egyéni megoldásokkal teremthetünk: fotókkal, lakástextíliákkal, lámpaernyőkkel, növényekkel vagy egyedi dekorációs ötletekkel.

Kiemelt kép: Enza Home