Halálhoz is vezethet, ha nem iszol eleget
Az emberek többsége legalább egyszer már tapasztalta az enyhe kiszáradás jeleit, úgy mint a fejfájást, a tompaságot vagy többek közt a szédülést. Ennek a súlyosabb formája azonban komoly következményekkel járhat: görcsöket, agyduzzadást és veseproblémákat okozhat. Ha pedig a súlyos kiszáradást nem kezelik, akár halálhoz is vezethet.
A túlzott folyadékbevitel is veszélyes
Annak ellenére, hogy mindenhonnan azt hallani, fogyasszunk rengeteg folyadékot – főleg a nyári melegben –, a túlzott bevitelnek ugyanolyan káros hatásai lehetnek, mint a kiszáradásnak. A hiperhidráció – amikor a szükségesnél nagyobb mennyiségű víz halmozódik fel a szervezetben – ödémához vezethet, a tünetei között pedig egyebek mellett a testsúly megnövekedése, a légszomj, a fejfájás és a bágyadtság szerepelnek.
Mennyi folyadékot vegyél magadhoz?
Sokáig tartotta magát az a tévhit, amely szerint elegendő, ha az ember napi 8 pohár vizet vesz magához – ez azonban közel sincs így! Ami ugyanis a nőket illeti, naponta legalább 2,2 liter folyadékot lenne ideális fogyasztani, míg a férfiaknál ez az arány nagyjából 3 liter. Ebbe beleszámít az a mennyiség is, amit az ételek tartalmaznak.
Ezen a hőmérsékleten érdemes az italokat fogyasztani
Nemcsak az alkoholos italoknak létezik ideális fogyasztási hőmérséklete: bármit iszunk, azt jó esetben szobahőmérsékleten érdemes elkortyolgatni – még nyáron is. A hideg folyadék ugyanis – akármennyire esik jól a forróságban – összehúzza a gyomorban az ereket, ezzel pedig lassítja a gyomorműködést.
Tiltólistás folyadékok – Ha lehet, kerüld őket!
A szénsavas és rostos üdítőkben fellelhető energiamennyiség cukorból származik, az ilyen italok nem tartalmaznak semmilyen tápanyagot. Nem hagyható ki a sorból az alkohol sem, ami a felvett vízmennyiség többszörösét vonja ki a szervezetből, és még az izzadást is fokozza.
Szerző: F.R.
Fotó: Thinkstock