Sokan vagyunk rabjai az okos eszközöknek, és szinte már észre sem vesszük, hogy a valódi, emberi kapcsolataink megváltoznak, gyakran pedig már nem is figyelünk fel az apró, mégis lényeges dolgokra az életben. A Psychology Today cikke új kutatásokra hivatkozik, amik bebizonyították, hogy javíthatunk a memóriánkon, sőt még az intelligencia szintünkön is, ha odafigyelünk arra, hogy naponta „külön időt” töltsünk a kütyüinktől. Akárhogy is nézzük, ehhez a feladathoz szükségünk van szabályokra. Lássuk, mit tehetünk!
Távol a kütyüktől
Érdekes dolog, én például már sokszor megfigyeltem magamon, hogy ha egy légtérben, méghozzá látótávolságban van a mobilom, akkor akaratlanul is, mintegy pótcselekvésként a kezembe veszem és elkezdem nyomkodni. Nem várok üzenetet, nem várok új híreket, se hívást, mégis sokszor azon kapom magam, hogy csak görgetek, görgetek, görgetek…
Ha ti is sokszor kerültök ebbe a helyzetbe, akkor egyszerűen csak tegyétek a lakás másik helyiségébe, esetleg egy magasabb polcra a telefont! Ha nem látjátok, nem nyúltok majd utána lépten-nyomon. Ezzel a társas interakcióitokon is javíthattok, valamint rávehetitek magatokat arra, hogy mással foglalkozzatok.
Kevesebb érintés
Ti hányszor veszitek a kezetekbe egy nap a mobilotokat? Gondolkoztatok már ezen a kérdésen, esetleg megpróbáltátok megfigyelni? Valószínűleg szomorú eredményt kapnátok, ahogy én is.
Mit tehetünk? Semmiképpen se használjuk a kütyüinket unaloműzőként akkor, amikor például a buszra várunk, sorban állunk a boltban vagy éppen a postán. Nem kötelező azonnal elővenni és pörgetni a telefonotokat, rendezzétek inkább a gondolataitokat, vagy tervezzétek meg a következő napokat fejben! Én például, amikor hazafelé tartok a szerkesztőségből, tudatosan nem veszem ki a telefonomat a táskámból az út alatt. Próbálom inkább kiszellőztetni a fejem és rákészülni az esti teendőkre, a pihenésre.
Offline üzemmód és az értesítések kikapcsolása
Észrevettem magamon, hogy ha egész nap be van kapcsolva az internet a telefonomon, akkor sokkal többször veszem a kezembe. Ennek egyszerű az oka: pittyeg, ha üzenetet vagy értesítést kapok. Sokszor csak egy like, esetleg egy eseménymeghívás a csipogás oka, de máris arra kényszerít, hogy nézzem meg, mi történt. Ilyenkor pedig kezdődik minden elölről: ismét csak görgetek, görgetek és görgetek…
Ismerős a dolog? Mindezek fényében szerintem jobb, hogy ha csak akkor kapcsoljátok be a netet, amikor valamit konkrétan meg szeretnétek nézni. Ha viszont nem bírjátok ki, vagy a munkátok miatt fontos, hogy egész nap online legyetek, akkor legalább az értesítéseket kapcsoljátok ki! Sokat köszönhettek majd ennek az apró kis beállításnak.
Szemvédelem funkció ON
Mivel amúgy is rossz a szemem, és gyakran megfájdul, illetve könnyezik a képernyők erős fénye miatt, ezért a telefonomon egy esti mobilozás alkalmával bekapcsoltam a szemvédelem funkciót. Másnap reggel nagyon furcsa volt a látvány, hiszen a kütyüm szép színei fakult sárgává változtak. Végül mégis egész napra úgy hagytam, aztán annyira megszoktam, hogy el is felejtettem kikapcsolni. Ma már viszont ezzel a funkcióval is hamar el tud fáradni a szemem, ilyenkor pedig gyakran eszembe jut, hogy mennyire káros még egy ilyen, letompított üzemmód is. Ennek a tapasztalatnak köszönhetően sokkal kevesebbet olvasok például az okos eszközön, és amint valamilyen kellemetlenséget érzek a szememnél, azonnal le is teszem.
Igyekezzetek odafigyelni arra, hogy milyen tüneteket produkál a szervezetetek telefonozás közben! Ha kell, vegyétek lejjebb a fényerőt, vagy ha nem akartok erre figyelni, állítsátok be az automatikus fényszabályozást! És igen, ha fáj, szúr és ég a szemetek, rögtön tegyétek el az eszközt!
Fizikai és mentális egészség
A nyak, a hát, de még a kezek is terhelésnek vannak kitéve okos eszközeink használata közben. A fizikai elváltozások mellett a depressziós és a szorongásos megbetegedések kialakulása is párhuzamba hozható a kóros kütyühasználattal. Az állandó összehasonlítgatás másokkal, a filtereknek köszönhető tökéletes fotók nézegetése és a like-ok vadászata egyértelműen negatívan hat az önképünkre és önbizalmunkra. A felsoroltak mellett alvászavarok is jelentkezhetnek, hiszen a késő estig tartó olvasás, a videók nézése, esetleg a közösségi oldalak böngészése nem éppen a nyugalom megteremtésének feltételei. Ebben az időszakban már kapcsoljátok ki a készülékeiteket, és hangolódjatok inkább a pihenésre!
Nem kell minden pillanatot megörökíteni!
Tényleg nem! Gyakorló „nem mindent lefotózó” emberként mondom, hogy sokkal jobb dolog az adott helyen és időben megélni a pillanatot, mint később otthon végignézni az elkészült képeket, és nem is emlékezni arra, hogy éppen milyen élmény társult hozzá. Felnőtt emberek vagyunk, senkinek sem kell bizonyítanunk! Tegyétek fel magatoknak ti is a kérdést: a közösségi médiában mutat majd jól a megélt pillanat, vagy a szeretteinkkel közös emlékek között?
Példamutatás
Amikor hazautazom a családi házba – vagy egyáltalán gyerekek közelében vagyok – próbálok odafigyelni arra, hogy minél kevesebbet legyen a kezemben a mobilom. A 8 éves öcsém éppen abban a korban van, amikor érdeklődik az online világ és a videojátékok iránt. Éppen ezért nem szeretném neki azt a képet mutatni, hogy mobillal a kézben élet az élet. Igyekszem sokat játszani vele, inkább mesét nézünk a tévében vagy kimegyünk a szabadba.
Sose felejtsétek el, hogy a gyerekek mindenben a felnőtteket próbálják utánozni. Mutassatok példát nekik, ebben is!
Szöveg: Légrádi Júlia
Nyitókép: Thinkstock