Bazsalikom
A fűszeres illatú bazsalikom nem csak a leves ízesítésére alkalmas. A gyógynövényből készült tea mindennemű gyomorbaj ellen hatékony segítség: többek között bélrenyheségre és puffadásra is szokták ajánlani, de étvágygerjesztőként is hathat, sőt, a köhögést is csillapítja a benne található illóolajoknak köszönhetően.
Borágó
A borágó kék virágát elsősorban saláták és sütemények díszítésére használják, pedig remek vízhajtó hírében áll: vese- és hólyagbántalmak esetén kifejezetten ajánlott belőle teát készíteni. Mindemellett szorongásoldásra is szokták használni, sőt, borogatásként a gyulladt és száraz bőr ápolására is tökéletes.
Citromfű
A kellemes aromájú citromfüvet általában szárnyas- és vadhúsízesítés esetén vetjük be, de gyógyászati szempontból is hasznos kis növény. A leveléből készült tea szélhajtó és izzasztó hatású, ráadásul megnyugtatja a megviselt idegeket, ezért stresszes helyzetekben ajánlott a fogyasztása.
Édeskömény
Köhögés, rekedtség és nátha esetén érdemes az édesköményt bevetni, mert a belőle készült főzet néhány nap alatt elbánik a tünetekkel. Az édesköményt szokták egyébként jóllakottságérzés esetén is használni, mert serkenti a bélműködést és ezzel együtt az emésztést is.
Fekete nadálytő
Zúzódások, törések, égési sérülések, duzzanatok, rándulások és ficamok – a fekete nadálytő csodaszámba megy, ha ezeknek a gyógyításáról van szó. Ám mivel a hatását nagyon gyorsan kifejti, ezért csak akkor szabad alkalmazni, ha meggyőződtünk arról, nincs olyan ellenjavallat – például terhesség vagy elcsúszott csont – ami miatt nem szabad használni.
Izsóp
Az izsópból készült tea izzadásgátló és gyulladáscsökkentő hatással is bír, sőt, a hurutos eredetű nyavalyákra is gyógyír. Magas vérnyomás esetén azonban tilos alkalmazni, mert még inkább megdobhatja az értékeket. Mellesleg a gyomorbajok esetén sem árt belőle kortyolni, ugyanis köztudottan helyre teszi a „berendezést”, akárcsak az abszint, aminek ez az egyik fő alkotóeleme. ;)
Kakukkfű
Ha nincs étvágyatok, kortyolgassatok kakukkfűből készült teát, mert nem csupán serkenti a gyomorműködést, de étvágygerjesztő hatása is van. Persze köhögéscsillapító tulajdonságát sem szabad elfelejteni, hörghurutnál és váladékoldásnál ennél hatékonyabb természetes alternatíva nem létezik.
Kamilla
Az orvosi székfűként is ismert virág univerzális gyógynövény, amit gyakorlatilag minden panaszra használhatunk. Hatékony gyomorrontás és gyulladások estén, gyógyítja a száj nyálkahártyáját, ugyanakkor teaként fogyasztva a csecsemők hasgörcsére is megoldást kínál.
Kapor
A kapor baktériumölő hatása nem mindennapi, ezért gyomor- és bélbajok idején nagy segítséget nyújthat. Hatékony mindemellett a szívbetegségek és a vérnyomásproblémák kezelésében is, de az inzulintermelésre szintén hatással van, ezért – mértékkel – a rakoncátlan vércukorszint beállítására is ajánlják – a tökfőzelék ízesítése mellett. ;) Persze a cukorbetegek nem árt, ha kikérik a fogyasztásáról az orvos véleményét.
Körömvirág
Ha sebek vagy fekélyek lepik el a testet, esetleg viszkető kiütések, akkor a körömvirágból készült borogatás lesz a legjobb barátunk. A benne található anyagok elősegítik a hegesedést, ráadásul nyugtatják is egyúttal a bőrt. A gyógynövény belsőleg szintén lehet alkalmazni, a virág forrázata emésztésjavító és gyomorfekély esetén is hasznos.
Levendula
Köztudott, hogy a levendula illóolaja feszültségoldó hatású, gyakran szokták fürdővízbe is szórni a virágait, hogy megnyugtassa az idegeket, sőt, maga az illóolaj a szúnyogcsípések miatt kialakult viszketést is csillapítja. Emellett görcsoldó szerepben is eredményes, ilyen eredetű panaszok esetén előszeretettel alkalmazzák az alternatív gyógyászatban.
Menta
Édességek, saláták és jeges italok ízesítésekor a menta nagy kedvenc, de hűsítő és fertőtlenítő hatását érdemes más területen is kihasználni. Például emésztőrendszeri bajok esetén: a menta megnyugtatja a háborgó gyomrot, megszünteti a puffadást és a hányingert, de többek között az epeproblémákat is orvosolja. A népi gyógyászat szerint menstruációs görcsöket is lehet vele csillapítani, ami szintén nem utolsó szempont.
Orvosi zsálya
Az orvosi zsálya forrázata illóolajban és cseranyagban gazdag, ezért szájbetegségek esetén, valamint a torok és a garat problémáinál szokás öblögetni a forrázatával – maguk az orvosok is gyakran ajánlják, ha ilyen jellegű gonddal fordulnak hozzájuk. Emellett a kóros izzadás megszüntetésére is kiváló, elég a forrázatát a fürdővízbe beleönteni és abban megmosakodni, már egy-két alkalom után lehet a változást észlelni.
Rozmaring
A zsíros húsok ízesítéséhez szerintünk a rozmaringnál keresve sem lehet jobbat találni, de legalább ennyire hasznosnak tartjuk akkor is, ha fájdalomcsillapításról van szó. A növényben található illóolajok a reumás eredetű illetve a menstruációs fájdalmak ellen hatásosak. Egyszerűen csak dörzsöljétek növény levelét a kívánt helyre, hogy kioldódjanak belőle a hasznos anyagok és várjátok a hatást. :)
Sarkantyúka
A sarkantyúka magja olyan antibiotikumot tartalmaz, ami nem károsítja a bélflórát, ezért gyakran vetik be fertőzéssel járó kórságok esetén. Ugyanakkor vérképző hatásáról sem szabad megfeledkezni: nagyobb vérzéssel járó sérülések esetén érdemes belőle teát készíteni, hogy pótoljuk az elveszett mennyiséget.
Amennyiben komolyabb problémával álltok szemben, mindenképpen forduljatok orvoshoz!
Szöveg: D.A.
Illusztrációk: Thinkstock, Wikipédia