A köznyelvben csak E-számnak emlegetett jelölések azokat az adalékanyagokat jelentik, melyeket az Európai Unió engedélyez. Bár a legtöbben a több száz jelölést mind egy kalap alá veszik, valójában kilenc csoportba soroljuk őket.
100-181: Színezékek
Azok a természetes- és mesterséges színezőanyagok tartoznak ide, melyekkel megszínezik az ételeket, hogy étvágygerjesztőbbnek tűnjenek.
200-297: Tartósítószerek
Értelemszerűen az ételek eltarthatóságában játszanak szerepet, megakadályozzák a baktériumok, penész- és élesztőgombák elszaporodását.
300-386: Antioxidánsok és savanyúságot szabályzó anyagok
Az antioxidánsok szintén a tartósításban játszanak szerepet, a savanyúságot szabályozó anyagok pedig elsősorban stabilizátorként és térfogatnövelőként működnek. Azért sorolják őket egy kategóriába, mert sokszor az utóbbiak fokozzák az antioxidánsok hatását.
400-495: Sűrítőanyagok, stabilizátorok és emulgeálószerek
Összességében mindhárom anyag a megfelelő állag kialakításában játszik szerepet, de míg a sűrítőanyagok és a stabilizátorok inkább az ételek összetartásáért felelősek, addig az emulgeálószerek a nem keveredő anyagok – például a víz és az olaj – elegyedését szolgálják.
500-585: Csomósodást gátló anyagok
Ahogyan a neve is mutatja, a csomósodást, összetapadást gátolják az olyan ételeknél, melyek por alapúak.
600-671: Ízfokozók
Természetes és mesterséges ízfokozók, melyek ízletesebbé teszik az ételeket.
700-772: Antibiotikumok
Az EU tagállamokban szigorúan szabályozzák az állatok antibiotikumos kezelését, ennek ellenére előfordulhat, hogy szükség van rá, ami így a kész hús- és tejtermékekben megjelenhet.
900-999: Egyéb
Minden, ami a többi kategóriába nem fért bele, az az egyébbe kerül.
1105-1510: Kiegészítő anyagok
Ide szintén olyan adalékanyagok tartoznak, mely az új EU szabályozás alapján nem sorolhatóak be sehová.
Szöveg: Debreceni Andrea
Fotó: Thinkstock
Forrás: hazipatika.com