Az egészségünkre és az életmódunkra nemcsak a sporttal, de megannyi apró trükkel is odafigyelhetünk. Személy szerint a mértékletesség híve vagyok, de arra is odafigyelek például, hogy mit, mivel és leginkább mikor eszem. Kerülöm a cukros italokat, továbbá igyekszem a napi ajánlott folyadékmennyiséget víz formájában bevinni a szervezetembe. Így a téli időszakot általában egész jól megúszom. Bár bevallom, egy-két kiló azért rám is felkúszik a legnassolósabb szezonban…
Trükkök, amiktől jobban érezhetitek magatokat a mozgáshiányos hónapokban is:
Lassítsatok le!
Akármit teszünk a nap során, azt többnyire gyorsan tesszük. Nem tudunk megállni, amit egyaránt köszönhetünk a teendők sokaságának és az életritmusunk elképesztő felgyorsulásának. Legalább akkor lassítsunk és szálljunk ki a mókuskerékből, amikor eszünk! Nálam az étkezés – leginkább a vacsora – olyan akár egy rítus: megpihenek és örülök a finom ételnek. Tegyétek ti is különlegessé, sőt pihentetővé az étkezéseket!
Teremtsetek nyugodt környezetet az étkezésekhez!
A fenti gyakorlat megvalósulásához nem árt kialakítani egy nyugodt közeget is. Ha napközben nincs lehetőségetek ilyesmire, akkor próbáljátok meg a reggelik és az esti étkezések alkalmával megteremteni ezt. Hogy mi kell hozzá?! Nekem például az, hogy kiűzzem a fejemből a feladatok sokaságának még a gondolatát is, és a stresszt egy lazább hangulatra cseréljem. Amikor hazaérek a munkából egy forró zuhannyal váltok át ebbe az állapotba.
A kevesebb néha több
Egy-egy fárasztó és hosszú nap után hajlamosak lehetünk korgó gyomorral rávetni magunkat a hűtőre, és az egész napos önmegtartóztatást egy hatalmas lakomába fojtani. Ezzel viszont csak árthatunk a szervezetünknek. Figyeljétek a testetek jelzéseit és inkább egyetek többször keveset!
Gyorséttermek helyett saját konyha
Néha én is elcsábulok egy-egy illatos menü láttán, de alapvetően igyekszem otthon főzni, az ételekhez pedig igyekszem gondosan összeválogatni a hozzávalókat. Hogy mennyire van jó hatással az egészségünkre a „hazai”, azt a párom példája kiválóan példázza: amióta én készítem az ebédjét, nincs szüksége gyomorégés elleni gyógyszerre. Van ennél jobb bizonyíték?!
Alvás, alvás, jó alvás!
Az alvás segít a testnek és léleknek egyensúlyba kerülni, kipihenten pedig könnyebben megy az ébredés, valamint a munka is. Sőt, a jó alvás további egészségügyi előnyökkel is járhat. Törekedjetek arra, hogy a lefekvés előtti időszakban nyugalomban legyetek: kapcsoljátok ki a kütyüket, igyatok például nyugtató teát és válasszátok a tompább fényű világítótesteket. Egyszerűen csak hangolódjatok rá a pihenésre! Működni fog!
Kukába a stresszel
Lehetetlenség persze a stresszt egyik napról a másikra kiiktatni az életünkből, de megpróbálhatjuk például csökkenteni, vagy éppen a nap bizonyos szakaszaiban kizárni. Próbáljátok ki a jógát, meditáljatok, netán vegyetek egy forró, illóolajos fürdőt a nap végén. Úgy érzitek majd, mintha kicseréltek volna titeket! Ez pedig az egészségetekre is jótékonyan hat majd.
Inni kell!
A megfelelő mennyiségű napi folyadékbevitel amellett, hogy kívül-belül hidratál a közérzetünkre is hatással van. Jót tesz az emésztésünknek és az éhségérzetünket is csökkentheti. Figyeljetek fokozottan a téli időszakban is erre!
Az immunrendszer erősítése másképp
A szervezeteteket nemcsak vitaminokkal és egészséges ételekkel, de egy kis optimizmussal és jókedvvel is felturbózhatjátok. Töltsetek minőségi időt a szeretteitekkel és néha énidő formájában is foglalkozzatok magatokkal. Egy kis pozitív életérzés csodákra képes!
Szöveg: Légrádi Júlia
Nyitókép: Thinkstock