Egy makacs nátha erősen hátráltathat bennünket a mindennapokban, szerencsére azonban léteznek olyan alternatív megoldások, amelyekkel gyorsan pontot tehetünk a megfázás végére.

A nátha évszaktól függetlenül megkeserítheti az életünket, de tél végén, kora tavasszal szinte elkerülhetetlen. Tombol az influenza, itt van már a HMPV, biztosan köztünk van még a Covid is, rengeteg kórokozó okolható a felső légúti, náthaszerű tünetekért. Az alábbi kipróbált természetes módszerek nem csak a védekezésben és megelőzésben, de a kellemetlen tünetek enyhítésében is sokat segíthetnek.

Természetes módszerek nátha ellen

1. A rózsaszín himalájai só felmelegítve olyan anyagokat bocsát ki magából, amelyek megszűrik a baktériumokat a levegőben, ezáltal pedig segítenek tisztán tartani a légutakat.

A sóterápia előnyeit általában asztmások és kisgyerekes szülők szokták kihasználni, de nekem az a tapasztalatom, hogy felnőttként is hatékony segítség lehet nátha, illetve hörghurut esetén. Tavaly hónapokon keresztül újra és újra visszajött a köhögésem egy csúnya megfázás után, és ez volt az egyetlen, ami segített. Állandó vendége lettem az otthonomhoz közeli sóbarlangnak, de beszereztem egy sópárnát is a már meglévő sólámpám mellé. Nekem bevált.

2. A citrusos illóolajok, illetve a teafa fertőtlenít, míg az eukaliptusz megtisztítja a légutakat.

Nem szabad lebecsülni az illóolajok erejét, a 100%-os aromák tényleg képesek a szoba levegőjét tisztán tartani – ez különösen akkor hasznos, ha többen is betegek épp a családban. Ami az eukaliptuszt illeti, orrdugulás ellen ez a leghatékonyabb természetes módszer, nekem még a háziorvos is ezt ajánlotta orrcsepp helyett.

3. A levendula megnyugtatja a légutakat és segít az elalvásban, ezért érdemes a párnánk közelébe tenni egy illatosított zsákot.

természetes módszerek nátha ellen

Nátha ellen csodákra képes a sós víz (Fotó: Thinkstock)

Jobbat mondok, kapható már levendulával és himalájai sóval töltött párna. Ugyan elég kemény, ezért nem kényelmes ráfeküdni, de közvetlenül az arc mellé téve tényleg csillapította a köhögőrohamot, ami korábban folyton rám tört elalvás előtt.

4. A megemelt testhelyzet szabadon hagyja a légutakat.

Igaz. Ha még egy plusz párnát teszünk a fejünk alá, a testhelyzetünk megváltozik, a légutak megnyílnak, a levegő sokkal szabadabban áramlik a tüdőbe és a fojtogató köhögési inger is csillapodik némiképp. Ha elalvási gondjaitok vannak a megfázás alatt, ezt a módszert érdemes kipróbálni.

5. Orrdugulás ellen hatékony segítség az orrjáratok sós vízzel történő átmosása.

Őszintén megmondom, én ezt nem próbáltam, irtózok ugyanis attól, hogy víz menjen az orromba. Viszont a környezetemben többen is esküsznek rá: mindenkitől azt hallom, hogy sokkal jobb, mint bármelyik orrcsepp, csak nem szabad túl hosszan alkalmazni.

Természetes módszerek a náthás tünetek enyhítésére

6. A sós fürdő megszabadítja a szervezetet a méreganyagoktól és a baktériumoktól.

Kétségtelen, hogy a forró, sós fürdő nátha idején maga a megváltás, de valójában azért is hasznos, mert segít a szervezet megtisztulásában. 10-15 perc fürdőzés megnyugvást hoz és ellazítja a testet, de csak akkor szabad bevetni, ha nincsen lázunk. Én stresszes napokon is gyakran szoktam magam ilyen módon kényeztetni, mert feloldja a testben az összes izomcsomót és segít a relaxálásban. :)

7. Az infralámpa segít az arc-, a homlok- és az orrüreg megtisztításában, a hurut feloldásában, a torokfájás csillapításában és a hörgők megnyugtatásában is.

Ez pontosan így van. Az infralámpa melege segít a fent említett tüneteket mérsékelni és megszüntetni, ám ehhez arra van szükség, hogy naponta többször is alkalmazzuk. Én személy szerint reggel és este szoktam használni, néhány perc az adott területen egy-két nap alatt érezhető eredményt hoz.

8. A meleg vizes palack feloldja a hurutot.

A meleg remek ellenszer, ha a hurut nem akar felszakadozni. Ilyenkor lefekvés előtt kevés mentolos balzsamot kenek a mellkasomra, majd ráterítek egy kéztörlő kendőt és úgy helyezem rá a melegvizes tömlőt. A hideg és a meleg ellentétes hatása tapasztalataim szerint perceken belül könnyít a légzésen.

9. A páratartalom növelése segít a nyálkahártyát nedvesen tartani.

Az édesanyám mindig azt mondta, hogyha megfázok, tegyek egy tál vizet a radiátorra és cseréljem akár napjában többször is, mert a száraz levegő csak még tovább szárítja a nyálkahártyát. Igaza volt. Amikor száraz köhögés gyötör, mindig bevetem ezt a trükköt, mert ha magasabb a páratartalom, akkor ritkábban riadok fel éjszaka arra, hogy fojtogat a köhögés.

Szöveg: Debreceni Andrea

Fotó: Thinkstock