Értékelik, amijük van
A nyugodt emberek még a legrosszabb helyzetben is arra összpontosítanak, mi mindenük van, nem pedig arra, hogy mit veszítettek. Ez a fajta hálás hozzáállás csökkenti a kortizol, azaz stresszhormon szintjét a szervezetben, ezért tűnnek mindig kiegyensúlyozottabbaknak másoknál.
Mi lenne, ha…
Nem gyötrik magukat azzal, mi lett volna, ha másképp cselekednek. Sőt, azzal sem, milyen következménye lesz a döntésüknek. Mindez ugyanis csak felesleges aggodalomra ad okot, amire nincs szükségük.
Tudatosan a pozitívra összpontosítanak
Bizony, a pozitív gondolatok segítenek megfékezni a stresszt. Annak, aki képes az agyát fókuszáltan egy kellemes, boldog emlékre vagy célra összpontosítani, nem férnek meg az elméjében a negatív gondolatok.
Nemet mondanak a technológiára
Ezt nem úgy kell elképzelni, hogy egy lakatlan szigeten kókusztelefont barkácsolnak, hanem, hogy képesek magukat elhatárolni az online világtól. Például munka után nem néznek már céges e-maileket, nem rágódnak azon, milyen feladatok érkeztek a távollétükben, éjszakára kikapcsolják a telefonjukat, sőt, a hétvégén is teljesen elérhetetlenné teszik magukat. Ezt mindenkinek érdemes lenne kipróbálnia.
Koffein és alkohol kizárva
A koffein- és alkoholfogyasztás adrenalint szabadít fel a szervezetben, ami állandó harcra és kihívásra csábítja az elmét, nem kedvezve a nyugodt viselkedésnek. Azok, akik minden helyzetben meg tudják őrizni a hidegvérüket, általában korlátozzák ezek fogyasztását, mert tudják, hogy túlterheltté teszi a szervezetüket.
Eleget pihennek
Az évek során már számtalanszor bizonyították, hogy az alvás és a feszültség szorosan összefüggnek egymással. Csak a pihenés képes ugyanis az agyat úgy feltölteni, hogy megfelelően működhessen.
Nem idegenkednek a perspektívaváltástól
A stressz és az aggodalom érzéseit saját magunk tápláljuk. Könnyebb az elégedetlenségünket az irreális határidőkkel, a könyörtelen főnökkel, vagy az irányítás hiányával magyarázni, mint a konkrét hibák feltárásával. Pedig utóbbira koncentrálva a feszültségforrások minimalizálhatóak lennének.
Mélyeket lélegeznek
A feszültséget a lehető legjobban figyelemeltereléssel lehet legyőzni – ezt a technikát sokan alkalmazzák. Menjetek egy nyugodt helyre – például a mosdóba –, csukjátok be a szemeteket, és koncentráljatok a légzésre. Be és ki, be és ki. Néhány perc után a szervezet megnyugszik, hiszen a fókusz a negatív élmények helyett immáron a légzésen lesz.
Mernek segítséget kérni
A nyugodt emberek felismerik a saját gyengeségeiket, és tudják, mikor van szükségük segítségre. Nem félnek támogatást kérni, ha megakadnak, mert tudják, a terheket nem kell egyedül cipelniük.
Mozognak
Köztudott, hogy a rendszeres mozgás csökkenti a feszültséget – a nyugodt emberek ezt mindig szem előtt tartják!
Alapos átgondolás
Nem engedik magukat siettetni, sőt, mindig úgy alakítják a napjukat, hogy ne kelljen rohanniuk. A megfontoltság a stresszmentes élet egyik alapvető tényezője.
Szöveg: D.A.
Forrás: huffingtonpost.com, forbes.com
Fotó: Thinkstock