Boot Camp
Ha mindig szerettél volna egy igazán kemény edzést kipróbálni, ahol nem a külsőségek, hanem a teljesítmény számít, akkor a boot camp neked való. Az edzés az amerikai tengerészgyalogság erőnléti kiképzési módszerein alapul, olyan gyakorlatokat vonultat fel, amiket a kőkemény katonák nyomnak – persze egy kicsit leegyszerűsített formában. Az edzés futásokból, utánzójárásokból, páros és saját testsúlyos feladatokból, core-tréningből és anyagcserepörgető gyakorlatokból áll, és olyan eszközöket is használhatsz az edzés során, mint a TRX, a medicinlabda, a gumikötél, a gumiabroncs, de még az olyan tereptárgyak, mint a pad és a fa is segítségedre lesznek a gyakorlatok elvégzésében.
Kinek ajánlott?
Aki intenzív, hatékony, mégis szórakoztató edzésre vágyik, szeretné fejleszteni az állóképességét, növelné az erejét és felpörgetné az anyagcseréjét. Motiválja a társaság, és ösztönzi, hogy edzésről edzésre többet kell kihoznia magából.
Miért érdemes ezt választani?
Nagyon hatékony edzésforma, egyszerre segít az alakformálásban, a zsírégetésben, erősíti az izomzatot, a csontozatot, és növeli a mindennapi élethez szükséges teljesítőképességet is. Ha kőkeményen végzed, és igyekszel a legtöbbet kihozni magadból, a 80-90 perces óra alatt akár 700 kalóriát is elégethetsz.
Mi kell hozzá?
A tested, az elszántságod, és kényelmes sportruha, amiben bátran lefekszel a földre, valamint egy kényelmes, strapabíró, a bokát jól tartó sportcipő. Vigyél magaddal egy törölközőt is, mert ömleni fog rólad a víz az edzés alatt, és a folyadékpótlásról se feledkezz meg.
Ahol kipróbálhatod: www.bootupnetwork.hu, www.eddzazeletedert.hu/boot-camp
Túra és teljesítménytúra
Egyedül vagy többen, kényelmesen kirándulva vagy a teljesítményre koncentrálva, saját útvonalon vagy kijelölt nyomvonalon haladva: egy biztos, túrázni jó! Egyszerű és nagyszerű mozgásforma, ahol „csak” gyalogolni kell, méghozzá a természetben, friss levegőn. Nekivághatsz úgy is, hogy csak kirándulsz egyet, vagyis te találod és jelölöd ki az útvonalat egy térkép vagy GPS segítségével. De jó alternatíva a teljesítménytúra is, ahol szervezett keretek között, előre kijelölt útvonalon, itinerrel (túratérképpel) a kezedben, fix ellenőrző pontokat érintve teszed meg a túratávot. Kapsz frissítőt is, és ha a megadott szintidő alatt teljesíted a túrát, a célban oklevél és kitűző lesz a jutalmad.
Kinek ajánlott?
Kortól és nemtől függetlenül bárki belevághat a rendszeres túrázásba, hiszen csupa jótékony hatása van. Fontos azonban, hogy erőnlétednek és állóképességednek megfelelően válassz túraútvonalat, a hosszára, a szintemelkedésre és a terep nehézségére is figyelj! Magyarországon számtalan csodás táj és terep létezik, ezek felfedezésére kiváló lehetőséget kínál egy-egy túra teljesítése.
Miért érdemes ezt választani?
A terepen gyaloglás jól átmozgatja a testet, formálja az izmokat, főként a lábat és a feneket, emellett a karokat is erősíti. A túrázás jó kardiomozgás, felpörgeti és erősíti a szívet, növeli a tüdőkapacitást, ezek segítségével javítja a test vérellátását. Az állóképességet is hatékonyan fejleszti, ha rendszeresen űzöd – persze a fokozatosság elvét betartva. A tereptől és a haladási tempótól függően óránként 300-400 kalóriától szabadulhatsz meg túrázás közben.
Mi kell hozzá?
Kényelmes, strapabíró túraruha, valamint szél- és esőálló dzseki, sportsapka, kesztyű és napszemüveg is jó, ha van a táskádban, és a kullancs elleni védekezésről se feledkezz meg! Legyen nálad folyadék és egy kis harapnivaló, vigyél magaddal telefont, iratokat, GPS-t vagy térképet is.
Ahol kipróbálhatod: www.teljesitmenyturazoktarsasaga.hu/naptar
Egyik sportot sem érzed igazán magadénak? Akkor lapozd fel a Nők Lapja Psziché 2016/5. számát, ahol még több szabadtéri mozgásformát ajánlunk!
Szöveg: Balla Hajnalka
Fotó: Thinkstock