Retinol a ráncok ellen
A szépségápolási márkák sorra dobják piacra a retinol tartalmú készítményeiket, nem véletlenül. Az A-vitamin egyik vitamerje az egyik leghatékonyabb ránctalanító, antiaging hatóanyag, ami kiemelten fontos szerepet játszik a bőr fiatalságának megőrzésében. A retinol lelassítja a szervezetben a kollagén lebomlását, és serkenti az új kötőszövetrostok képződését a bőr mélyebb rétegeiben, valamint növeli a szervezetben az enzimaktivitást és javítja a sejtmegújítást is.
C-vitamin nemcsak az egészségért, a szépségért is
Gyermekkorunktól kezdve mindenhonnan azt halljuk, mennyire fontos a szervezetünknek a C-vitamin, ami nemcsak az egészségünknek tesz jót, hanem a szépségünknek is. Jobb, ha mostantól sokkal több paprikát, brokkolit és epret eszünk, hiszen ezekben a zöldségekben és gyümölcsben rengeteg a C-vitamin, ami nélkülözhetetlen a sejtmegújulási folyamatban, és képes felvenni a harcot a bőrkárosító szabad gyökökkel szemben is, amelyek a bőröregedés elsődleges okozói. Nyáron különösen fontos a bevitele: a C-vitamin képes halványítani a barna foltokat, elszíneződéseket és a napsugarak miatti egyéb bőrkárosodásokat is.
Beszéljünk a cinkről!
Hogy mi mindenre jó a cink? Sokan nem is gondolnák, de a cink segít a szervezetnek a kollagén előállításában, és felgyorsítja a bőr gyógyulási folyamatát is. Ha a szervezet cinkhiányos azonnal jelentkeznek a tünetek: elhúzódó sebgyógyulás, hajhullás, pattanásos, zsíros bőr. Ilyenkor együnk minél több szezámmagot, tökmagot, húsokat és halat. A cink részt vesz a szervezet immunvédelmében, de segít a szabadgyökök elleni harcban is.
A bőrserkentő kén
Amellett, hogy segít megszabadulni a szervezetben felgyülemlett méreganyagoktól, a kollagénrostok egyik építőköve is a kén. Csökkenti a bőr faggyútermelését, serkenti megújulóképességét és ami szintén nagyon fontos, hogy gátolja a pórusaink eltömődését. A kén hatására az arcunk sokkal üdébb és kipihentebb lesz. Ha zsírosodásra hajlamos a bőrünk, érdemes kipróbálnunk a kénes arcpakolást, ami csökkenti a faggyúmirigyek túlzott működését.
Kurkuma, a kakukktojás
A gyulladáscsökkentő hatású fűszernövény kicsit kilóg a sorból, hiszen ez egy fűszer, de mellette szól, hogy már őseink is használták a gyógyászatban.! A kurkumában lévő kurkumin antioxidáns, hasonló a C- és E-vitaminban található antioxidánsokkal, így véd a szabadgyök-molekulák ellen, amelyek sejtkárosodást okoznak, öregedésgátló (a bőrön megjelenő pigmentfoltok, elszíneződések is halványíthatók használatával), sőt a terhesség okozta striákat is eltüntethetjük a rendszeresen alkalmazott kurkumás pakolással.
A bőr hőse, a hialuronsav
A szervezetben is termelődő vízmegkötő hatású természetes szénhidrátot az utóbbi időben a modern kozmetológia első számú alapanyagaként tartják számon. A hialuronsav kitölti a helyet a szövetrostok között, és így biztosítja, hogy a bőr üdének tűnjön, illetve kellően rugalmas maradjon. A zselészerű anyagot a kötőszöveti sejtek termelik, hogy síkosítsák az ízületeinket, vizet kössenek meg és ezzel simábbá tegyék a bőrünket. A hialuronsav termelődése a szervezetben a húszas éveink után csökkenni kezd, de szerencsére a legtöbb öregedésgátló krémben már megtalálható, így akár mesterségesen is bevihetjük a szervezetünkbe.
A Nők Lapja Szépség különszámában még több szépségápolással és egészségmegőrzéssel kapcsolatos cikket olvashattok. A magazint 2018. április 19-től keressétek az újságosoknál!
Szöveg: D. E.
Fotó: Thinkstock