Tarts szünetet!
A hátnak jót tesz, ha legalább óránként néhány percre felállunk a monitor elől és picit átmozgatjuk a testünket. Nem kell nagy dologra gondolni, csak néhány fej- és vállkörzésre, illetve egy kis sétára, amivel máris tehermentesítettük picit a bemerevedett izmokat.
Változtass a tartásodon
Ha épp annyira benne vagyunk egy munkafolyamatban, hogy nem tudunk felállni, akkor érdemes a testtartáson változtatni. Kicsit előrébb vagy hátrébb döntött széktámla, kinyújtott lábak – már ezzel is sokat javíthatunk a helyzeten. Persze ez nem helyettesíti az előző pontban ajánlott szünetet, de ideiglenes megoldásnak jó lehet.
Gerincbarát eszközök
Érdemes körbenézni a gyógyászati segédeszközök között, mert többféle párnát és egyéb kiegészítőt kínálnak – mi a szerkesztőségben is gyakran ülünk fittballra -, amelyeknek szintén az a feladatuk, hogy levegyék a terhelést a gerincről. Ugyan nem a legolcsóbb beruházás bármi ilyet vásárolni, de hosszú távon nagyon kifizetődő.
Igyál!
A dehidratáció is állhat a hátfájás hátterében, ugyanis a vízhiánytól az izmok begörcsölhetnek. Többek között ezért is nagyon fontos, hogy mindig gondoskodjunk a folyadékpótlásról – óránként legalább 1,5-2 dl víz ajánlott.
Sportolj!
A mozgásnál nincs hatékonyabb izomlazító, tehát a rendszeres sportolás mindenképpen javasolt. Ha csak napi 10-15 percet jelent ez, már kisebb az esélye a hátfájásnak. Itt sem kell semmi komolyra gondolni: a jógával vagy néhány, a gerinctornában alkalmazott mozdulatsorral is sokat tehetünk az egészségünkért.
Édes pihenés
Alvás közben regenerálódnak az izmok, ezért (is) törekedni kell a napi legalább 7-8 órás pihenésre. Érdemes olyan párnát választani, ami nem emeli meg túlzottan a törzset, vagyis hagyja a gerincet ellazulni.
Szöveg: Debreceni Andrea
Fotó: Thinkstock