Ösztönözzétek őket optimizmusra
A pozitív gondolkodás a gyerekeket is sok nehézségen átsegíti. Ne hagyjátok, hogy a problémákon és a kudarcokon rágódjanak, inkább segítsetek, hogy mindig a megoldásra összpontosítsanak, és tegyetek így ti is.
Az erőfeszítéseiket is el kell ismerni
Ne csak a sikereket, hanem az értük tett erőfeszítéseiket is díjazzátok. A kudarcot is könnyebben fogják kezelni, ha megtanulják: előfordul, hogy valami csak többszöri nekifutásra sikerül. A lényeg az, hogy mindent megtettek érte.
A kudarc nem szégyellnivaló
Nem fog összedőlni a világ, ha valami nem sikerül nekik – világítsatok rá, mennyi szomorúságtól kímélik meg magukat, ha így szemlélik a világot. Képesek lesznek emelt fővel kezelni a kudarcokat az élet későbbi szakaszaiban is.
Hagyjátok, hogy azt csinálják, ami érdekli őket
Minél több dolog iránt érdeklődnek, annál több lehetőség tárul fel előttük a későbbiekben, amikor középiskolát vagy egyetemi szakirányt kell majd választaniuk. De a munkahelyen is sokat segít az érdeklődő habitus, hiszen még az unalmasabb feladatokat is könnyebben végzik majd el.
Tudni kell örülni a sikereknek
Nagyon fontos kiélvezni és megünnepelni a sikereket – hiszen megdolgoztak értük. Mutassatok példát, hogy ne csak a saját eredményeiknek, hanem másokénak is örülni tudjanak.
Bármit elérhetnek
A gyerekeknek szárnyakat kell adni, bátorítani őket és abban a hitben nevelni, hogy bármire képesek. Segítsetek, hogy megtalálják azt a dolgot, amiben tehetségesek, és kövessétek őket végig az úton, osztozzatok örömeikben!
Tanítsátok őket kreatív módszerekkel
Rengeteg nyűg és kudarcélmény forrása lehet, ha a gyerekeket nem érdekli, amit éppen tanulniuk kell. Szülőként viszont segíthettek számukra érdekesebbé tenni a száraz tananyagokat is: a közös sütés alkalmával mutassátok meg nekik, mit is jelentenek a mértékegységek közötti különbségek, a természettudományi múzeumban pedig a már kihalt élőlényekről tarthattok nekik gyorstalpalót.
Mindenkinek különböző a tanulási stílusa
Míg az egyik gyerek csendben ül és a feladatra koncentrál, addig a másiknak nehéz lekötni a figyelmét, nyughatatlanul ficánkol az asztal mellett. Azzal, hogy a tanulási stílusukhoz alkalmazkodva, a képességeikhez mérten motiváljátok őket a lecke megírásában, sokkal gördülékenyebbé teszitek a házi feladat elkészítését. Továbbá azoknak a tulajdonságoknak a fejlődését is, ami hasznos lehet számukra az élet további területén is.
Szöveg: F.R.
Fotó: Thinkstock