Az érzelmileg bántalmazó emberek…
Nem vállalnak felelősséget a cselekedeteikért, közben mindenért a másikat hibáztatják
Az érzelmileg bántalmazó ember ritkán viselkedik felelősségteljesen, sőt az a taktikája, hogy a másikat vonja felelősségre és általában őt hibáztatja minden balul elsült dologért, elhomályosítja a valóságot, eltorzítja az igazságot. A probléma tárgya a veszekedés során már-már irrelevánssá válik, hiszen az érzelmileg bántalmazó fél mindenáron hárít.
Eleinte nagyon szeretnek és fontos nekik a kötelék, de ez sajnos nem tart sokáig
A bántalmazó fél pontosan tudja, hogyan adjon meg minden a másiknak az első hónapokban vagy akár évben, hogy maximálisan megnyerje őt. Kiválóan képes manipulálni és eléri, hogy a párja ragaszkodjon hozzá, sőt mélyen szerelmes és szinte függő legyen a kapcsolattól. Amit a félrevezetett társ eleinte féltékenységként értelmez, az idővel állandó ellenőrizgetéssé fajulhat, ezzel pedig csökken az önértékelés és önbizalom szintje is.
Megsemmisítik a partnerük erősségeit, és minimálisra csökkentik a motivációjukat
Előfordul, hogy sikereket ér el az életben a lelkileg sakkban tartott társ, ilyenkor a domináns partner dicséret és őszinte öröm helyett például ilyesmivel rendezi el az ügyet: „Nagy ügy, erre más is képes”. Nem tudja, vagy inkább nem akarja kellőképpen értékelni a másikat, sok esetben lenézi őt és a képességeit, ezzel pedig önmagát igyekszik feljebb helyezni. Féltékeny, nem fogadja el a partnere véleményét, nem hallgat rá, hiszen csak az a jó és a helytálló, amit ő gondol.
Kiborulnak és összevesznek a másikkal, ha az nem ért velük egyet
A lelki terrorista nem viseli el a nézeteltéréseket és azt, ha a társa nem ért vele egyet, önálló gondolatai vannak. Irányítani akar mindenáron, ezért gyakran haraggal és megfélemlítéssel reagál, és azzal vádolja meg a másikat, hogy hálátlan és nem tartja tiszteletben az érzéseit.
Kifogásokat gyártanak a pusztító viselkedésük miatt
Mindig van kifogása és mindent meg tud magyarázni, diplomatikusnak hat és olyan észérveket sorakoztat fel, hogy még a másikban kelt bűntudatot. Ezzel egyenes az út a megbocsájtáshoz, aminek következtében csak nő a bizonyosság arról, hogy legközelebb is alkalmazhatja ezt a fajta viselkedést.
Igyekeznek elválasztani a párjukat a családjuktól és a barátaiktól, amivel teljes függést alakíthatnak ki
Az érzelmileg visszaélő partner szisztematikusan és szándékosan megpróbálja elválasztani a másikat a külső támogatást jelentő kapcsolatoktól. Ezzel az a célja, hogy a partnerét csakis „magának tudhassa”, és senki se befolyásolhassa a gondolkodását és a közös életüket, csak ő maga. Minél több embertől szigeteli el az ilyen ember a párját, annál nehezebb lesz a reális világhoz, külső erőforrásokhoz és segítséghez való kapcsolódás.
Irreális elvárásaik vannak a társuk és a kapcsolat irányába
Hatalmas elvárásai vannak a partnerétől, ragaszkodik ahhoz, hogy minden idejüket együtt töltsék, és a másik mindent félredobjon az ő igényei miatt. Nem elégszik meg semmivel sem, nem veszi észre az óriási erőfeszítéseket és próbálkozásokat, és gyakran – ha nem mindig – elvárja a másiktól, hogy ugyanazon a véleményen legyen, mint ő. Ha ez nem így történik, akkor dühös lesz.
A Nők Lapja Psziché magazinokban további párkapcsolati témájú cikkeket olvashattok.
Szöveg: L. J.
Nyitókép: Thinkstock