Változtassuk meg a környezetünket
Az önostorozásban a környezetnek nagy szerep jut. Ha minden nap látjuk, tapasztaljuk azokat a dolgokat, amik ezt az érzést váltják ki belőlünk, akkor sosem fogunk tudni továbblépni. Pont ezért változtatásra van szükség. Ha például a szakítottunk a párunkkal, ne őrizgessük tovább a nosztalgikus holmikat, mert csak szívfájdalmat okoznak.
Sírjunk
A sírás a feszültség levezetésének egyik legegészségesebb módja, ezért nem kell szégyellni, sem visszatartani. Keressünk egy csendes helyet, ahol senki nem szakít félbe minket és adjuk ki a bánatunkat, ez segít, hogy önvádaskodás helyett pozitívan, a történteket lezárva tekintsünk a jövőre.
Vegyünk kezünkbe a partvist
Mivel a házimunka teljes odafigyelést kíván, ezért ez is hatékony eszköz, ha a gondolataink eltereléséről van szó, ráadásul még a lakás is megszépül közben. :) Rakjunk rendet a gardróbban, vasaljunk ki egy adag tiszta ruhát, vagy portalanítsuk le a már régóta esedékes területeket – mind segítségünkre lehet, hogy a pörgő elménknek megálljt parancsoljunk.
Hallgassunk zenét
Hozzunk létre egy olyan zenei lejátszási listát, ami minden érzelemhez tökéletesen illeszkedik, legyen szó depresszióról, dühről, nosztalgiáról, szerelemről vagy épp izgatottságról. Sírjunk a szomorú dallamkora, táncoljunk a vidámakra, a lényeg, hogy hagyjuk az érzelmeinket felszabadulni. Több playlistet is találtok a Nők Lapja YouTube-csatornáján, érdemes ezekből is szemezgetni. ;)
Zuhanyozzunk le
Egy-egy illat megnyugtatóan hathat az emberre, ezért az is jó megoldás, ha van egy kedvenc tusfürdőnk, aminek az illatát valami pozitív érzelemhez tudjuk kötni. Ha ezzel zuhanyozunk, nem csak a testünk frissül fel, hanem a lelkünk is gyógyul közben.
Írjuk le az érzéseinket
Az önvád olyan, mint egy tomboló vulkán a testben, ami csak arra vár, hogy kitörhessen. Amennyiben magunktól adunk rá lehetőséget, hogy ez megtörténjen, megakadályozhatjuk az érzelmi összeomlást. A kreatív írás például remek szócsöve lehet forrongó érzelmeinknek, de ha nem rendelkezünk írói vénával, akkor sincs probléma. Egyszerűen csak írjuk le egy naplófélébe, hogyan érezzük magunkat, minden fakszni nélkül – ez lehet az első lépés az elengedés útján.
Kézzel fogható segítség
A mantrák hasznosak lehetnek, ha el szeretnénk terelni a figyelmünket, de sokunknak nagyobb segítség, ha valami kézzel fogható eszközzel csillapíthatjuk az indulatainkat. Ez lehet egy stresszlabda, amit például az íróasztalunkon tartunk, vagy akár egy kavics is a nyaralásról, amihez szép emlékek kötődnek. Utóbbi azért is praktikus, mert a pénztárcánkban bárhová magunkkal vihetjük. Ha lecsap ránk az önostorozás érzése, fogjuk őket kézbe és koncentráljunk a formájukra, a súlyukra, a hőmérsékletükre vagy éppen az illatukra, ezáltal megszabadulhatunk az aggasztó gondolatoktól.
A testre fókuszáljunk
A mozgásnak nagy szerepe van a kiegyensúlyozott életmódban. Amennyiben úgy érezzünk, a hangulatunk hullámzó, egyszerűen végezzünk néhány jóga gyakorlatot, menjünk el futni, vagy hulahoppozzunk, ha az tetszik. A lényeg, hogy ne tespedjünk otthon a kanapén önsajnálatba fulladva.
Ölelkezzünk
Egy olyan tárgy vagy élőlény közelsége, amit vagy akit nagyon szeretünk, sokat dobhat a kedélyünkön. Mi például a háziállatainkat szoktuk megölelni, ha megnyugvásra van szükségünk, de akár egy, a szívünknek kedves gyerekkori plüssjáték is hasonló hatással bírhat a lelki állapotunkra. Az ölelés a gondoskodást szimbolizálja, így ellensúlyozza a késztetést, hogy önmagunkat például feleslegesnek érezzük.
Sikítsunk, ahogy a torkunkon kifér
Sikoltsunk bele a párnánkba. Sikoltsunk a zuhany alatt. Vagy akár a Duna egyik eldugott partszakaszán, mindegy, mennyire furán veszi ki magát. Merjünk hangot adni a bennünk tomboló érzelmeknek, és az esetleg szóbeli agressziónak, ugyanis minél hamarabb kijön belőlünk, annál hamarabb megnyugszunk.
Ne féljünk segítséget kérni
Ha van olyan ember, akinek a tanácsiban megbízunk, és akinek kiönthetjük a lelkünket, ne habozzuk felhívni. Már önmagában az, hogy az érzéseinket nem kell magunkban tartani, sokat segíthet, de ha még hasznos útmutatást is kapunk ettől az illetőtől, pillanatok alatt szebb színben láthatjuk a világot.
Az a bizonyos 20 perc
Bármennyire is a padlón vagyunk, adjunk magunknak 20 percet, mielőtt bármi ostobaságot, vagy esetleg az egészségünkre káros dolgot tennénk. Addig zuhanyozzunk, hallgassunk zenét, vagy főzzünk vacsorát, vagyis tereljük el a gondolatainkat, ez idő alatt ugyanis minden ilyen jellegű késztetés csökken.
Ha úgy érzitek, hogy segítségre szorultok, esetleg az ismeretségi körötökben nyújtanátok valakinek támaszt, tárcsázzátok az ingyenesen hívható 116-123, vagy 06 80 820 111 telefonszámot!
Szöveg: D.A.
Fotó: Thinkstock