Gargalizáljunk mézzel
A méz köztudottan antibakteriális hatással bír, ezért is fogyasztjuk torokfájás idején, viszont még hatékonyabb, ha gargalizálunk vele. Egy csésze meleg vízbe keverjünk bele két-három kanál mézet és naponta néhány alkalommal „mossuk át” vele a torkunkat.
Öblögessünk sós vízzel
Ha nemcsak a fájdalom a probléma, hanem a nyálkahártya súlyos gyulladása és duzzanata is, akkor a sós vizes gargalizálást érdemes kipróbálni. Egy csésze meleg vízbe keverjünk bele fél teáskanál sót, és ezzel öblítsük át a szánkat, illetve a torkunkat. Maga a keverék kellemetlen, vagy legalábbis szokatlan ízű, viszont enyhíti a fájdalmat.
Cukorka minden mennyiségben
Torokfájás idején a legfőbb problémát a kiszáradás okozza, ezért az elsődleges cél a nyálkahártya nedvességének megőrzése lenne. A keménycukorkák serkentik a nyáltermelést, ezért önmagukban is hatékonyak, de például, a mentolos vagy eukaliptuszos változatok még jobbak, mert egyúttal hűsítik is a torkunkat.
Inni, inni, inni!
A megfelelő folyadékfogyasztás mindig nagyon fontos, de betegen még nagyobb szükség van arra, hogy kellőképpen hidratáljuk a szervezetünket. A szobahőmérsékletű víz jó választás, ahogyan az ihatóra hűlt meleg tea is, utóbbiból azonban célszerű olyan keveréket választani, ami világos színű, mert a sötétebb változatokba sokszor színezőanyag is kerül, ami irritálhatja a nyálkahártyát.
Merítsünk a természet gyógyszertárából
A forró italoknál maradva a gyógyteák erejét se becsüljük le. A kamilla, a kakukkfű vagy például a zsálya mind antibakteriális hatásúak, azaz megnyugtatják és fertőtlenítik az irritált területet, emellett pedig elbírnak az olyan szövődményekkel is, mint a köhögés.
Vessük be a nagyi titkos receptjét
Nagymamáink jól bevált orvossága a csirkehúsleves, ugyanis a benne található só, illetve nátrium gyulladáscsökkentő hatású. Nem utolsó sorban pedig arról se feledkezzünk meg, hogy a folyékony levest duzzadt torokkal könnyebb lenyelni, mint bármi mást. :)
Falatozzunk mályvacukrot
A mályva növény virágából kinyert cseppeket már több száz éve használják a köhögés, a megfázás és a torokfájás kezelésére, azonban a mályvacukor vagy pillecukor is nagy segítség lehet, ha ilyen jellegű panaszunk van. Persze nem azért, mert mályvából készül – nagy valószínűséggel a két dolognak köze sincs egymáshoz –, sokkal inkább amiatt, mert a benne található zselatin ideig óráig bevonja a nyálkahártyát, ráadásul a puha falatok a cukorkákhoz hasonlóan a nyáltermelést is elősegítik.
Dőljünk le
A légúti bajok többségét vírusok okozzák, amik ellen a leghatásosabb fegyver a pihenés. Ha fáj a torkunk, próbáljunk meg minél többet aludni, vagy legalábbis ágyban feküdni. Így hamarabb felépülhetünk, mintha lábon hordanánk ki a betegséget.
Nedvesítsük a levegőt
A szoba párásítása is jó ötlet, mert magas páratartalom mellett a torok kisebb eséllyel szárad ki. Tegyünk egy tálba vizet és helyezzük a radiátorra, ha pedig elpárolgott belőle a nedvesség, töltsük újra. Persze még jobb, ha van otthon párásító készülékünk.
Természetesen ha napokon át fennálló problémáról van szó, érdemes, sőt, ajánlott felkeresni az orvosunkat.
Még több egészséggel kapcsolatos témát a Nők Lapja magazinok Egészség rovataiban találtok.
Szöveg: D.A.
Fotó: Thinkstock